Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-3: Με το καλημέρα έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό και πήραν προβάδισμα τίτλου οι Πειραιώτες (vids)

Μεγάλη εμφάνιση για τον Ολυμπιακό στο Μετς. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 3-0 του Παναθηναϊκού, έσπασαν την έδρα από τον πρώτο τελικό και πήραν σημαντικό προβάδισμα τίτλου.

Σπάσιμο έδρας με το καλημέρα είχαμε στους τελικούς της Volley League Ανδρών. Στο κλειστό του Μετς, ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό με τους Πειραιώτες πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση να επικρατούν με 3-0 (23-25, 30-32, 17-25) και να κάνουν έτσι το 1-0 στις νίκες παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα τίτλου.

Τώρα η σειρά πάει στο Ρέντη για το 2ο παιχνίδι την Δευτέρα και σίγουρα θα έχουμε θα επιστρέψει στο Μετς την άλλη Πέμπτη για το τρίτο. Θυμίζουμε πως τον τίτλο θα τον πάρει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις 3 νίκες. Όσον αφορά τον πρώτο τελικό, στα δύο πρώτα σετ ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι αντάξιο των δύο σπουδαίων ομάδων και το τρίτο ένας περίπατος των φιλοξενουμένων.

Μεγάλο ντέρμπι το πρώτο σετ και 0-1 ο Ολυμπιακός

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο αρχικά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4 πόντους έχοντας ως... όπλο το σπάσιμο των επιθέσεων του «τριφυλλιού» στο μπλοκ και δικές του κόντρα επιθέσεις. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν πόντο-πόντο. Λέμε σχεδόν γιατί οι φιλοξενούμενοι είχαν μία διαφορά 2, που οι γηπεδούχοι μείωναν στον 1.

Έτσι φτάσαμε στο 20-21 με την ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι να κάνει το 20-23 και να δείχνει έτοιμη για το άνετο 0-1. Στην επόμενη φάση ο Ερνάντες έκανε λάθος επίθεση, αλλά ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πήρε βίντεο τσεκ, το κέρδισε καθώς υπήρξε επαφή στο μπλοκ και αντί να γίνει το 20-24, έγινε το 21-23. Ο παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο, αλλά στο τέλος ο Στερν που ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ, έκανε το 23-25 και το 0-1 για τους Πειραιώτες.

Ακόμα μεγαλύτερο ντέρμπι και 0-2

Αν λέγαμε πως στο πρώτο σετ είδαμε μία φορά ντέρμπι, στο δεύτερο είδαμε δέκα. Οι δύο ομάδες μας προσέφεραν πλούσιο θέαμα και μετά το νέο +4 του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα, πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 22-22 σε ένα ξαναλέμε μεγάλο παιχνίδι. Στο σημείο εκείνο οι «γηπεδούχοι» έκαναν το 24-22 παίρνοντας πρώτη φορά συνολικά στο παιχνίδι προβάδισμα 2 πόντων και δείχνοντας έτοιμοι για την ισοφάριση. Ωστόσο μια επίθεση του Στερν και ένα λάθος του Βουλκίδη έκαναν το 24-24. Οι δύο «αιώνιοι» συνέχισαν να μην αφήνει ο ένας τον άλλον να πάρει το σετ και στο 30-30 ένας άσος του Ιντάλγκο και ένα μπλοκ του Κουμεντάκη στον Ερνάντες διαμόρφωσαν το 30-32 και το 0-2 για τον Ολυμπιακό. Στο σετ αυτό αξίζει να αναφέρουμε πως ο Καστελάνι στο 28-27 διέκοψε το παιχνίδι για βίντεο τσεκ, δικαιώθηκε και οι Πειραιώτες ισοφάρισαν. Αν δεν είχε δικαιωθεί τότε ο πόντος θα πήγαινε στους «πράσινους» που θα έκαναν το 1-1.

Περίπατος του Ολυμπιακού για το 0-3

Με την ψυχολογία υπέρ τους μετά την κατάκτηση του 2ου σετ, οι Πειραιώτες μπήκαν από την αρχή δυνατά στο 3ο και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Με τον Στερν να συνεχίζει να είναι ασταμάτητος και το κέντρο να σταματάει τις επιθέσεις των «πρασίνων», ο Ολυμπιακός έφτασε με ευκολία στο 0-3 και το 1-0 στις νίκες των τελικών του πρωταθλήματος, κάτι που φαίνεται και από το 17-25.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο εξαιρετικός Στερν με 20 πόντους, με τον Τζούριτς να ακολουθεί με 13 τον Ιντάλγκο με 11 και τον Κουμεντάκη με 10. Για τους ηττημένους ο Ερνάντες είχε 22, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του καθώς δεν υπήρχε άλλος με διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Καπότης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.