Περιστέρι - Κολοσσός Ρόδου 70-78: Φουλάρουν για την τρίτη θέση οι Ροδίτες (vid)

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -21 όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου που επικράτησε με 70-78 και ισοφάρισε το ιστορικό ρεκόρ των έξι «διπλών» του από την περίοδο 2011-12.

Ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε με 31-52 στο 21' με τον Μίλερ ωστόσο είδε το Περιστέρι να επιστρέφει, ρίχνοντας τη διαφορά στον πόντο με τον Πέτεγουεϊ (59-60, 31')!

Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το «διπλό» από το κλειστό της Τζον Κένεντι, επικρατώντας με σκορ 70-78 για την 24η αγωνιστική και υποχρεώνοντας το Περιστέρι στην τρίτη σερί εντός έδρας ήττα του. Παράλληλα ο Κολοσσός έφτασε τις έξι νίκες μακριά από τη Ρόδο και ισοφάρισε την καλύτερη επίδοσή του που κρατάει από το 2011-12, φουλάροντας για την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του ματς στο κλειστό της Τζον Κένεντι και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Κιμ Τιλί τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 9-19 στο 6'. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 13-20 σουτάροντας με 83% στο τρίποντο (5/6) και κατεβάζοντας 12 ριμπάουντ αντί 5 των «κυανοκίτρινων» που επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (2/9 τρίπ.).

Στη συνέχεια το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας αρχικώς σε 20-24 με τις βολές του Βασίλη Χρηστίδη. Ο Μπράουν κάρφωσε για το 29-33 στο 16' ωστόσο οι Ροδίτες απάντησαν με σερί 10-0 για το 29-43 με τον Μίλερ και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 31-40 με το layup του Τζόρνταν Φλόιντ.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη σημείωσαν 10/12 τρίποντα στο ημίχρονο, έχοντας ως κορυφαίοςυ σκόρερ τους Ουίλιαμς (15π.) και Μίλερ (12π.). Μάλιστα ο Μίλερ εκτόξευσε τη διαφορά στο +21, κάνοντας το 31-52 στο 21' ωστόσο το Περιστέρι βελτίωσε την άμυνά του κι άρχισε σταδιακά να μειώνει. Ο Αγκμπελίζ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα (46-55, 26') ενώ ο Γκιέλο ευστόχησε σε τρίποντο για το 56-60 στο 30'.

Οι Περιστεριώτες έκαναν επιμέρους σκορ 25-10 στην τρίτη περίοδο και ακολούθως ο Πέτεγουεϊ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 59-60 στο 31'! Παρ' όλα αυτά, ο Κολοσσός Ρόδου ξεμπλόκαρε επιθετικά και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης έκανε το 66-76 με 2/2 βολές. Οι Ροδίτες άντεξαν στην πίεση, είχαν καλύτερες επιλογές κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 70-78.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αντίδραση του Κολοσσού όταν το Περιστέρι γύρισε από το -21 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Οι Ροδίτες παρέμειναν ψύχραιμοι, είχαν καλύτερες επιλογές κι έφτασαν στη νίκη.

MVPs: Οι Φλόιντ (17π.), Μίλερ (16π., 6ριμπ.) και Ουίλιαμς (15π., 4 ριμπ., 2ασ.) ήταν κομβικοί για τον Κολοσσό

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μομίροφ βοήθησε τον Κολοσσό με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 29'.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κόζι έμεινε στους 2 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς (0/4 τρίπ.) και 1 κλέψιμο σε 10'.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το comeback του Περιστερίου που έμεινε στη μέση

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 10/12 τρίποντα των φιλοξενούμενων στο ημίχρονο.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: O Κολοσσός είχε επικρατήσει με σκορ 74-65.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Κολοσσός επέβαλλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του ματς, έχτισε από νωρίς διαφορά ασφαλείας, άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων κι εν τέλει, πανηγύρισε το έκτο φετινό «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-50, 56-60, 70-78.