Νίκησαν οι Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και περιμένουν το ντέρμπι στο Ρέντη

Χωρίς να συναντήσουν το παραμικρό πρόβλημα οι Παναθηναϊκός και ΑΕΚ επικράτησαν εντός έδρας των Αιγάλεω και Ηλυσιακού με 3-0 και περιμένουν το Κυριακάτικο ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ για να δουν αν θα μπουν δυνατά στην μάχη της πρωτιάς.

Εύκολες νίκες, αλλά και ντέρμπι είχε η 19η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Στα εύκολα, οι Παναθηναϊκός και ΑΕΚ επικράτησαν εντός έδρας των Αιγάλεω και Ηλυσιακού με 3-0, ενώ 3-0 νίκησε και η Θέτιδα τον ΖΑΟΝ. Στα ντέρμπι ο Άρης πέρασε από Λαμία επικρατώντας με 3-2, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε ο ΑΟ Θήρας το Μαρκόπουλο.

Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός – Αιγάλεω 3-0

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα με 3-0 σετ του Αιγάλεω στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο final-4 του κυπέλλου γυναικών στην Άρτα.

Το Αιγάλεω πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και εκμεταλλεύτηκε σε αρκετά σημεία τα 26 λάθη που υπέπεσε ο Παναθηναϊκός, όμως στο φινάλε του πρώτου και του τρίτου σετ οι αθλήτριες του τριφυλλιού έδειξαν την εμπειρία τους και έφτασαν στο τελικό αποτέλεσμα.

Στις πράσινες επέστρεψε και η Σοφία Μέντιτς, καθώς λύθηκε το ζήτημα που είχε προκύψει με την άδεια παραμονής του άνδρα της στην Ελλάδα. Η Σέρβα κεντρική ξεκίνησε στο βασικό σχήμα προσφέροντας 8 πόντους, όπως επίσης και η Πένυ Ρόγκα αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση.

Η ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη βρέθηκε κοντά στο να κατακτήσει το πρώτο σετ, καθώς είχε το προβάδισμα καθόλη την διάρκειά του, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 23-23 με την Ανάε και στην συνέχεια την Ανθούλη να κάνει το 26-24 για το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή το προβάδισμα και το κατέκτησε εύκολα με 25-19.

Στο τρίτο σετ οι πράσινες βρέθηκαν πάλι να κυνηγούν στο σκορ μέχρι το 15-17. Με τα σερβίς της Μεταξά ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 18-17 και παρά την άσσο της Ντεκανί που έφερε ξανά το Αιγάλεω μπροστά στο σκορ (18-19), οι γηπεδούχες με σερί 4-0 έκαναν το 23-19. Με επίθεση της Ανθούλη διαμορφώθηκε το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Πρέντζας, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Κολλάρου, Σταυράτη, Γραμματεία: Ταλάρου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 26-24

2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-19

3ο σετ: 5-8, 13-16, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Αιγάλεω προήλθαν από 7 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-19, 25-23) σε 92'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 16 (15/25 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 48% άριστες), Νικολογιάννη 2 (2/4 επ.), Παπαφωτίου 6 (1/3 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανθούλη 13 (11/36 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 6 (3/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μέντιτς 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 62% υπ. - 54% άριστες), Τζαγκαράκη (λ, 67% υπ. - 48% άριστες), Πολίτη, Παλάσιος 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 13% άριστες), Κρος, Μερκούρη.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 1 (1/2 επ.), Σάντρικ 2 (2/7 επ.), Κελεσίδη 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντεκανί 13 (7/28 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες), Πιρβ 6 (5/25 επ., 1 άσσος, 44% υπ. - 31% άριστες), Πετοβάρι 13 (10/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μάρκου (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Μπαξιβανάκη, Γκέκοβιτς.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Στο χέρι μας είναι να το κάνουμε εύκολο ή δύσκολο όταν έχουμε διαφορά δυναμικότητας με την άλλη ομάδα. Το κάναμε δύσκολο αλλά είχαμε και διαφορετική σύνθεση αυτή τη φορά. Ανταποκρίθηκαν μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα. Στην επίθεση δεν ήμασταν πολύ καλοί. Θέλω να έχουμε πολλές παίκτριες που μπορούν να κάνουν διαφορετικά πράγματα. Έμεινε η Γκρόθες έξω σήμερα που είναι η βασική μας υποδοχέας αλλά το καλύψαμε. Το final 4 δεν είναι δύο αγώνες αλλά ένας την Παρασκευή. Κοιτάζουμε ένα ένα τα ματς. Η Σαντορίνη είναι μια καλή ομάδα και σκληρή ομάδα».

