Άθλος Ορεστιάδας – Παναθηναϊκός 2-3: Νέος Άθλος για τους νεοφώτιστους μετά τον Ολυμπιακό έκοψαν βαθμό και από τους «πράσινους» (vid)

Φώτης Καρακούσης

Τον... αέρα των «αιώνιων» πήρε ο Άθλος με την ομάδα της Ορεστιάδας ναι μεν να χάνει από τον Παναθηναϊκό, όπως έχασε και από τον Ολυμπιακό, αλλά παίρνοντας από 2 σετ και από έναν βαθμό.

Δεύτερο μεγάλο παιχνίδι στην Ορεστιάδα, με τον Άθλο μετά τον βαθμό που πήρε κόντρα σε Ολυμπιακό, να παίρνει πόντο και απέναντι στον Παναθηναϊκό. Οι νεοφώτιστοι έβαλαν δύσκολα στους πρωταθλητές που πήραν ωστόσο τη νίκη και τους 2 βαθμούς επικρατώντας με 3-2 (25-20, 16-25, 17-25, 25-22, 12-15). Μια νίκη που έφερε την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στους 10 και στην 3η θέση, 4 πίσω από τον πρώτο Ολυμπιακό και 2 πίσω από τον δεύτερο ΠΑΟΚ. Ο Άθλος από την πλευρά του έφτασε τους 3, έχοντας χάσει τα 5 ματς, αλλά τα 3 με 3-2 και είναι στην 8η θέση.

Να είναι καλά η ΕΡΤ που μας «στέρησε» μια ματσάρα

Πριν ασχοληθούμε με το παιχνίδι, αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στην ΕΡΤ. Η Ελληνική τηλεόραση έχει τα δικαιώματα της Volley League Ανδρών, πλην των εντός έδρας αγώνων του Παναθηναϊκού που τα δείχνει το PAO TV και έχει βάλει ως μέρα και ώρα του βόλεϊ το Σάββατο στις 21:30. Για την 5η αγωνιστική οι άνθρωποι της ΕΡΤ προτίμησαν να μην στείλουν βαν στην Ορεστιάδα και έτσι οι φίλοι του αθλήματος έχασαν την ευκαιρία να δουν ένα πολύ όμορφο ματς, το οποίο βέβαια μεταδόθηκε μέσω του youtube, αλλά άλλο youtube και άλλο φυσικά η τηλεόραση και μάλιστα ελεύθερη όπως είναι η κρατική.

Σχετικά εύκολα το 1-0 οι γηπεδούχοι

Στα του αγώνα, οι παίκτες του Άθλου μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με τρεις πόντους (6-3, 7-4, 11-8). Στο σημείο εκείνο οι «πράσινοι» αντέδρασαν, ισοφάρισαν, αλλά και πάλι στο 13-13 οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία., Με ένα 4-0 έκαναν το 17-13 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν εκεί όσον αφορά το συγκεκριμένο σετ, ένα σετ που σε μεγάλο ποσοστό κρίθηκε στην κακή υποδοχή των φιλοξενουμένων και την επίσης κακή ανάπτυξη που είχαν.

Σοβαρεύτηκαν οι «πράσινοι» και πήραν το προβάδισμα με 2-1

Τα υπόλοιπα δύο σετ ανήκαν ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Οι «πράσινοι» κράτησαν στην υποδοχή, έκλεισαν σωστά στο μπλοκ, πίεσαν από την πλευρά τους στο σερβίς και κατάφεραν να κάνουν το 1-2 με χαρακτηριστική άνεση. Άλλωστε το ότι ο Άθλος πήρε 15 πόντους στο 2ο και 17 στο 3ο σετ, δείχνει με τον πλέον πειστικό τρόπο την διαφορά που είχαν οι δύο ομάδες στο συγκεκριμένο διάστημα.

Μεγάλη αντίδραση από τον Άθλο και τάι μπρέικ

Και ενώ οι περισσότεροι μετά και το εύκολο 1-2 περίμεναν πως ο Παναθηναϊκός θα έπαιρνε το τρίποντο και σχετικά εύκολα, ο Άθλος τους διέψευσε με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη όχι απλά δεν παράτησε το ματς, αλλά μπήκε έτοιμη να τα παίξει όλα για όλα. Αρχικά οι αντίπαλοι πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 6-7, όταν με ένα σερί 3-0 έγινε το 9-7 και μετά το 12-9. Το «τριφύλλι» αντέδρασε με την σειρά του και προηγήθηκε με 12-13. Με τον Άθλο και τον Παναθηναϊκό μαζί φτάσαμε μέχρι και το 19-18, όταν με ένα σερί 4-0 οι γηπεδούχοι έκαναν το 23-19 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, παρότι οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν στους 2 (23-21 και 24-22), καθώς Κάιο με επίθεση έστειλε τις δύο ομάδες στο 5ο σετ.

