Volley League γυναικών: Ο Ολυμπιακός πέρασε από την Σαντορίνη, δύο σετ μακριά από τα ημιτελικά

Οι παίκτριες του βόλεϊ του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Α.Ο. Θήρας στην Σαντορίνη στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στα προημιτελικά της Volley League γυναικών.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πήραν την νίκη κόντρα στον ΑΟ Θήρας με 3-1 μέσα στη Σαντορίνη και πλέον χρειάζονται στον επαναληπτικό στο «Μελίνα Μερκούρη» (Μ. Τετάρτη) δύο σετ για να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, υπήρχε ισορροπία στους άσσους και στα μπλοκ, η Σαντορίνη ήταν καλύτερη στην επίθεση με 40% αποτελεσματικότητα (57/141 τελειωμένες) έναντι 34% του Ολυμπιακού (45/131 τελειωμένες), αλλά υπέπεσε στα διπλάσια λάθη (34 έναντι 17).

Οι «ερυθρόλευκες» στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαν τον έλεγχό του, με την εμπειρία τους εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Α.Ο.Θ. και έφτασαν στη νίκη που τους δίνει το προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Η Βίλμα Σάλας με 22 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, με την Μίλιτσα Κούμπουρα να έχει 16.

Από πλευράς Α.Ο. Θήρας, τέσσερις αθλήτριες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων αλλά δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στο Ρέντη.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

Τα σετ: 1-3 (22-25, 21-25, 25-22, 22-25) σε 115'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόζιτς 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 18 (15/34 επ., 3 άσσοι, 35% υπ. - 17% άριστες), Μερκάδο 19 (15/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κέτσμαν 17 (16/45 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Κιουτσιούκη 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 51% υπ. - 37% άριστες), Καραμπάση (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Ζιώγα 1 (1/6 επ.), Τσοχατζή, Φάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 8 (8/32 επ., 48% υπ. - 38% άριστες), Λαμπρούση 7 (1/8 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 22 (19/42 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. - 33% άριστες), Κούμπουρα 16 (12/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 24% υπ. - 14% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος).