Παναθηναϊκός-Προμηθέας 92-83: «Πράσινο» το πρώτο τρόπαιο της σεζόν (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας στον τελικό του Super Cup με 92-83 και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του το εν λόγω τρόπαιο. Παπαπέτρου, Παπαγιάννης και Ουάιτ οι καλύτεροι των «πρασίνων».

Ο Παναθηναϊκός έκανε το... καθήκον του στον τελικό του Super Cup και κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου. Μάλιστα με αυτό το κύπελλο έφτασε για 27η σερί σεζόν στην κατάκτηση κάποιου τίτλου!

Αν μη τι άλλο ήταν ένα από τα «πρέπει» που είχαν οι «πράσινοι» στο ξεκίνημα της σεζόν, το οποίο είχαν και ανάγκη προκειμένου να λυθούν ψυχολογικά και να είναι όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι για την έναρξη της EuroLeague την ερχόμενη Πέμπτη (30/9, 20:00) στο Πριγκιπάτο εναντίον της Μονακό.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε να προηγείται και με 16 πόντους διαφορά απέναντι στον αξιόμαχο Προμηθέα, με τους Πατρινούς να μειώνουν και μέχρι τους 5 πόντους στην 4η περίοδο. Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» δεν... πτοήθηκαν και με καλύτερους τον MVP Γιώργο Παπαγιάννη, όπως και τους Παπαπέτρου, Ουάιτ δεν άφησε το τρόπαιο να ξεφύγει από τα χέρια του.

Το ματς

Από τη μία ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας την αδυναμία έξω από τα 6.75 μέτρα ήθελε να περάσει τη μπάλα μέσα στο «ζωγραφιστό» και να εκμεταλλευτεί τα «ποσταρίσματα» των Φλόιντ, Παπαπέτρου και Οκάρο Ουάιτ. Όμως το πρόβλημα εστιάστηκε στην άμυνα και δη στην περιφερειακή άμυνα, καθώς οι παίκτες του Προμηθέα κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα και «βρήκαν» ελεύθερα σουτ. Ο Μάιλς ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών της ομάδας του και με 10 γρήγορους πόντους έφερε την ομάδα του στο +5 (17-22) στο 7'. Ένα διάστημα όπου οι Πάτρινοι μέτρησαν 5/8 τρίποντα και έβαζαν... μεγάλους μπελάδες στην ομάδα του Πρίφτη.

Όμως ο Ιωάννης Παπαπέτρου (11π., στο α' δεκάλεπτο) είχε τις απαντήσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με τη βελτίωση στην άμυνα και δη πάνω στην μπάλα, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιμέρους 9-1 έως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-23). Και να 'ταν μόνο αυτό; Οι «πράσινοι» συνέχισε ακάθεκτοι και στην β' περίοδο καθώς έστειλαν τη διαφορά στο +10 (33-23) με 7-0 σερί και το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 16-1! Η είσοδος του Νέντοβιτς έδωσε πνοή στην επίθεση του «τριφυλλιού» ενώ πολλές λύσεις πρόσφερε ο Λεωνίδας Κασελάκης τόσο στην επίθεση (8π., στο α' μέρος) όσο και στην άμυνα. Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +16 (53-37 στο 19') για τον Παναθηναϊκό, λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (53-39).

Στο πρώτο μισό του αγώνα οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα παραγωγικοί και εύστοχοι στην επίθεση έχοντας 15/25 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 8/9 βολές, έλεγξαν ξανά τα ριμπάουντ (21-13) ενώ μοίρασαν και 11 ασίστ. Το σκοράρισμα είχε μοιραστεί (Παπαπέτρου 13π., Κασελάκης 8π., Σαντ Ρος 6π., Μέικον 6π., Παπαγιάννης 6π.) ενώ την ίδια ώρα ο Προμηθέας (Μάιλς 16π., Χαντ 6π.) μετρούσε 7/15 δίποντα, 6/16 τρίποντα και 7/11 βολές.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να «ψαλιδίσει» την διαφορά στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου μειώνοντας στους 9 πόντους (53-44, 55-46, 61-52 στο 25') σε ένα κακό διάστημα όσον αφορά την ποιότητα του αγώνα. Μάλιστα οι «γηπεδούχοι» έφτασαν και στο -8 (69-61 στο 28') καθώς στο ματς επικρατούσε το «δίποντο ο Παναθηναϊκός, τρίποντο ο Προμηθέας». Παρόλα αυτά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε να κρατήσει το «μαξιλαράκι» ασφαλείας και με τις βοήθειες του Γιώργου Παπαγιάννη (12π.) έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +13 (76-63). Όμως οι παίκτες του Λουίς Κασιμίρο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Το 78-65 του 31' έγινε 78-73 με 8-0 σερί των Πατρινών σε διάστημα δύο λεπτών! Έκτοτε το ματς έγινε «γκραν γκινιόλ» καθώς υπήρχαν μεγάλα επιθετικά «κενά» και από τις δύο ομάδες. Ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε πάρει τα ηνία για το σκοράρισμα της ομάδας του με 11 πόντους στην 4η περίοδο με αποτέλεσμα να κρατάει «ζωντανό» τον Προμηθέα στην διεκδίκηση του τροπαίου έως το 37' (84-79). Όμως η αφύπνιση του Οκάρο Ουάιτ στην επίθεση, σε συνδυασμό με τις καλές του αμυντικές βοήθειες, κράτησαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Αρχικά στο διάστημα 8'-11' όταν ο Παναθηναϊκός με επιμέρους 16-1 μετέτρεψε το -5 (17-22) σε +10 (33-23). Δεύτερο σημείο του β' ημιχρόνου ήταν ο Προμηθέας πλησίασε σε 42-36 αλλά με νέο 11-1 το «τριφύλλι» εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +16 (53-37). Από εκεί και πέρα οι Πατρινοί επέστρεψαν στο ματς μειώνοντας στους πέντε πόντους (78-73 και 84-79 στο 37') χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου. Όμως οι άμυνες οι Παπαγιάννης και Οκάρο Ουάιτ «σφράγισαν» στο τέλος τη νίκη.

ΟΙ ΜVP: Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, «γεμίζοντας» τις ρακέτες σε άμυνα και επίθεση. Συγκεκριμένα ο Έλληνας σέντερ είχε 14 πόντους με 7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου μέτρησε 20 πόντους με 7/12 εντός παιδιάς, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Βιαστικές, επιπόλαιες και άνευ λογικής ήταν οι επιλογές του Νίκου Γκίκα όσο διάστημα αγωνίστηκε στο ματς (0/6 σουτ).

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν και πάλι από τους καλύτερους του Παναθηναϊκού (15π., 6ριμπ.) ειδικά στα σημεία που ο Προμηθέας έδειχνε να επιστρέφει στο ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το υψηλό ποσοστό του Παναθηναϊκού στις βολές (22/24) εκ των οποίων οι 11/11 του Οκάρο Ουάιτ, αλλά και τα 14/30 τρίποντα του Προμηθέα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης αναδείχθηκε MVP του Super Cup.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Παναθηναϊκός έδειξε την ανωτερότητά του στο ματς, δεν πανικοβλήθηκε όταν τα τρίποντα του Γιαννόπουλου έφεραν τον Προμηθέα στις δύο κατοχές και μπόρεσε να αναχαιτίσει τις προσπάθειες των «γηπεδούχων». Βελτιωμένος επιθετικά σε σχέση με το ματς με το Λάυριο ωστόσο ακόμα «πονάει» στο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 53-39, 76-63, 92-83.