Ελλάδα - Ισραήλ 65-69: Πρεμιέρα με το... αριστερό στο EuroBasket για την Εθνική Νέων

Με ήττα από το Ισραήλ (65-69) ξεκίνησε η Εθνική Νέων Ανδρών την προσπάθειά της στο EuroBasket U20 που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα. Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα κόντρα στην Ιταλία την Κυριακή (17/07 - 17:30).

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του EuroBasket U20 και ηττήθηκε από το Ισραήλ με 65-69. Ένα τρίποντο του Καλόγηρου μείωσε στους τρεις (58-61), 3:30 πριν το φινάλε, όμως η απόπειρα του Κολοβέρου για ισοφάριση στην ακριβώς επόμενη κατοχή βρήκε σίδερο. Οι Ισραηλινοί που είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα αντιμετώπισαν την πίεση στα 4/4 του Γιατρά από εκείνο το σημείο και έπειτα, για να φτάσουν ως τη νίκη.

Το Ισραήλ έχτισε εξ αρχής διψήφιες διαφορές, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (12-25). Το μόνο που έκανε με τον Μαντζούκα η Ελλάδα, ήταν να μείνει κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (35-42) και με ένα νέο ξέσπασμα, προεξάρχοντος του Νετζήπογλου να μειώσει σε 49-55 στο 30', τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 11-3 μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών.

Ο Ντόβρατ, που ήταν και ο κορυφαίος του αγώνα με 19 πόντους, 3 ασίστ και 8 ριμπάουντ, συνέχισε να οδηγεί εκ του ασφαλούς το Ισραήλ στο τελικό . Για την Ελλάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαντζούκας με 16 πόντους (5/5 2π, 2/9 3π), ενώ ο Νετζήπογλου σκόραρε 13 (2/4 3π) και ο Νικολαΐδης 10 (3/8 3π) με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Επόμενο παιχνίδι της Ελλάδας την Κυριακή (17/07) στις 17:30 με την Ιταλία.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-42, 49-55, 65-69