Ολυμπιακός – Μινσκ 3-2: Κρατάει τη νίκη και πάει στο Μινσκ για πρόκριση

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ της Μιντσάνκα Μινσκ στο Ρέντη στον 1ο αγώνα της Β' προκριματικής φάσης του CEV Champions League.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στον 3ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός.

Τα κορίτσια της ομάδας του Πειραιά επικράτησαν με 3-2 σετ της Μιντσάνκα Μινσκ και θα ταξιδέψουν την επόμενη εβδομάδα στη Λευκορωσία για να "σφραγίσουν" την πρόκριση στις 14/10.

Αυτή ήταν η 3η νίκη του Ολυμπιακού στα προκριματικά σε ισάριθμους αγώνες.

Η νικήτρια του ζευγαριού θα παίξει με την νικήτρια του Ζοκ (Σερβία)- Μπρσκο (Βοσνία) για μια θέση στους ομίλους του CEV Champions League.

66

Ο Ολυμπιακός θα προηγηθεί με 2-1 στα σετ αλλά είχε προβλήματα στο μπλοκ ιδιαίτερα στο 4ο σετ και η ομάδα από την Λευκορωσία θα ισοφαρίσει σε 2-2.

H ομάδα του Κουτίνιο είναι κορυφαίες την Κόστα και την Χίπε και θέλει πλέον νίκη στο Μινσκ ή ήττα με 3-2 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο "χρυσό σετ".

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει με ... φόρα στο παιχνίδι και θα φτάσει σχετικά εύκολα στο 1-0 (25-21).

Στο 2ο σετ και στο 18-18 η Σάλας θα εισέλθει στο παιχνίδι αλλά ο Ολυμπιακός θα χάσει σετ πόιντ και η Μινσκ με το 2ο θα ισοφαρίσει σε 1-1 (25-27).

Στο 3ο η Μινσκ θα φτάσει στο 9-5 αλλά ο Ολυμπιακός μ' ένα σερί 5-0 θα προηγηθεί με 10-9! Θα κρατήσει τη διαφορά και θα πάει στο +3 (17-14). Με μπλοκ της η Χίπε θα "γράψει" το 20-17. Θα πάρει το 3ο σετ με 25-23 για το 2-1.

f

Η Μινσκ θα πάρει "κεφάλι" με 12-7 στο 4ο σετ και ο Ολυμπιακός μειώνει με 3-0 σερί σε 12-10. H Σεκρετάβα θα "σπάσει" το διπλό μπλοκ του Ολυμπιακού για το 16-12 και πάει στο 17-12 αφού οι "ερυθρόλευκες" έχουν προβλήματα στην υποδοχή.

Η Χίπε μειώνει σε 18-13 αλλά η Μινσκ θα πάει στο +7 (21-14). Η Μινσκ έχει 4 χαμένα σετ πόιντ και από το 24-16 ο Ολυμπιακός μειώνει σε 24-20. Τελικά με το 5ο η Σεκρετάβα θα κλείσει το σετ στο 25-20 για το 2-2.

Το καθοριστικό 5ο σετ

H Μινκ παίρνει προβάδισμα με 2-0 στο 5ο σετ και εν συνεχεία με 3-2. Η Γενιτσαρίδη ισοφαρίζει σε 3-3 αλλά η Σεκρετάβα θα πάρει το μπλοκ άουτ (3-4). Η Χίπε "γράφει" το 4-4 και η Κόστα κρατάει τον Ολυμπιακό στο σετ (5-5).

Η Χίπε βρίσκει λύση και ισοφαρίζει σε 7-7 και το μπλοκ της Γιώτα δίνει προβάδισμα (8-7) στον Ολυμπιακό! Νέο μπλοκ από την Γιώτα για το 9-7 και η Χίπε με μπλοκ άουτ θα κρατήσει τον Ολυμπιακό στο +2 (11-9).

66

Ο Ολυμπιακός έχει βελτιώσει το μπλοκ του και είναι στο 12-9. Με χτύπημα άουτ της Κόστα η Μινσκ μειώνει σε 13-11 και εν συνεχεία με λάθος της Χριστοδούλου στο 13-12.

Η Μάρκεβιτς θα σβήσει ένα ματς πόιντ (14-13) και η Κόστα θα πάρει το μπλοκ άουτ και τη νίκη.

Τα σετ: 25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13