Μουράτος: Hγέτης στην πιο κρίσιμη στιγμή (vid)

Νίκος Καρφής

O Bασίλης Μουράτος πήρε... φωτιά κόντρα στον Ιωνικό και το Gazzetta στέκεται στον ηγέτη του Λαυρίου που... μίλησε σε ένα κομβικό ματς.

Δεν ήθελε και πολύ για να μπει σε... περιπέτειες το Λαύριο. Αυτό θα συνέβαινε αν έχανε από τον Ιωνικό και με το σκεπτικό ότι οι Νικαιώτες είχαν επικρατήσει στο πρώτο ματς των ομάδων μέσα στη σεζόν.

Όμως η ομάδα του Σερέλη έδειξε χαρακτήρα στο 4ο δεκάλεπτο και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα, πηγαίνοντας στο 7-10. Ο Βασίλης Μουράτος ήταν ο πρωταγωνιστής, παίρνοντας από το χεράκι τους φιλοξενούμενους και οδηγώντας τους στη νίκη. Μάλιστα ήταν ο άνθρωπος που μαζι με τον Νικολαΐδη έβαλαν όλες τους πόντους της ομάδας στα τελευταία πέντε λεπτά. Με δικό του τρίποντο στα 39 δευτερόλεπτα, το Λαύριο κλείδωσε και το διπλό.

Το Gazzetta στέκεται στο show του Μουράτου και αναλύει το πως... σκότωσε τον Ιωνικό.

Φετινό ρεκόρ στο σκοράρισμα

Εκεί που το πράγμα πήγε να δυσκολέψει, όταν ο Ιωνικός προηγήθηκε με 61-50 προς το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Μουράτος έδειξε την ποιότητα του και τις ηγετικές του ικανότητες. Ο Έλληνας γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους (ρεκόρ για φέτος), 9/15 σουτ, 6/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Τα έκανε όλα πάνω στο παρκέ και στα δύσκολα, δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιος θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Οι 9 ασίστ του είναι και η δεύτερη καλύτερη φετινή του επίδοση στη Basket League. Έπαιξε για 31:57 και έδειξε πως αποτελεί τον φετινό σταρ του Λαυρίου. Έβγαζε μια σιγουριά στις κινήσεις του και όταν έσφιξαν τα... γάλατα στα τελευταία λεπτά, ήταν εκεί για να οδηγήσει στη νίκη την ομάδα του με μεγάλα καλάθια.

«Χτύπησε» τον Ιωνικό με iso, αλλά και στο transition

Τα εύστοχα σουτ του Μουράτου μετά από iso

u

Ο Μουράτος... εκτέλεσε τον Ιωνικό με τους 26 πόντους και διάλεξε δύο τρόπους για να το κάνει. Βρήκε 12 πόντους σε καταστάσεις απομόνωσης, όπου στην αρχή έπαιξε ένας με έναν τον προσωπικό του αντίπαλο. Από το παρακάτω γράφημα παρατηρούμε πως δύο φορές... εκτέλεσε από τις 45 μοίρες στην αριστερή πλευρά, ενώ σε τρεις περιπτώσεις έφτασε κοντά στο καλάθι για να τελειώσει τη φάση. Ο Έλληνας γκαρντ... χτύπησε και στο transition και τον αιφνιδιασμό, στη γρήγορη μεταφορά μπάλας από την άμυνα στην επίθεση. Εκεί και στις τρεις περιπτώσεις διέσχισε γρήγορα όλο το γήπεδο και έφτασε εύκολα μέχρι το καλάθι της ομάδας της Νίκαιας. Δεν μπόρεσε να τον σταματήσει κανείς. Tέλος έπαιξε το pick n roll και σούταρε επτά φορές και στα plays αυτά το screen το πήρε από τον Αμίνου και τον Κακλαμανάκη που έβγαιναν για να τον βοηθήσουν να ελευθερωθεί.

Τέλος τα 6 δίποντα που πέτυχε κοντά στο καλάθι ήταν όλα μαρκαρισμένα, με τον γκαρντ του Λαυρίου να αποφεύγει τον αντίπαλο του με τις όμορφες κινήσεις και την εκρηκτικότητα του, ενώ contested ήταν και ένα τρίποντο που πέτυχε από τις 45 μοίρες. Ο Μουράτος είχε πάρει... φωτιά και ακόμα και οι άμυνες των γηπεδούχων δεν ήταν ικανές για να τον περιορίσουν, να τον σταματήσουν.

@Photo credits: INTIME