Πήρε από νωρίς το προβάδισμα και μαζί και τη νίκη

Και έτσι φτάσαμε στο 5ο και τελευταίο σετ, το οποίο στο μεγαλύτερο μέρος του ανήκε στους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκαν με 1-4, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (4-5). Ο Παναθηναϊκός και πάλι πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων (7-10) με επίθεση του Πετρέα, αλλά ο Άθλος μείωσε εκ νέου στον πόντο (9-10) με τον Γκένοφ. Στο 10-12 όμως έγινε το 10-14 με τους Φράγκο και Γιάκομπσεν με τον Γκένοφ στο 12-14 να χάνει το σερβίς και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη και τους 2 βαθμούς.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Μέκιος Αναστ., Γραμματεία: Σαρδάνη Χρ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-20

2ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 16-25

3ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 17-25

4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-22

5ο σετ: 3-5, 7-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 12 μπλοκ, 44 επιθέσεις, 36 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 12 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 16-25, 17-25, 25-22, 12-15) σε 144΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 11π. (8/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 13 (11/36επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 3 (3/5επ.), Αλγκούλ 9 (3/11επ., 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (7/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 20%αρ.) Γκένοφ 13 (11/31επ., 2 μπλοκ, 56%υπ., 28%αρ.) / Βελούδης (λ. - 38%υπ., 14%αρ.), Χατζημαρινάκης (λ), Μποζίδης Βασ. 1 (1/1επ.), Διαμαντίδης, Τσολακίδης, Μποζίδης Π.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15π. (12/28επ., 1 μπλκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 35%αρ.), Πετρέας 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (0/2επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 15 (11/17επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 8 (8/20επ., 56%υπ., 25%αρ.), Ερνάντεζ 23 (18/38επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι) / Κωστόπουλος λ. (55%υπ., 18%αρ.), Γεωργίου, Μπάσης.

Η γνώμη των πρωταγωνιστών

Ο προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Ηλίας Κρεούζης δήλωσε: «Να δώσω συγχαρητήρια στον πρωταθλητή Ελλάδας, ήταν καλύτερη ομάδα και κέρδισε δίκαια μέσα στο γήπεδο. Ξέραμε ότι το έργο μας θα ήταν πολύ δύσκολο προσπαθήσαμε να υπερασπιστούμε την έδρα μας, καθώς αυτός ο κόσμος είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει και εμείς θα πρέπει να του δίνουμε χαρά. Θεωρώ πως με τον κερδισμένο βαθμό του δώσαμε κάποια χαρά, παρόλο που δεν πήραμε πάλι τη νίκη, κάτι που χρειαζόμαστε πολύ. Αγωνιστικά δεν μπορώ να πω ότι έλειψαν πολλά πράγματα, κάναμε κάποια λάθη στο ται μπρέικ τα οποία μας στοίχισαν, αλλά και σίγουρα δεν κρατήσαμε την τακτική μας στο ΄σέρβις, όπως είχαμε πει από την αρχή. Σε όσα σετ το κάναμε, ήμασταν ανταγωνιστικοί και νομίζω πως εκεί κρίθηκε το ματς".

Ο διαγώνιος του Άθλου Ορεστιάδας Γιάννης Τσολακίδης είπε: «Ήμασταν πάρα πολύ κοντά στην πρώτη μας νίκη και μεγάλο ρόλο σε αυτό θεωρώ πως έπαιξε η κερκίδα. Για ένα ακόμη ματς είχαμε χιλιάδες κόσμο και πραγματικά τους ευχαριστούμε πάρα πολύ και είχαμε μία ακόμη γιορτή του βόλεϊ. Μέσα στην έδρα μας είμαστε μία πάρα πολύ καλή ομάδα, κάτι που ξεκάθαρα οφείλεται στην κερκίδα μας και κάθε εβδομάδα προσπαθούμε για τη νίκη και πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Μεγάλη νίκη για την ομάδα μου και μεγάλο παιχνίδι. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το βόλεϊ που έπαιξαν. Συγχαρητήρια και στον κόσμο της Ορεστιάδας και στον κόσμο του Παναθηναϊκού που ήταν στις κερκίδες. Ήταν καταπληκτική η ατμόσφαιρα».