ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-3: Μαγικό παιχνίδι και πέντε στα πέντε οι «πράσινοι» (vids)

Φώτης Καρακούσης

Σε ένα ακόμα εντυπωσιακό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 3-1, να κάνει το πέντε στα πέντε επί των «ασπρόμαυρων» και να τον πιάνει στην 2η θέση στους 24 βαθμούς.

Τα παιχνίδια του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό φέτος έχουν δύο κοινά. Αρχικά μας προσφέρουν εξαιρετικό βόλεϊ και αν συνεχεία έχουν έναν νικητή. Και στο 5ο μεταξύ τους ματς στην Πυλαία, οι «ασπρόμαυροι» με τους «πράσινους» μας έκαναν να χαρούμε βόλεϊ με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να επικρατεί με 3-1 (18-25, 25-16, 24-26, 34-36). Μια νίκη που την φέρνει στην 2η θέση με 24 βαθμούς, όσους έχει και ο «δικέφαλος του βορρά», ενώ ο Ολυμπιακός με 29 δείχνει να ξεφεύγει.

Χωρίς ενδιαφέρον τα δύο πρώτα σετ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και τα δύο πρώτα σετ που ήταν ίδια. Και όταν λέμε ίδια εννοούμε πως οι ομάδες που τα κέρδισαν το έκαναν με χαρακτηριστική άνεση. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και παίζοντας εξαιρετικά τον πρώτο χρόνο δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 0-1 απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που είχε σε κακή ημέρα τον Βαν ντεν Ντρις.

Στο δεύτερο η απόδοση του Βέλγου διαγώνιου ανέβηκε κατακόρυφα, οι Θεσσαλονικείς πίεσαν στα όρια του λάθους σττο σερβίς παίρνοντας σημαντικούς άσους και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, καθώς το πρόβλημα στην υποδοχή ήταν μεγάλο με συνέπεια και το μπλοκ του ΠΑΟΚ να είναι δυνατό. Έτσι έγινε ακόμα πιο άνετα το 1-1 και όλα ξεκίνησαν από την αρχή.

Τεράστιο ντέρμπι και μεγάλη ανατροπή στο τρίτο

Στο τρίτο σετ είχαμε τα ντέρμπι που έχουμε συνηθίσει στα ματς αυτά. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 6-6, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα προβάδισμα τριών πόντων (11-8) και στην συνέχεια να αυξάνει την διαφορά στους 4 (17-13 και 18-14), δείχνοντας έτοιμος να πάρει το προβάδισμα και έχοντας ασταμάτητους τους Βαν ντεν Ντρις και Ράπτη και θετικότατο τον Γιόρνα. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να αντιδράσουν και ισοφάρισαν σε 19-19, ενώ πήραν προβάδισμα με 21-22 και 21-23. Στο 22-24 και ενώ είχαν δύο σετ μπολ, ο ΠΑΟΚ με τους Γιόρνα και άσο του Κόστα ισοφάρισε, αλλά μια επίθεση του Κόβαρ και μία του Ερνάντες έκαναν το 24-26 και το 1-2 για τον Παναθηναϊκό.

Επικό σετ που δεν τελείωνε με τίποτα

Και έτσι φτάσαμε στο 4ο και τελευταίο σετ, ίσως το καλύτερο που έχει παιχτεί φέτος στην Volley League. Και σε αυτό οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα με 6-3 και 9-5 δείχνοντας έτοιμοι να κάνουν το 2-2 και να στείλουν το ντέρμπι στο τάι μπρέικ. Μια διαφορά που συνέχισαν να κρατάνε φτάνοντας στο 19-15 και 20-15. Στο σημείο εκείνο ο Ανδρεόπουλος έβαλε μέσα τους Μπάση, Κωστόπουλο και Μάρκου και ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν έχασε με άνεση το σετ, αλλά κατάφερε να μειώσει σε 20-19 και να ισοφαρίσει σε 22-22. Στην φάση που ισοφάρισε φάνηκε να υπάρχει παράβαση στο φιλέ από τον Ερνάντες, ο Μιλενκόσκι άργησε να ζητήσει βίντεο τσεκ ο πόντο πήγε στον Παναθηναϊκό, δόθηκε από μία κόκκινη και έγινε το 23-23.

Από εκείνο το σημείο είδαμε τα πάντα. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε 9 φορές να βρεθεί σε σετ μπολ, έχοντας μάλιστα και πολλές κόντρα επιθέσεις που δεν κέρδισε λόγω των κάκιστων επιλογών του Ουόλς, ο Παναθηναϊκός έχανε συχνά σερβίς και στο 34-34 ένα λάθος σερβίς του Βαν ντεν Ντρις και μια επίθεση του Ερνάντες διαμόρφωσαν το τελικό 34-36 και το 1-3 για τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 18-25

2ο σετ: 6-8, 16-10, 21-15, 25-16

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 24-26

4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 34-36

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-16, 24-26, 34-36) σε 132'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (13/29 επ., 60% υπ. - 24% άριστες), Κόστα 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (3/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 20 (16/47 επ., 4 μπλοκ, 55% υπ. - 31% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (14/45 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 54% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 21 (19/34 επ., 2 μπλοκ, 72% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/20 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (9/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Ερνάντεζ 20 (16/44 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 30% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Μάρκου, Κωστόπουλος.

Η γνώμη των πρωταγωνιστών

Ο διεθνής ακραίος του Παναθηναϊκού Ανδρέας Φράγκος είπε: «Ηταν μακράν το πιο δυνατό ματς που έχουμε δώσει αυτή τη σεζόν. Αντιμετωπίσαμε τον καλύτερο εφετινό ΠΑΟΚ. Για άλλη μία φορά νικήσαμε στις λεπτομέρειες. Παίζει ρόλο η κούραση. Εχουμε φόρτιση. Η ομάδα σίγουρα κοιτάει κορυφή. Δυστυχώς έχουμε χάσει πόντους που ίσως μετρήσουν στο τέλος. Το πρόγραμμα θα είναι δύσκολο. Εχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας».

Ο Καναδός πασαδόρος του ΠΑΟΚ Μπρετ Γουόλς δήλωσε: «Είχαμε ευκαιρίες να πάρουμε το 4ο σετ αλλά και το παιχνίδι. Αξίζαμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Είμαι ενθουσιασμένος με τον τρόπο που αντιδράσαμε αλλά και τη βελτίωση που δείξαμε σε πολλούς τομείς. Υπήρξε ένταση στον αγώνα. Υπήρχαν πολλές δύσκολες φάσεις. Δεν κοιτάμε την βαθμολογία αλλά τη βελτίωση των εμφανίσεων μας. Εάν κάνουμε την υπέρβαση που πρέπει στο τέλος κανείς δεν θα θυμάται τι θέση πήραμε στην κανονική περίοδο».