Γκουντούρα: Χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο Κύπελλο «Ακρόπολις»

Η Δώρα Γκουντούρα «άγγιξε» την παρουσία της στον τελικό του αγωνίσματος της σπάθης στον αγώνα του Παγκόσμιο Κυπέλλου «Ακρόπολις» στο ΟΑΚΑ.

Η Δώρα Γκουντούρα έφθασε έναν πόντο μακριά από τον τελικό της σπάθης γυναικών στο παγκόσμιο κύπελλο «Ακρόπολις».

Η αθλήτρια της Team Future της Bwin σε ένα συναρπαστικό ημιτελικό ηττήθηκε από την Ουκρανή, Ολγα Χαρλάν με 15-14 και πήρε το χάλκινο μετάλλιο, χαρίζοντας μια ακόμα σημαντική επιτυχία στην ελληνική ξιφασκία.

Η Χαρλάν (Νο.12 στην παγκόσμια κατάταξη της FIE) αιφνιδίασε την Γκουντούρα (Νο.09) καθώς προηγήθηκε με 5-0 και 7-2.

goudoura dora

Η Γκουντούρα με τον παρότρυνση των πολλών φίλων του αθλήματος μείωσε σε 7-6, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον ημιτελικό. Η Ουκρανή ξέφυγε και πάλι με 10-7, 11-8, 13-10 και 14-11, με την Γκουντούρα να ισοφαρίζει 14-14, όμως ο καθοριστικός 15ος πόντος πήγε στη Χαρλάν, που εξασφάλισε την πρόκριση.

Στον άλλο ημιτελικό η Σούγκαρ Κατίνκα Μπατάι από την Ουγγαρία (FIE No.52) νίκησε τη Γαλλίδα, Μανόν Μπρουνέτ Απιτί με 15-9.
Στη συνέχεια η Μπατάι νικώντας τη Χαρλάν με 15-14 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.