Με περίπατο στον τελικό ο Ολυμπιακός (vid)

Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει και στο Ρέντη του ΠΑΟΚ με 3-0, να πετύχει την 2η νίκη και να πάρει έτσι την πρόκριση για τον τελικό της Volley League Γυναικών.

Έχοντας κερδίσει μέσα στο Παλατάκι και «σπάζοντας» την έδρα του ΠΑΟΚ με το καλημέρα, ο Ολυμπιακός ήθελε νίκη στο Ρέντη για να κάνει το 2-0 και να πάρει την πρόκριση στον τελικό της Volley League Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν αυτό που ήθελαν, επικρατώντας με 3-0 (25-20, 25-23, 25-22) και πλέον περιμένουν να δουν τι θα γίνει στο Παναθηναϊκός – ΑΕΚ για να δουν και ποιος θα είναι ο αντίπαλός τους στον μεγάλο τελικό.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά στο 9-5, μειώνοντας αρχικά σε 9-8 και ισοφαρίζοντας 10-10. Γρήγορα όμως οι ερυθρόλευκες με καλό σερβίς δυσκόλεψαν την ασπρόμαυρη υποδοχή και τα λάθη των φιλοξενούμενων άνοιξαν τη διαφορά (14-11, 19-13) για να φτάσει με άνεση ο Ολυμπιακός στο 0-1.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και το 2ο σετ καθώς προηγήθηκε νωρίς με 3-0 και έφτασε στο 10-5, όμως εκεί ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και με επιμέρους σκορ 1-10 προηγήθηκε με 11-15.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τα σερβίς της Καράρο ισοφάρισε (15-15) για να ακολουθήσει μεγάλη μάχη. Το 19-20 του ΠΑΟΚ έγινε 22-20. με άσο της Σάλας και λάθος της Κρολ, όμως η χαμένη κόντρα της Κούμπουρα, άουτ της Γουίντερς και κόντρα της Κρολ έφεραν το 22-23. Στην επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ έβγαλε άμυνα, αλλά καμία αθλήτρια δεν πέρασε τη μπάλα για το 23-23, με την Γουίντερς να φέρνει το πρώτο σετ μπολ για τις ερυθρόλευκες και το μπλοκ των Καράρο. Λαμπρούση να τελειώνει το σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ που έπαιζε πλέον με την πλάτη στον τοίχο αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0, προηγήθηκε 2-4 και 3-6 με τον Μιτσέλι να εξαντλεί σε εκείνο το σημείο και τα δύο τάιμ άουτ που είχε δικαίωμα για να πάρει. Η αντίδραση των ερυθρόλευκων ήρθε στο 6-9 καθώς μείωσαν στον πόντο και ισοφάρισαν σε 10-10. Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε και πάλι να ξεφύγει με 12-15 και 13-17, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά κι ο Ολυμπιακός αφού ισοφάρισε 17-17 και το 21-21 έγινε 24-21 με πλασέ της Κούμπουρα, μπλοκ της Λαμπρούση, άσσο της Γουίντερς. Η Κάφρεϊ έσβησε το πρώτο ματς μπολ των ερυθρόλευκων, όμως η Αμερικανίδα αμέσως μετά έχασε το σερβίς στέλνοντας τον Ολυμπιακό στους τελικούς!

Πλέον ο Ολυμπιακός περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του, που προκύψει από το ζευγάρι ΑΕΚ-Παναθηναϊκός με τις πράσινες να προηγούνται 1-0 στις νίκες και να υποδέχονται το βράδυ του Σαββάτου (22/4, 21:00) την Ένωση στο κλειστό του Αγίου Θωμά.