Xεμπάρ Παζαρτζίκ - Ολυμπιακός 3-1: Ραντεβού στον Πειραιά για τον "τελικό" (vid)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Xεμπάρ Παζαρτζίκ στη Βουλγαρία και θέλει "καθαρή" νίκη την Τετάρτη (10/11) στο Ρέντη για να κυνηγήσει μέσω του "χρυσού σετ" την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 σετ από την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας Xεμπάρ Παζαρτζίκ στον 1ο αγώνα του 3ου προκριματικού αλλά συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είχε αρκετά προβλήματα στο παιχνίδι της, δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Αλεξίεφ στα δυο πρώτα σετ αλλά ελπίζει σε πρόκριση στον επαναληπτικό.

Η ρεβάνς έχει οριστεί για την Τετάρτη 10/11 (19:00) στο "Μελίνα Μερκούρη" στο Ρέντη και εάν ο Ολυμπιακός επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 τότε θα οδηγήσει την υπόθεση πρόκριση στο "χρυσό σετ".

Όποια ομάδα δεν προκριθεί στο Champions League θα αγωνιστεί στο CEV Cup και θα συναντήσει στη φάση των «32» την γαλλική Μονπελιέ.

Ο Ολυμπιακός έδειξε κουρασμένος από τα συνεχή παιχνίδια και ταξίδια και πριν από τη ρεβάνς με την Χεμπάρ έχει τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ για το League Cup.

Μάχη στο 1ο σετ

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός θα πάρει προβάδισμα με 20-19, αλλά να δέχεται αμέσως την ισοφάριση (20-20) από τη βουλγαρική ομάδα, με μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ. Οι Πειραιώτες, ωστόσο, πέρασαν ξανά μπροστά με 21-20, αλλά στη συνέχεια, έχασαν το πρώτο σετ (1-0) στο δεύτερο σετ μπολ των Βούλγαρων (26-24).

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν κεφάλι στο σκορ με 1-0 και 3-2, αλλά βρέθηκαν άμεσα πίσω από τη βουλγαρική ομάδα, με 7-4. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν σταμάτησε την πίεσή της και ισοφάρισε τους Βούλγαρους σε 7-7 με μεγάλο μπλοκ του Στιβαχτή. Στο 12-11 οι "ερυθρόλευκοι" επαθαν «μπλακ άουτ», χάλασαν την άμυνά τους, βρέθηκαν ακόμα και με οκτώ πόντους πίσω και έτσι, έχασαν και το δεύτερο σετ από τη βουλγαρική ομάδα (25-18).

Αντίδραση και σετ

Στο τρίτο σετ με την Χεμπάρ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το «πάνω χέρι» και αφότου προηγήθηκαν με 13-10, με άουτ του Γκούντερ, δεν... κοίταξαν ξανά πίσω και έφτασαν και στο +4 (14-18), με δυνατό μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Αλεξίεφ. Με τον Πέριτς να κρατά τη διαφορά των τεσσάρων πόντων για την ομάδα μας, «χτυπώντας» δύο φορές τους Βούλγαρους, πρώτα για το 19-16 και έπειτα, για το 20-16.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, στο +5 (19-24), με καρφί του Έγκλεσκαλνς και έπειτα, πήρε το σετ (2-1) από τους γηπεδούχους με 25-20.

Το φινάλε του αγώνα

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα έως το 8-7, αλλά στη συνέχεια, έχασε τη συγκέντρωση του και βρέθηκε πίσω με τέσσερις πόντους (13-9) από τη βουλγαρική ομάδα. Ωστόσο, όχι για πολύ, αφού μείωσε σε 13-10, με φοβερό καρφί του Πέριτς απέναντι στο τριπλό μπλοκ της Χεμπάρ και έπειτα, σε 13-11. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω από τους Βούλγαρους με 23-18, όμως έβγαλε ψυχικά αποθέματα, πάτησε «γκάζι» και ισοφάρισε σε 23-23 με μπλοκ του Παγένκ! Δεν έφτασαν όμως στη νίκη.

Καζάζης: «Δεν είχαμε ενέργεια, πολλά τα αβίαστα»

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε μετά από τον αγώνα: «Φανήκαμε άδειοι χωρίς ενέργεια, κάναμε πολλά αβίαστα λάθη και έτσι ήρθε η πρώτη μας ήττα θεωρώ δίκαια. Έχουμε άλλη μια ευκαιρία και πιστεύω θα δώσουμε τα πάντα στον επαναληπτικό αγώνα για να περάσουμε εμείς στους ομίλους . Δεν μπορούμε να σταθούμε σε αυτόν τον αγώνα παραπάνω γιατί την Κυριακή έχουμε έναν άλλο σημαντικό . Από Δευτέρα θα ασχοληθούμε βλέποντας τα λάθη μας και πιστεύω ότι έχουμε ελπίδες να ανατρέψουμε την κατάσταση».

Τα σετ: 3-1 σε 1.43 26-24 (26’), 25-18 (24’), 20-25 (25’), 25-23 (28’)