Ηρακλής - Λαύριο 83-67: «Ζωντανός» για την παραμονή ο Γηραιός! (vids)

Ο Ηρακλής (6-16) συνέτριψε με 83-67 το Λαύριο (8-15) στο Ιβανώφειο και παραμένει ζωντανός στη μάχη της παραμονής στην Basket League.

Πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση, οι παίκτες του Ηρακλή καθάρισαν το Λαύριο με διαφορά 16 πόντων στο Ιβανώφειο κι έφτασαν τις 6 νίκες σε 22 ματς της εφετινής Basket League, αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Ο Κώστας Μέξας είδε τους Χένρι (31π., 8ριμπ., 5ασ.) και Γκάρετ (21π., 8ριμπ., 2κλ.) να σημειώνουν 52 από τους 83 πόντους του Γηραιού, κάνοντας την διαφορά απέναντι στο Λαύριο που εκτός των Βον (22π.) και Μουράτου (14π., 9ασ.) βρέθηκε σε κακό απόγευμα στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η εκκίνηση του Γηραιού ήταν εντυπωσιακή, με τον Σταμάτη να γράφει το 7-2 στο δίλεπτο και τον Χένρι ακολούθως το 11-2, ξεσηκώνοντας το Ιβανώφειο. Γκάρετ, Σταμάτης και Χένρι συνέχισαν να σκοράρουν κατά βούληση με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να προηγηθεί με +15 (26-11) στην λήξη του δεκαλέπτου! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να εμφανίζουν νέους πρωταγωνιστές και αυτή τη φορά με τους Είμπραμς και Φίλλιο εκτόξευσαν το σκορ στο 34-11 (14').

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο ματς και δύο κολλητά τρίποντα του Βον ροκάνισαν την διαφορά (39-25, 18'). Ο Ηρακλής συνέχισε να έχει τα ηνία όμως πήγε στα αποδυτήρια με μονοψήφια διαφορά, καθώς ο Μουράτος σκόραρε για το 41-32 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο ορεξάτος κι αποτελεσματικός Χένρι κουβάλησε το σύνολο του Κώστα Μέξα διατηρώντας την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων (57-46, 26'). Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ έγραψε με τρίποντο το 62-46 κι οι Φίλλιος, Γκάρετ διαμόρφωσαν το +21 (67-56, 28'). Το ματς είχε μετατραπεί πια σε παράσταση για έναν ρόλο, με το Λαύριο να χάνει πλήρως την επαφή του με το σκορ, έχοντας πολλά ζητήματα, ιδίως στην άμυνα.

Ο Ντολεζάι με τρεις δικούς του πόντους στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου έκανε το 76-51 κι ουσιαστικά η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη. Οι Κυανόλευκοι προστάτευσαν το προβάδισμα τους με επιτυχία στα λεπτά που ακολούθησαν (78-53, 34') και το μόνο που άλλαξε ως το φινάλε ήταν πως οι φιλοξενούμενοι έριξαν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-11, 41-32, 73-51, 83-67.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στη τρίτη περίοδο, ο Ηρακλής έβαλε 32 πόντους, εξέθεσε αμυντικά το Λαύριο κι έφτασε σε προβάδισμα μεγαλύτερο των 20 πόντων.

O MVP: Ο Μάικ Χένρι έκανε ο,τι ήθελε επιθετικά με 31 πόντους, 7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11/12 βολές, αλλά και 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Οι Σάβατζ (2π., 1/3 σουτ, 21') και Ουίλιαμς (5π., 1/2 τριπ., 19') δεν έγιναν αισθητοί στο ματς, το Λαύριο πήρε πολύ λίγα πράγματα απ' το συγκεκριμένο δίδυμο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράντον Γκάρετ με 21 πόντους κι 8 ριμπάουντ ήταν άκρως αποτελεσματικός στο τελείωμα φάσεων (9/11 διπ.), ενώ καλή δουλειά έκαναν κι οι Φίλλιος (11π., 5ριμπ., 1ασ.) και Σταμάτης (7π., 4ασ., 2ριμπ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 31 πόντοι του Χένρι σε 31 λεπτά συμμετοχής, οι 32 πόντοι του Ηρακλή στο γ' δεκάλεπτο, όπως και τα μόλις 7 λάθη του Γηραιού.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ηρακλής έδειξε πολύ ψυχωμένο πρόσωπο στο ματς κι έδειξε πως θα πουλήσει ακριβά το τομάρι του αναφορικά με τη μάχη της σωτηρίας.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Τον περασμένο Δεκέμβριο, το Λαύριο είχε νικήσει με 87-71 τον Ηρακλή στο νοτιότερο σημείο της Αττικής. Οι Κυανόλευκοι ισοφάρισαν την διαφορά αν κι οι πιθανότητες ισοβαθμίας μεταξύ των δύο ομάδων είναι μόνο μαθηματικές.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ηρακλής κυριάρχησε στο ματς με το... καλημέρα, με το βαθμολογικό κίνητρο των παικτών του να κάνει την διαφορά. Το Λαύριο πέρα από ορισμένες σποραδικές στιγμές δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικό.