Κομάρνο – Ολυμπιακός 1-3: Μεγάλη νίκη πρόκρισης οι Πειραιώτες (vid)

Φώτης Καρακούσης

Σπουδαία νίκη που τον βάζει με το ενάμιση πόδι στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League πέτυχε στη Σλοβακία ο Ολυμπιακός, με τους Πειραιώτες να επικρατούν της Κομάρνο με 3-1.

Μετά από ένα παιχνίδι που κράτησε τους πάντες σε αγωνία και στα 4 σετ, ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην Σλοβακία επικρατώντας της Κομάρνο με 3-1 (25-22, 38-40, 21-25, 22-25). Μια νίκη που τον φέρνει με το ενάμιση πόδι στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, καθώς στο Ρέντη την ερχόμενη Τετάρτη θέλει μόνο δύο σετ για να πάρει την πρόκριση. Αν όλα πάνε καλά και οι «ερυθρόλευκοι» προκριθούν, στον τελευταίο γύρο πριν τους ομίλους θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Παζάρτζικ (Βουλγαρία) – Σόλιγκορσκ (Λευκορωσίας), με τους Λευκορώσους να έχουν κερδίσει με 3-2 στο πρώτο ματς εκτός έδρας.

Μουδιασμένο ξεκίνημα και 1-0 οι Σλοβάκοι

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο τάραφλεξ και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη που έκαναν στο διάστημα αυτό οι Πειραιώτες πήραν το πρώτο σετ. Αξίζει να αναφέρουμε πως οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη στο ξεκίνημα έκαναν 11 λάθη, από τα οποία τα 7 ήταν στο σερβίς και με τόσα λάθη δεν γινόταν να μην γίνει το 1-0.

Απίστευτο σετ με Ολυμπιακό να χάνει 12 σετ μπολ και να κάνει το 1-1 με 40-38

Το δεύτερο σετ ήταν ότι χειρότερο αν έχεις θέμα με την καρδιά και ότι καλύτερο αν σου αρέσει το βόλεϊ. Οι δύο ομάδες πάλεψαν κυριολεκτικά μέχρι το τέλος και ακόμα παραπάνω. Οι δύο ομάδες από το 15-15 πήγαιναν πόντο-πόντο με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 19-21 και τους Σλοβάκους να ισοφαρίζουν. Από εκείνη την στιγμή είδαμε ένα σετ που δεν έλεγε να τελειώσει με τίποτα. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν όχι ένα και δύο, αλλά 12 σετ μπολ, πολλά από τα οποία ήταν και με κόντρα επιθέσεις, αλλά με δύο πόντους των Μιγιαΐλοβιτς και Έγκλεσκαλνς κατάφεραν να κάνουν το 38-40 και να ισοφαρίσουν σε ένα αξέχαστο σετ.

Με την ψυχολογία υπέρ τους έκαναν το 1-2

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο 2ο σετ. Με την ψυχολογία υπέρ τους οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο 3ο. Προηγήθηκαν γρήγορα με 6-3 και 9-12 και παρότι η Κομάρνο αντέδρασε και ισοφάρισε, ο Ολυμπιακός στο 19-19 με ένα σερί 3-0 ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση σετ κάνοντας και πάλι με τον Έγκλεσκαλνς το 21-25.

Δεν γινόταν να το χάσει

Στο 4ο οι Σλοβάκοι ήταν αυτοί που παίζοντας ουσιαστικά με την πλάτη στον τοίχο, παρότι υπάρχει και η ρεβάνς βέβαια και προηγήθηκαν με 8-5. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έκανε το 11-11, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με ένα σερί 3-0 πήραν σημαντικό προβάδισμα. Ένα προβάδισμα που δεν κράτησε πολύ μετά την αντεπίθεση των παικτών του Καζάζη, οι οποίοι δεν ήθελαν με τίποτα να πάει το παιχνίδι στα 5 σετ και το κατάφεραν. Επικράτησαν με 22-25 παίρνοντας την μεγάλη αυτή νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εντυπωσιακός Έγκλεσκαλνς με τον Λετονό να έχει 36 πόντους με το εξαιρετικό 54% στην επίθεση, με τον Παγένκ να ακολουθεί με 16 και 13/17 επιθέσεις και τον Μιγιαΐλοβιτς να έχει 14. Για τους ηττημένους ο Μλίναρτσικ είχε 26, ο Όγκουρτσακ είχε 16 και ο Κόχουτ ακολούθησε με 10.

Τα σετ: 1-3 σε 2.12. 25-22 (31’), 38-40 (46’), 21-25 (25’), 22-25 (30’)

*Οι πόντοι της Κομάρνο προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 74 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΚΟΜΑΡΝΟ (Γκάμπριελ Τσότσολακ): Κόχουτ 10 (5/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασπέρκεβιτς 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μλινάρτσικ 26 (23/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φόρο 3 (3/7 επ.), Όγκουρτσακ 16 (14/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες), Κουμπς 8 (7/24 επ., 1 άσσος, 52% υπ. - 37% άριστες) / Τούρις (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Σζαζβάι 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Πάγενκ 16 (13/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 14 (13/29 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 36% άριστες), Έγκλεσκαλνς 36 (31/54 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ζουπάνι 5 (5/8 επ.), Πέριτς 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 31% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ. - 58% άριστες), Ανδρεάδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής, Δαλακούρας 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 32% άριστες).