ΠΑΟΚ - Ιωνικός 79-80: «Βόμβα» παραμονής με Κολοβέρο (vid)

Νίκος Καρφής

Ο Ιωνικός έφυγε με μεγάλο διπλό (79-80) από τη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ και έκανε ένα από τα βήματα που απαιτούνται για την παραμονή στη Basket League. Kορυφαίος ο Κολοβέρος.

Mεγάλη απόδραση του Ιωνικού από τη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε 80-79 του ΠΑΟΚ και πήγε στο 6-16, ένα ρεκόρ που έχει και ο Ηρακλής που επικράτησε του Λαυρίου. Το σύνολο του Τσίκληρα έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή, ωστόσο η συνέχεια έχει πολύ μεγάλα ματς για την σωτηρία του Ιωνικού. Η ομάδα του Λυκογιάννη πήγε στο 9-13 και πλέον κινδυνεύει να μείνει εκτός playoffs.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κολοβέρος με 20 πόντους, ενώ μέτρησε και 5 ριμπάουντ. Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 17 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Χάμιλτον μέτρησε 15, με 8 ασίστ και 9 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ο Λοβ μέτρησε 18 πόντους.

Το ματς

Οι δύο βολές του Ντι Λέο έκαναν το 11-10 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Ιωνικός αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 15-18 χάρη στο καλάθι του Χάμιλτον. O Aρσενόπουλος διαμόρφωσε το 19-23, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Η ομάδα από τη Νίκαια... πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 31-39 με τον Χάμιλτον στο 15'. Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 35-42, όμως η αντίδραση της ομάδας Λυκογιάννη ήταν άμεση. Μέ ένα σερί 6-0 έγραψε το 41-42 με τον Καμπερίδη στο ημίχρονο.

Ο Λοβ έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για το 54-53 στο 26, όμως ο Χάμιλτον είχε ξανά τη λύση και σκόραρε για το 54-58, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε στο καλάθι (70-69), έξι λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Λοβ έγραψε το 75-69 στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, έμειναν ζωντανοί στο ματς και με δύο βολές του Κολοβέρου πέρασαν μπροστά με 77-79 στα 35 δευτερόλεπτο. O Λοβ ισοδάρισε για το 79-79 στα 23 δευτερόλεπτα. Ο Κολοβέρος έκανε το 79-80 και ο Ντι Λέο δεν πρόλαβε να σουτάρει στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-42, 60-60, 79-80

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Ιωνικός είχε λιγότερα λάθη (10 αντί 14) και έβαλε τις κρίσιμες βολές με τον Κολοβέρο, ενώ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ που δεν πρόλαβε να σουτάρει.

Ο MVP: O Κολοβέρος με 20 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ του ματς, ενώ μέτρησε και 5 ριμπάουντ. Ήταν ο άνθρωπος που έβαλε τις κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα για να σφραγίσει το διπλό.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Γκριν σε 20 λεπτά είχε μόλις 4 πόντους με 2/8 σουτ και δεν βοήθησε.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 17 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Χάμιλτον μέτρησε 15, με 8 ασίστ και 9 ριμπάουντ. Σημαντική η συνεισφορά τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: To 0/10 τρίποντα των βασικών του ΠΑΟΚ (Γκριν, Λοβ, Χριστοδούλου, Λι) πλην του Ντι Λέο που είχε 2/5.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Χάμιλτον δεν βγήκε λεπτό από το ματς , παίζοντας και στα 40 λεπτά.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ιωνικός με τη νίκη του αύξησε τις ελπίδες του για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ ο ΠΑΟΚ μπήκε σε περιπέτειες για τη θέση του στα playoffs.