Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1: Μεγάλη νίκη για τις «πράσινες» στον άδειο λόγω εκκένωσης Άγιο Θωμά (vids)

Το 1-0 έκανε ο Παναθηναϊκός

Σε ένα ματς που είχε διακοπή μιας ώρας και εκκένωση του γηπέδου λόγω καπνογόνου, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-1 και ξεκίνησε με νίκη την σειρά των τελικών.

Σε ένα παιχνίδι που είχαμε μια ώρα διακοπή, αλλά και εκκένωση των εξεδρών γιατί ένας αποφάσισε να ανάψει καπνογόνο στο μικρό κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη την σειρά των τελικών επικρατώντας με 3-1 (25-10, 10-25, 25-21, 29-27) του Ολυμπιακού κάνοντας το 1-0. Η σειρά που θυμίζουμε πως ολοκληρώνεται στις 3 νίκες, θα συνεχιστεί στο Ρέντη την Τετάρτη με τις «πράσινες» να θέλουν τη νίκη για να κάνουν άλμα τίτλου και τις «ερυθρόλευκες» για να ισοφαρίσουν.

Σαν σε προπόνηση το 1-0 ο Παναθηναϊκός

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ, αν και η αλήθεια είναι πως δεν χρήζει ανάλυσης. Και δεν χρήζει γιατί ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε στον αγώνα. Οι «πράσινες» παρότι βρέθηκαν πίσω με 3-1, κατάφεραν με ένα 7-0 να φτάσουν στο 8-3 και ουσιαστικά όλα όσον αφορά το συγκεκριμένο σετ τελείωσαν εκεί. Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στις «ερυθρόλευκες» και το 25-10 μιλάει από μόνο του. Στο διάστημα αυτό δεν πήγε τίποτα καλά στον Ολυμπιακό, παρότι ο Μιτσέλι με συνεχόμενες αλλαγές προσπάθησε να το γυρίσει. Έτσι οι γηπεδούχες έφτασαν με άνεση το 1-0 στα σετ.

Σαν σε καρμπόν αλλά με τον Ολυμπιακό νικητή

Στο 2ο σετ είδαμε ακριβώς τα ίδια πράγματα. Μια ομάδα δηλαδή που πήρε μια διαφορά από νωρίς και την κράτησε και την άλλη να μην μπορεί να απαντήσει σε κανένα σημείο. Με την μόνη διαφορά πως αυτή η ομάδα ήταν ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν στο σερβίς, δεν έχαναν επιθέσεις και έφτασαν με την ίδια χαρακτηριστική άνεση στο 1-1. Για την ακρίβεια μιλάμε για ματς καρμπόν, καθώς και το 2ο σετ έληξε με 10-25 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει τον πρώτο τελικό.

Ντέρμπι στο 3ο και 2-1 ο Παναθηναϊκός

Στο τρίτο σετ είδαμε το ντέρμπι που σε καμία περίπτωση δεν είδαμε στα άλλα δύο. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-5, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να μειώνει σε 12-11, μπαίνοντας και πάλι στο ματς. Και πάλι οι γηπεδούχες έκαναν το +4 (16-12), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και έφτασαν στο 19-18. Ο Παναθηναϊκός έφτασε όμως και πάλι στο +3 και με άσο της Χατζηευστρατιάδου κατάφερε να πάρει το σετ και να προηγηθεί με 2-1 παίρνοντας το σετ με 25-21.

Διακοπή και εκκένωση λόγω καπνογόνου

Και εκεί που όλοι περιμέναμε να αρχίσει το 4ο σετ, υπήρξε διακοπή και εκκένωση του γηπέδου. Ο καπνός από το καπνογόνο σκέπασε το κλειστό του Αγίου Θωμά και ο Μυλωνάκης αποφάσισε την εκκένωση, τονίζοντας πως στις 11:45 θα έβγαινε να δει. Η συγκεκριμένη ώρα ήταν εκείνη που ξεκίνησε και πάλι ο τελικός με την διακοπή να φτάνει την μία ώρα.

Γκραν γκινιόλ και νίκη του Παναθηναϊκού

Στο 4ο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, είδαμε ένα ντέρμπι αντάξιο των δύο ομάδων. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός μας προσέφεραν συγκινήσεις ως το τέλος με την μία ομάδα να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων και την άλλη να το ανατρέπει και να παίρνει αυτή. Έτσι φτάσαμε στο 27-27 σε ένα από τα καλύτερα φετινά σετ, με την Σάλας να είναι η μοιραία παίκτρια του Ολυμπιακού. Η Κουβανή με δύο λάθος επιθέσεις έκανε το 29-27 και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την σημαντική αυτή νίκη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Καπότης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-10

2ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 10-25

3ο σετ: 8-1, 16-12, 21-10, 25-21

4ο σετ: 6-8, 14-16, 21-18, 29-27

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-10, 10-25, 25-21, 29-27) σε 109'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 10 (8/25 επ., 2 άσσοι, 45% υπ.-24% άριστες), Γκρότους 6 (6/19 επ., 64% υπ.-32% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Ανθούλη 26 (24/47 επ., 2 μπλοκ), Κρος 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 54% υπ.-15% άριστες), Βασιλαντωνάκη, Μεταξά, Μέντιτς 4(0/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 12 (8/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουίντερς 19 (13/26 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 47% υπ.-13% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 61% υπ.-16% άριστες), Κούμπουρα 18 (16/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 46% υπ.-19%), Τσιτσιγιάννη 1 (1/1 επ.), Χριστοδούλου, Γενιτσαρίδη, Ζαφειρίου.

Πρώτος τελικός - Σάββατο 29 Απριλίου 2023

Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, 21.30: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-1 (25-10, 10-25, 25-21, 29-27)