Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3: Πρωταθλητής χειμώνα με επιβλητική νίκη στο Ρέντη (vids)

Φώτης Καρακούσης

Επιβλητικός Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη στο Ρέντη επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-1 και να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά το τέλος του πρώτου γύρου.

Για το τέλος του πρώτου γύρου κρατούσε το καλό ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση μετά το πρώτο σετ, έκαναν ό,τι ήθελαν στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό επικρατώντας μέσα στο Ρέντη με 3-1 (25-20, 21-25, 14-25, 21-25). Μια νίκη που του δίνει τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, καθώς έφτασε τους 18 βαθμούς, με τους Πειραιώτες να μένουν στους 17 και τον ΠΑΟΚ να έχει 16, ενώ την τετράδα συμπληρώνει ο Φοίνικας με 13.

Ντέρμπι μέχρι το 13-13 και μετά άνετο 1-0 για Ολυμπιακό

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα πρώτο σετ που ανήκε στον Ολυμπιακό. Όχι από το ξεκίνημα, αλλά μετά το 13-13 οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους;, εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των φιλοξενουμένων (είχαν στο πρώτο σετ 12) και πήραν με ένα 4-0 μια διαφορά που την κράτησαν ως το τέλος κάνοντας με άνεση το 1-0.

Η είσοδος του Ανδρεόπουλου και το μπλοκ που έκλεισε έφεραν την ισοφάριση

Με την ψυχολογία υπέρ τους οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο σετ, δείχνοντας έτοιμοι για ένα 2-0 που θα τους έφερνε ακόμα πιο κοντά στη νίκη. Μετά το 10-6 όμως υπήρξε η αντίδραση των «πράσινων». Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μετά την είσοδο του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου άλλαξε εντελώς εικόνα. Αρχικά η υποδοχή πήγαινε όπως έπρεπε στον Γιάκομπσεν, το σερβίς δυσκόλεψε και πήγαινε στοχευμένα μόνο στον Πέριτς και το μπλοκ λειτούργησε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο να μειώσουν, αλλά να πάρουν το προβάδισμα και να ισοφαρίσουν με σχετική άνεση.

Απόλυτος κυρίαρχος στο τρίτο και τρομερά άνετο 2-1

Στο τρίτο σετ ουσιαστικά μέσα στο τάραφλεξ υπήρχε μόνο ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» πήραν από την αρχή μια διαφορά την οποία όχι μόνο κράτησαν αλλά συνεχώς αύξαναν φτάνοντάς την μέχρι και τους 10 πόντους (7-17). Στο σημείο εκείνο είχαμε μια διακοπή 15 λεπτών για ρίψη δύο αντικειμένων, αλλά αυτό δεν χάλασε τον ρυθμό των φιλοξενούμενων που έκαναν με χαρακτηριστική άνεση το 14-25, χωρίς να κινδυνέψουν σε κανέναν σημείο.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε για την μεγάλη ανατροπή αλλά δεν μπόρεσε

Ουσιαστικά και το τέταρτο σετ είχε την ίδια εικόνα με το τρίτο. Ο Παναθηναϊκός δηλαδή έκανε ότι ήθελε στον αγώνα με το μπλοκ να σταματάει τα πάντα, ενώ επιθετικά οι Βαν ντεν Ντρις και Πρωτοψάλτης έπαιρναν τον έναν πόντο μετά τον άλλο, φτάνοντας μια ανάσα από το 1-3, καθώς προηγήθηκαν με 17-23. Στο σημείο εκείνο πήγε στο σερβίς ο Έγκλεσκαλνς, με τον Λετονό παραλίγο να γυρίσει μόνος του το σετ και ίσως και το ματς αν πήγαινε στο 2-2. Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 21-23, αλλά ο Έγκλεσκαλνς έχασε το επόμενο σερβίς και ουσιαστικά όλα τελείωσαν με τον Παναθηναϊκό να παίρνει σπουδαία νίκη μέσα στο Ρέντη.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ότι ήθελε πάνω στο φιλέ έχοντας 15 μπλοκ με τους Πειραιώτες να έχουν μόλις 4. Όσον αφορά τον πρώτο σκόρερ ο Ρανγκέλ είχε 16 για τους νικητές, με τον Πρωτοψάλτη να ακολουθεί με 14 και τον Βαν ντεν Ντρις να έχει 11. Για τους ηττημένους ο Έγκλεσκαλνς είχε 14 και ο Πέριτς 13.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπαδογούλας, Παρατηρητής αγώνα: Ιορδανίδης, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Τόλιος, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 21-25, 14-25, 21-25) σε 116'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 6 (5/20 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 33% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (13/33 επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 6 (4/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 13 (12/24 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 42% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ.), Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Κασαμπαλής, Δαλακούρας 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 71% υπ. - 57% άριστες), Εφραιμίδης 1 (1/3 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (14/30 επ., 33% υπ. - 22% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (10/16 επ., 6 μπλοκ), Ράπτης 2 (2/5 επ., 60% υπ. - 20% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (9/25 επ., 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 9 (3/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 54% υπ. - 27% άριστες), Μπάσης 1 (1 άσσος), Ανδρεόπουλος 8 (8/14 επ., 36% υπ. - 21% άριστες).