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την νίκη. Μπήκαμε δυνατά και πιέσαμε στο σερβίς, προβληματίζοντας τον Παναθηναϊκό. Ξέραμε ότι ο αντίπαλός μας είναι καλύτερος αλλά πάντα μας λείπει η φάση στο 22-23 κάτι γίνεται και αλλάζει η πορεία του σετ. Είμαι ευχαριστημένη από τις αθλήτριές μου. Θα το παλέψουμε μέχρι τέλους. Μετά τα Χριστούγεννα ξέραμε ότι θα βρούμε τα πατήματά μας και με τις προσθήκες που κάναμε. Δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα και θέλουμε να πετύχουμε τον στόχο μας που είναι η σωτηρία. Δεν μας αξίζει η προτελευταία θέση».

ΑΕΚ

ΑΕΚ – Ηλυσιακός 3-0

Το νικηφόρο σερί της για 18ο παιχνίδι συνέχισε η Α.Ε.Κ., η οποία επικράτησε στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-0 σετ του Ηλυσιακού και πλέον κοιτάζει το final-4 του Κυπέλλου γυναικών.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει το τρίποντο μετά από 70 λεπτά αγώνα, έχοντας 14 μπλοκ, με τις Καλαντάτζε και Κουλίκοβα να έχουν από 4. Ο Ηλυσιακός πάλεψε το παιχνίδι αλλά υπέπεσε σε 21 λάθη (τα 13 από το σερβίς) που δεν του έδωσαν την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

Τα δύο πρώτα σετ κατέληξαν εύκολα στην Α.Ε.Κ. με 25-15 και ενώ όλα έδειχναν ότι θα κατακτούσε και το τρίτο σετ εύκολα, καθώς προηγήθηκε με 8-2 και 16-9, ο Ηλυσιακός κατάφερε να μειώσει σε 21-20. Οι αθλήτριες της Ένωσης κατάφεραν να κρατήσουν όμως το υπέρ τους προβάδισμα για το 25-22 και το τελικό 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Παυλάκης, Βλάχος, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-13, 25-15

2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-15

3ο σετ: 8-2, 16-9, 21-20, 25-22

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-15, 25-22) σε 70'

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 8 (6/20 επ., 69% υπ. - 48% άριστες), Καλαντάτζε 11 (7/8 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (3/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλντερόν 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 7 (3/8 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 73% υπ. - 45% άριστες), Διάλλα 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 4 (3/9 επ., 1 άσσος), Πένε 9 (9/27 επ., 69% υπ. - 69% άριστες), Ζίγκα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Μπορχανί 8 (7/17 επ., 1 άσσος), Ράντοβιτς 6 (6/17 επ., 56% υπ. - 24% άριστες), Φλιάκου 1 (1 άσσος) / Σαμπάτη (λ, 61% υπ. - 33% άριστες), Μπρουκς 4 (4/9 επ., 50% υπ. - 30% άριστες).

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Κάναμε την δουλειά που έπρεπε και πήραμε την νίκη. Τώρα ήρθε η ώρα να συγκεντρωθούμε για το final-4 του κυπέλλου. Ένα ευχαριστώ στον κόσμο μας που ήρθε και σήμερα να μας στηρίξει».

