Μίλωνας - Ολυμπιακός 1-3: Σοβαρεύτηκε και έχει... match point για μια θέση στους τελικούς (vids)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα κακό ξεκίνημα στο πρώτο σετ, ανέβασε απόδοση, πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και θέλει άλλη μία για να βρεθεί στους τελικούς της Volley League.

O Ολυμπιακός τα...χρειάστηκε, αλλά τελικά έκανε το 2-0 στη σειρά με τον μαχητικό, για άλλο ένα ματς, Μίλωνα, για τα ημιτελικά της Volley League.

Αν και έχασε το πρώτο σετ και βρέθηκε στο -3 στο δεύτερο, γύρισε το ματς και επικράτησε με 3-1 σετ και πλέον σε δέκα ημέρες θα προσπαθήσει να τελειώσει την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αρκετά λάθη και προβλήματα στην υποδοχή, με τον Μίλωνα να έχει προβάδισμα 12-8 στο πρώτο σετ.

Εκεί ο Τζουλιάνι έριξε στο παιχνίδι τον Ζουπάνι προσπαθώντας να αλλάξει λίγο την ροή του σετ, όμως τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ χειρότερα. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης ξέφυγε με 20-13 απέναντι στους «προβληματικούς» Πειραιώτες στην υποδοχή και στο σερβίς και πήρε το σετ με 25-19.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να παρουσιάζουν τα ίδια προβλήματα και στο δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα να βρίσκονται σταθερά πίσω με 3 πόντους στην αρχή (10-7). Κάποιες ενέργειες του Ιντάλγκο έβαλαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (12-11).

Στο 14-12 δόθηκε μπλοκ άουτ υπέρ του Ολυμπιακού που οι γηπεδούχοι αμφισβήτησαν και στην επόμενη φάση ήρθε αρχικά η ισοφάριση σε επίθεση του Κουμεντάκη (14-14) και το πρώτο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα από λάθος του Γιορντάνοφ.

Με καλύτερες επιλογές στην επίθεση και τον Στερν να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 18-23 και έφτασε τελικά στην ισοφάριση (20-25).

Στο τρίτο, το σερβίς του Ιντάλγκο έδωσε «αέρα» τριών πόντων στον Ολυμπιακό (3-6). Οι πόντοι του... αγέραστου Γιορντάνοφ για τον Μίλωνα δεν έφεραν το κάτι παραπάνω, με την επίθεση των Πειραιωτών να φτάνει την διαφορά στο +5 (10-15).

Ο Ιντάλγκο και πάλι, έφτασε το σκορ στο 11-18, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 17-20 και 18-21, αλλά στο σερβίς του Παπαγγελόπουλου ήρθε ένα 3-0 σερί και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-1 στα σετ (19-25), ενώ με το τέλος του σετ υπήρξε μία μικρή ένταση χωρίς συνέχεια, μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν προηγούμενοι 5-3, όμως οι κυπελλούχοι Ευρώπης με ένα σερί 4-0 πέρασαν μπροστά με 5-7. Στο σερβίς του Τράβιτσα η διαφορά πήγε στο +7 (6-13) και κάπου εκεί ο Μίλωνας παραδόθηκε στη μοίρα του...

ΜΙΛΩΝΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

Τα σετ: 25-19, 20-25, 19-25, 18-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 36 επιθέσεις, 11 άσους, 1 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλου και του Ολυμπιακού από 43 επιθέσεις, 8 άσους, 5 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλου.

ΜΙΛΩΝΑΣ (Ψάρρας): Μπράιαν 5, Ανδρεάδης 4, Γιορντάνοφ 16 (13/30 επ., 3 άσοι), Νανόπουλος 5, Μολίνα 12 (3 άσοι), Χερ 2, Χανδρινός (λ. 78%υπ., 56%αρ.) / Θεοδόσης 2, Δημητούλης, Στράτος, Εφρεμίδης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζουλιάνι): Παγιένκ 9, Στερν 18 (17/25 επ., 1 μπλοκ) Κουμεντάκης 13 (11/16 επ. , 2 άσοι), Τράβιτσα 3, Λινάρδος 1, Ιντάλγκο 10 (8/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τζιάβρας (λ. 56%υπ., 44%αρ.) / Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνι, Κολτσιάκης (λ.), Δαλακούρας.