Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0: Μαγικοί οι Πειραιώτες σε σερβίς, μπλοκ διέλυσαν τους «πράσινους» και έκαναν το 2-0 (vids)

Απίστευτος, φοβερός, σαρωτικός ο Ολυμπιακός στα δύο πρώτα σετ, κυριάρχησε απόλυτα επί του Παναθηναϊκού επικρατώντας με 3-0 σετ και κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών βρίσκεται μόλις μία νίκη μακριά από τον τίτλο.

Ένας Ολυμπιακός που κυριάρχησε στον απόλυτο βαθμό του Παναθηναϊκού ειδικά στα δύο πρώτα σετ, πήρε την μεγάλη νίκη και το σημαντικό προβάδισμα τίτλου. Οι παίκτες του Ντανιέλ Καστελάνι διέλυσαν με 3-0 (25-17, 25-16, 26-24) τους «πράσινους» και κάνοντας το 2-0 νίκες βρίσκονται μόλις μία μακριά από το να πάρουν το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Στο αντίποδα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν σαν να μην μπήκαν στο ματς στα δύο πρώτα σετ. Δέχθηκαν συνολικά 15 άσους χωρίς να πάρουν ούτε ένα, δέχθηκαν 10 μπλοκ, κάνοντας τα μισά και μπορεί να το πάλεψαν στο τρίτο, αλλά συνολικά είναι σαν να έχασαν με κάτω τα χέρια. Την Πέμπτη στο Μετς ο τρίτος τελικός όπου αν νικήσει ο Παναθηναϊκός μειώνει σε 2-1 και μπαίνει στην μάχη της διεκδίκησης του τίτλου, ενώ αν κερδίσει ο Ολυμπιακός το κατακτά.

Κυρίαρχος στο πρώτο και 1-0 ο Ολυμπιακός

Ας όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που στο μεγαλύτερο μέρος του ανήκε στον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 3 πόντων (8-5), με τον Παναθηναϊκό να απαντάει και να ισοφαρίζει με δικό του 3-0. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι και το 16-15, όταν εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν όλα. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι διαφορά 3 πόντων (18-15), μια διαφορά που συνεχώς μεγάλωνε για να κάνουν έτσι το 1-0 επικρατώντας με 25-17. Μια επικράτησε που σε μεγάλο βαθμό είχε να κάνει με το δυνατό σερβίς (3 άσοι ο Κουμεντάκης) και το σωστό κλείσιμο στο μπλοκ. Από την άλλη οι «πράσινοι» ουσιαστικά ήταν σαν να μην μπήκαν στο σετ, χάνοντάς το με άνεση.

Ακόμα πιο υγιεινός περίπατος για το 2-0

Αν θεωρούσαμε πως στο 1ο σετ κυριάρχησε μία φορά ο Ολυμπιακός, στο δεύτερο κυριάρχησε ακόμα παραπάνω. Οι Πειραιώτες αφού είδαν τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 5-3 και με 5-0 σερί να παίρνουν μια διαφορά που όχι μόνο κράτησαν αλλά αύξησαν ακόμα περισσότερο. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στο ματς, δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους «πράσινους» κλείνοντας στο μπλοκ και «πυροβολώντας» στο σερβίς με το 25-16 να μιλάει από μόνο του.

Ντέρμπι το τρίτο με τους Πειραιώτες και πάλι νικητές

Στο τρίτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, είχαμε ντέρμπι. Και το είχαμε γιατί και οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά και γιατί οι γηπεδούχοι ίσως να περίμεναν πως θα έκαναν με άνεση το 3-0. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 12-12, σημείο στο οποίο οι «πράσινοι» με ένα 3-0 πήραν ένα καλό προβάδισμα που στην συνέχεια έφτασε και τους 4 πόντους (15-19), δείχνοντας έτοιμοι για το 2-1 με τον Ρανγκέλ να είναι ο βασικός εκφραστής των επιθέσεων. Στο 16-20 όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα δικό τους 4-0 με όπλο το σερβίς (ο Τζούριτς έκανε 2 συνεχόμενους) ισοφάρισαν και στην συνέχεια πήραν και προβάδισμα με 24-23. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και στο 24-24 μια επίθεση του Τζούριτς και ένας άσος του Τράβιτσα διαμόρφωσαν το 26-24 και το 3-0 για τον Ολυνμπιακό που βρίσκεται μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-17, 25-15, 26-24)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσους, 32 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων ενώ του Παναθηναϊκού από 0 άσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 12 (8/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/6 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (4/13 επ., 3 άσοι, 21% υπ. – 14% άριστες), Τράβιτσα 4 (1 άσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/8 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (11/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 29% υπ. – 21% άριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. – 21% άριστες), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 6 (6/20 επ.), Βουλκίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/10 επ., 30% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 20% υπ. – 20% άριστες), Πετρέας, Μάρκου, Φράγκος, Κοντοστάθης (λ., 50% υπ. – 50% άριστες).