Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-3

Φώτης Καρακούσης

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, ο Παναθηναϊκός κατέθεσε ψυχή στο Ρέντη επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-2 στον πρώτο τελικό του League Cup. Παιχνίδι διαφήμιση για το βόλεϊ.

Απίστευτο παιχνίδι στο κλειστό του Ρέντη για τον πρώτο τελικό του League Cup. Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε πίσω στα σετ με 2-0 κατάφερε να κάνει την επική ανατροπή, να κερδίσει με 3-2 (25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15) και να πάρει προβάδισμα τίτλου. Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη βδομάδα και συγκεκριμένα την Τετάρτη στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με τους «πράσινους» να θέλουν τη νίκη με οποιαδήποτε διαφορά σετ για να το πάρει, ενώ αν κερδίσει ο Ολυμπιακός με 3-2 θα έχουμε χρυσό σετ και με 0-3 ή 1-3 το κατακτούν οι Πειραιώτες.

Διαφήμιση για το βόλεϊ με καθυστέρηση λόγω δακρυγόνων

Πριν ασχοληθούμε με τα του αγώνα, αξίζει μια αναφορά στο φοβερό θέαμα που είδαμε στο ντέρμπι. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πάλεψαν μέχρι τον τελευταίο πόντο, βγήκαν απίστευτες άμυνες, έγιναν επιθέσεις που βλέπουμε σε μεγάλα πρωταθλήματα και πραγματικά το σημερινό ντέρμπι ήταν διαφήμιση για το άθλημα στην χώρα μας. Μια διαφήμιση που ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο, καθώς την ώρα που πήγε να αρχίσει το ματς, σταμάτησε με την ατμόσφαιρα να γίνεται αποπνικτική επειδή εκτός γηπέδου υπήρξε χρήση δακρυγόνων.

Με όπλο το σερβίς έκανε το 1-0 ο Ολυμπιακός

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 11-11. Στο σημείο αυτό τα σερβίς των γηπεδούχων έκαναν την διαφορά, με τους Πειραιώτες να φτάνουν σχετικά εύκολα στο 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Με την ίδια τακτική και το 2-0

Ίδιο ήταν και το δεύτερο σετ. Οι Βουλκίδης,. Γκέργκι και Φίνγκερ ήταν ασταμάτητοι από το σερβίς, οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν με τίποτα να κρατήσουν την υποδοχή και έτσι έγινε άνετα το 2-0, παρότι οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντέδρασαν και μείωσαν σε 20-18. Οι Πειραιώτες όμως είχαν τις απαντήσεις και με λάθος σερβίς του Ρανγκέλ έγινε το 25-21 για τον Ολυμπιακό.

Οι Ράπτης, Τσάτσιτς άλλαξαν τα πάντα

Εκεί που όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα έκανε και με άνεση το 3-0, υπήρξε η κίνηση του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που άλλαξε τα πάντα. Ο έμπειρος προπονητής έβαλε ως δίδυμο ακραίων τους Ράπτη και Τσάτσιτς, οι δύο παίκτες έδεσαν αμέσως και άλλαξαν εντελώς την εικόνα του αγώνα, συμβάλλοντας στα μέγιστα στο να υπάρχει αυτή η επική ανατροπή.

Τα μπλοκ στο 10-10 οδήγησαν τους «πράσινους» στο 2-1

Στο τρίτο σετ τα πάντα κρίθηκαν στο 10-10, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Εκεί όμως μια επίθεση του Ράπτη και δύο μπλοκ ένα του Στάροβιτς και ένα του Πελεκούδα έκαναν το 10-13. Την διαφορά των 3 πόντων οι «πράσινοι» την κράτησαν και την μεγάλωσαν φτάνοντας στο 14-19. Στο σημείο εκείνο όμως ο Ολυμπιακός έδειξε γιατί κατακτά τόσους τίτλους. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο αντέδρασαν φτάνοντας στο σημείο να ισοφαρίσουν σε 23-23. Μια επίθεση του εξαιρετικού σήμερα Στάροβιτς και ένα μπλοκ του Τσάτσιτς σε Ασπιώτη έκαναν το 23-25 δίνοντας ελπίδες σε Παναθηναϊκό.

Απίστευτο και το τέταρτο

Φοβερό παιχνίδι είχαμε και στο τέταρτο σετ. Εκεί και πάλι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι και το 19-19. Στο σημείο εκείνο μια επίθεση του Χουσάι έκανε το 20-19, ενώ στην επόμενη φάση είχαμε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Ο Ράπτης έκανε επίθεση, η πρώτη υπόδειξη ήταν άουτ με τους «πράσινους» να ζητάνε εξέταση βίντεο για μπλοκ άουτ. Στην εξέταση δόθηκε πόντος για τον Παναθηναϊκό (η αλήθεια είναι πως δεν φαινόταν να υπάρχει μπλοκ) και έτσι είχαμε το 20-20. Και πάλι οι... αιώνιοι έφτασαν μαζί μέχρι το 24-24, όταν ένα μπλοκ του Παναταλέων στον Χουσάι και μια επίθεση του Στάροβιτς έκαναν το 24-26 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Το πήρε ο Ράπτης

Στο τάι μπρέικ μίλησε ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχουν βγει στην χώρα μας τα τελευταία λόγια. Ο λόγος για τον Αλέξανδρο Ράπτη. Ο νεαρός ακραίος πήγε στο σερβίς με το σκορ να είναι στο 7-7, πήρε τρεις συνεχόμενους άσους και όλα τελείωσαν ουσιαστικά. Τυπικά αυτό έγινε στο 10-15 με επίθεση του Στάροβιτς, με τον Σέρβο να δίνει τη νίκη και το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ράπτης με 21 πόντους και τον ακολούθησαν οι Στάροβιτς με 20, Τσάτσιτς, Ρανγκέλ με 12 και Πελεκούδας με 10. Για τους ηττημένους ο Φίνγκερ ήταν φοβερός με 27 πόντους, ο Γκέργκι είχε 21, ο Χουσάι 17 και ο Βουλκίδης 12.

Τι ισχύει στη ρεβάνς

Η ρεβάνς του τελικού θα λάβει χώρο την επόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Αν κερδίσει ο Παναθηναϊκός με οποιαδήποτε διαφορά σετ, τότε κατακτά το League Cup. Αν πάλι κερδίσει ο Ολυμπιακός με 3-0 ή 3-1 το κατακτά αυτός, ενώ αν κερδίσουν οι Πειραιώτες με 3-2 θα έχουμε χρυσό σετ.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 9 άσσοι, 64 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 10 άσσοι, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15) σε 149΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 27π. (23/46επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (4/9επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 17 (15/31επ., 1 μπλκ, 50%υπ., 39%αρ.), Βουλκίδης 12 (6/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι, Γκέργκι 21 (16/24επ., 5 άσσοι, 31%υπ., 15%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 48%υπ., 35%αρ.), Στιβαχτής, Παπαλεξίου, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2 μπλοκ), Στάροβιτς 20 (18/44επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 12 (10/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 3 (3/7επ., 22%υπ., 22%αρ.), Ράπτης 21 (14/29επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 5%αρ.), Πελεκούδας 10 (5/11επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 25%υπ.), Τσάτσιτς 12 (7/15επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 32%υπ., 14%αρ.), Ρουσσόπουλος (λ), Πανταλέων.