Ιταλία - Ελλάδα 89-78: Δεύτερη ήττα για την Εθνική Νέων στο EuroBasket U20

Ήττα και από την Ιταλία με 89-78 για την Εθνική Νέων Ανδρών στη 2η αγωνιστική του EuroBasket U20 που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα. Επόμενος αγώνας κόντρα στην Πορτογαλία τη Δευτέρα (18/7 - 15:15).

Ούτε απέναντι στην Ιταλία δεν έκανε σεφτέ στις νίκες, μετά την πρεμιέρα κόντρα στο Ισραήλ, η Εθνική Νέων Ανδρών. Οι Ιταλοί βρήκαν είχαν καθαρότερο μυαλό στο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης και έφτασαν στην επικράτηση με 89-78, την ώρα που η Ελλάδα «πληγώθηκε» από το κακό της ποσοστό στο τρίποντο (3/17).

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Νετζήπογλου με 18 πόντους, ενώ ο Μαντζούκας ολοκλήρωσε με double-double (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Κολοβέρος προσέθεσε 13. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μπόλιο με 19 πόντους (6 ασίστ, 4 ριμπάουντ), με τον Οκέκε να αποδεικνύεται καθοριστικός στο 3ο δεκάλεπτο, φτάνοντας τους 15.

Ο αγώνας

Πιο έτοιμη και προετοιμασμένη στο ξεκίνημά της από ό,τι στην πρεμιέρα η Ελλάδα, πίεσε από το ξεκίνημα τους Ιταλούς γκαρντ και με οδηγό την άμυνα προηγήθηκε 11-21 μετά από 9 λεπτά. Διαφορά που γρήγορα εξανεμίστηκε, με τον Μπόλιο να αναλαμβάνει σε σκοράρισμα και δημιουργία, οδηγώντας το ημίχρονο στο μία σου και μία μου. Με μπροστάρη ξανά τον Μαντζούκα που μέτρησε 8 πόντους και 8 ριμπάουντ από το πρώτο 20λεπτο και τα σόλο του Νικολαΐδη, η Εθνική μας προηγήθηκε με 38-41 στο πέρας του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ο έλεγχος όμως του παιχνιδιού χάθηκε, όταν η Ιταλία βρήκε και τρόπο να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά και να εκμεταλλευτεί τη δύναμη του Οκέκε στη ρακέτα, μετατρέποντας το 42-49 σε 59-54 (στο 26'). Οι διεθνείς δε πτοήθηκαν από τα άσχημα ποσοστά τους από την περίμετρο και με το τρίτο τρίποντό τους σε 14 προσπάθειες, από τον Μαντζούκα πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 69-71.

Ωστόσο το σφιχταγκάλιασμα των δύο ομάδων δεν κράτησε ως το φινάλε. Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Νετζήπογλου έδωσε στον Μπόλιο την ευκαιρία να στείλει τη διαφορά στους 6 (81-75), 2 λεπτά πριν το τέλος, με την Εθνική να παρουσιάζεται βιαστική από εκείνο το σημείο και έπειτα, με κακές επιλογές στην επίθεση. Το τελικό 89-78 προήλθε από τη γραμμή των βολών, με την Ελλάδα να αντιμετωπίζει στην 3η και τελευταία αγωνιστική του ομίλου την Πορτογαλία (Δευτέρα 18/7 - 15:15). Θυμίζουμε πως από τον όμιλο προκρίνονται όλοι, με τις ομάδες να διασταυρώνονται στη φάση των «16», που θα είναι και νοκ άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 38-41, 63-60, 89-78