Ιωνικός-Λαύριο 84-91: «Καθάρισε» ο Μουράτος, «βυθίζονται» οι Νικαιώτες (vid)

Νίκος Καρφής

O Ιωνικός απείλησε με ήττα το Λαύριο, όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με κορυφαίο τον Μουράτο και επικράτησαν με 91-84. Μεγάλα τρίποντα ο Νικολαΐδης , βυθίζονται οι Νικαιώτες.

To Λαύριο κατάφερε να μείνει μακριά από... κινδύνους, αφού δραπέτευσε με το διπλό από την έδρα του Ιωνικού με το 91-84 για την 19η αγωνιστική της Basket League. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-14, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 7-10 και συνεχίζουν να παλεύουν για τα playoffs.

Για τους νικητές ο Μουράτος ήταν ο κορυφαίος του ματς με 26 πόντους (ρεκόρ για φέτος) και 9 ασίστ, ενώ ο Βον είχε 15 και ο Νικολαΐδης 12 με μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά. Στον αντίποδα 27 είχε ο Μουσταφά με 9 ριμπάουντ και ο Αθηναίου τελείωσε το ματς με 19 πόντους.

Στα τελευταία λεπτά υπήρξε ένταση με λίγους οπαδούς των γηπεδούχων που ήταν κοντά στον πάγκο του Λαυρίου, όμως το περιστατικό έληξε γρήγορα και το ματς συνεχίστηκε.

Tο ματς

To Λαύριο μπήκε με φόρα στο ματς και προηγήθηκε με 11-18 χάρη στον Βον. Ο Ιωνικός αντέδρασε και μείωσε με τα δύο τρίποντα του Αρσενόπουλου στο 17-20. Το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου διαμόρφωσε ο Χατζηκυριάκος που έκανε το 20-23.

Ο Γερομιχαλός έκανε το 33-36 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως οι Νικαιώτες πάτησαν... γκάζι και πήραν προβάδισμα για το 41-38 με το τρίποντο του Αθηναίου. Ο Μουράτος έκανε το 44-43 στο 19'. Ο Ιωνικός τελείωσε το ημίχρονο με 8/17 τρίποντα, ενώ το Λαύριο σούταρε με 4/8.

Ο Αρσενόπουλος είχε κέφια και στην τρίτη περίοδο και εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (61-50) για τους γηπεδούχους, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με μία φοβερή αντεπίθεση η ομάδα του Σερέλη κατάφερε να φέρει το ματς στην ισοπαλία με το τρίποντο του Μουράτο για το 65-65 στο 30'.

Ο Αμίνου σκόραρε για το 68-71 στο 33', ενώ ο Σάβατζ έκανε το 72-75 στο 35'. Ο Νικολαϊδης με τρίποντο έκανε το 76-82, τρία λεπτά πριν τη λήξη του ματς. O Aθηναίου μείωσε σε 80-82 στο 38'. Ο Μουράτος με μεγάλο τρίποντο, έκανε το 81-88 στα 39 δευτερόλεπτα και κλείδωσε το ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι νικητές έβαλαν μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά με Μουράτο και Νικολαΐδη, ενώ ο Ιωνικός θα ήθελε κάτι καλύτερο από το 29/57 δίποντα.

O MVP: Ο Μουράτος ήταν ο κορυφαίος του ματς με 26 πόντους και 9 ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: O Koλοβέρος έμεινε χαμηλά με 4 πόντους και 1/6 σουτ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νικολαΐδης τελείωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους, αλλά και μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά. Και ο Σάβατζ με 12 πόντους που ήταν άχαστος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Σάβατζ είχε 12 πόντους και δεν έχασε σουτ με 2/2 δίποντα, 2/2 τριποντα και 2/2 βολές.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Στα πέντε τελευταία λεπτά για το Λαύριο σκόραρε μόνο ο Μουράτος και ο Νικολαΐδης.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ιωνικός βυθίστηκε ακόμα περισσότερο και βρίσκεται στην τελευταία θέση, ενώ το Λαύριο έκανε ένα μικρό βήμα για την είσοδο στα playoffs.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Ιωνικός είχε φύγει με το διπλό από την έδρα του Λαυρίου με 59-61.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 45-45, 65-65, 84-91