Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3: «Πράσινος» πρωταθλητής μέσα στο Ρέντη! (vids)

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο θρόνο! Οι «πράσινοι» άλωσαν το Ρέντη, επικράτησαν με 3-1 σετ του Ολυμπιακού, του πήραν τα σκήπτρα και κατέκτησαν το πρωτάθλημα στη Volley League!

Δεν χρειάστηκε καν την τελευταία αγωνιστική για να φτάσει στον τίτλο. Ο Παναθηναϊκός πήγε στο Ρέντη γνωρίζοντας πως με νίκη επί του Ολυμπιακού θα κατακτούσε τον τίτλο.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πραγματοποιώντας ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση, όπως και στα περισσότερα παιχνίδια φέτος, επικράτησαν με 3-1 (27-29, 23-25, 25-23, 21-25) και έκαναν δικό τους το δεύτερο πρωτάθλημα τα τελευταία τρία χρόνια και έδειξαν με τον πλέον πειστικό τρόπο πως έχουν αφήσει πίσω τους τα δύσκολα χρόνια.

Ο 26ος τίτλος για το «τριφύλλι»

Το πρωτάθλημα του Παναθηναϊκού ήταν το 26ο σύμφωνα με τους «πράσινους». Και λέμε σύμφωνα με τους «πράσινους», γιατί ο Ερασιτέχνης Παναθηναϊκός έχει στείλει έγγραφα και ζητάει από την Ομοσπονδία να αναγνωριστούν 6 πρωταθλήματα που δεν έχουν αναγνωριστεί. Για την ΕΣΑΠ και την ΕΟΠΕ ο φετινός τίτλος ήταν ο 20ος για το «τριφύλλι».

Με τρεις ανατροπές έκανε το πρώτο βήμα

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει μπει καλύτερα, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τρεις φορές προβάδισμα με 5 πόντους, με την τελευταία να είναι στο 22-17.

Στο σημείο εκείνο οι «πράσινοι» έβγαλαν και πάλι αντίδραση, κατάφεραν να κάνουν το 23-23 και στο 27-27, με ένα λάθος σερβίς του Τέπαν και μια επίθεση του Βαν ντεν Ντρις πήραν το σετ, που όπως αποδείχθηκε ήταν το πιο σημαντικό του ντέρμπι.

Ντέρμπι που το καθάρισε στο τέλος

Στο δεύτερο σετ είχαμε ένα παιχνίδι που πραγματικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις δύο ομάδες να παλεύουν ως το τέλος να το κατακτήσουν. Οι παίκτες των «αιωνίων» προσέφεραν στο συγκεκριμένο σετ πλούσιο θέαμα και όλα τελείωσαν στο 22-22.

Εκεί ένα λάθος σερβίς του Πέρτς και ένα μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Μιγιαΐλοβιτς έκαναν το 22-24, ενώ στην συνέχεια μια επίθεση του Πρωτοψάλτη διαμόρφωσε το 23-25. Ένα σημαντικό σετ για τους «πράσινους», καθώς θα τους έφτανε και ήττα με 3-2, αν στο τέλος έπαιρναν δύο σετ κόντρα στον Φοίνικα στον Άγιο Θωμά.

Αντέδρασε και μείωσε ο Ολυμπιακός

Παίζοντας ουσιαστικά με την πλάτη στον τοίχο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο τρίτο σετ, καθώς δεν ήθελε να χάσει τον τίτλο με ήττα και με 3-0 από τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη. Οι Πειραιώτες όμως όσες φορές έπαιρναν την διαφορά, έβλεπαν τους αντιπάλους τους να τους φτάνουν, βάζοντάς τους συνέχεια δύσκολα.

Στο 19-19 όμως οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά δύο πόντων, την οποία κράτησαν ως το τέλος όταν ο Μιγιαΐλοβιτς με επίθεση έκανε το 25-23 και μείωσε σε 2-1.

Δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσει

Και έτσι φτάσαμε στο 4ο και τελευταίο σετ του αγώνα. Ένα σετ που έδωσε τον τίτλο στον Παναθηναϊκό που μετά από 14 χρόνια ανομβρίας βλέπει τα τρία τελευταία χρόνια να κατακτά δύο πρωταθλήματα. Οι «πράσινοι» στο σετ αυτο μπήκαν εξαιρετικά δυνατά, καθώς δεν ήθελαν να αφήσουν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης και προηγήθηκαν με 16-21. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, μείωσε στους 2 (20-22 και 21-23), αλλά και πάλι το «τριφύλλι» ήταν εκει και με δύο λάθη του Τέπαν (σερβίς και επίθεση) έκανε το 21-25 παίρνοντας το πρωτάθλημα μια αγωνιστική πριν το τέλος του.

Το «τριφύλλι» πλέον με την επιτυχία του αυτή πανηγυρίζει το 2ο πρωτάθλημα την τελευταία τριετία ενώ η αναμέτρηση με τον Φοίνικα την τελευταία αγωνιστική θα έχει χαρακτήρα φιέστας όπου πιθανότατα θα γίνει και η απονομή του τροπαίου!

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπαδογούλας. Κομισάριος: Πέρρος. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Κατερλή. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-29, 23-25, 25-23, 21-25) σε 122'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (5/13 επ., 2 άσσοι), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (13/33 επ., 2 άσσοι, 77% υπ. - 46% άριστες), Τέπαν 24 (21/47 επ., 3 άσσοι), Ζουπάνι 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Πέριτς 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 43% άριστες) / Ζήσης (λ, 62% υπ. - 33% άριστες), Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος, Δαλακούρας (67% υπ. - 33% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 16 (13/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 50% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 14 (12/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (15/30 επ., 3 άσσοι), Στάλεκαρ 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 58% υπ. - 25% άριστες), Μπάσης, Ράπτης.