Κάταλιν Κις (Προπονήτρια Ηλυσιακού): «Παίξαμε σήμερα μια ΑΕΚ που ήταν πολύ συγκεντρωμένη και αποφασισμένη, έχοντας στο μυαλό της και το Final 4 του Κυπέλλου. Ειδικά στα δύο πρώτα σετ έπαιξε πολύ καλά, κι εμείς παρόλο που είχαμε καλή υποδοχή δεν είχαμε ανάλογη παρουσία στην επίθεση κι έτσι μπορέσαμε να κοντράρουμε κάπως μόνο στο τρίτο σετ».

Άρης

Λαμία – Άρης 2-3

Ο Άρης αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ πήρε το δίποντο στο «Χαλκιοπούλειο» κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη συμμετοχή του στα play offs.

Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη ήττα για την Λαμία που έχει να κερδίσει από τις 7 Ιανουαρίου και πλέον και μαθηματικά θα είναι σίγουρα στα play outs.

Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε έχοντας μια μικρή διαφορά μέχρι το 6-9, που έγινε 11-10 για την Λαμία κι από κει και πέρα μέχρι το 21-21 είχαμε την απόλυτη ισορροπία. Εκεί ο ΑΟΛ έτρεξε σερί 3-0 για το 24-21 και με επίθεση της Λίβινγκστον πήρε το σετ με 25-22.

Η απάντηση του Άρη ήρθε στο 2ο σετ όπου μετά το 10-10 το σκορ άνοιξε στο 10-16 με τα σερβίς της Σίλβα για να γίνει το 1-1.

Η Λαμία αντέδρασε με την εκκίνηση του γ' σετ και με δυο άσους τους Μέμπους έφτασε στο 4-0 και παρόλο που ο Άρης μαζεψε τη διαφορά μειώνοντας σε 12-11 εκεί δέχθηκε νέο σερί για το 15-11 με τη διαφορά να φτάνει στο +5 (18-13). Οι κίτρινες με τα σερβίς της Αλεξάκου μείωσε και πάλι στον πόντο (21-20), ωστόσο χαμένο σερβίς, άουτ επίθεση της Μπετσεβα και κόντρα μπάλα της Τσιόγκα διαμόρφωσαν το 24-20 με την τελευταία να κλείνει το σετ στο 25-22.

Η Λαμία ήταν εντυπωσιακη στις αρχές του δ' σετ όπου προηγήθηκε με 7-2, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά με τον Άρη να ισφοαρίζει 7-7 και να μετατρέπει το 9-7 σε 9-11, χωρίς να χάσει ποτέ ξανά το προβάδισμα για να οδηγήσει το ματς σε 5ο σετ.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ με τον Άρη να αλλάζει γήπεδο στο +2 (6-8) και την Λαμία να προσπερνά με 9-8, αλλά οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν πάλι με 9-11. Πόντος από άμυνα της Γεωργιάδου και μια επίθεση εν στάσει της Λίβινγκστον διαμόρφωσαν το 12-11, όμως ο Άρης με τα σερβίς της Αλεξάκου απάντησε με σερί 0-4 για το 12-15 και τη νίκη με 3-2.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Κώτσιας, Κοσμόπουλος, Γραμματεία: Καραβάνα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 25-22

2ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-22

4ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 18-25

5ο σετ: 3-5, 9-10, 12-11, 12-15

*Οι πόντοι του ΑΟ Λαμίας προήλθαν από 7 άσσο, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 17-25, 25-22, 18-25, 12-15) σε 122'.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Μέμπους 4 (0/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρόουζ 10 (8/31 επ., 2 άσσοι), Βαρμπάνοβα 14 (12/36 επ., 2 άσσοι, 14% υπ.-05% άριστες), Λίβινγκστον 17 (16/41 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.-33% άριστες), Τσιόγκα 12 (8/20 επ., 4 μπλοκ), Μητακίδου 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ)/ Γεωργιάδου (λ, 59% υπ.-38% άριστες), Κουτρουμπή, Σουλιώτη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Απλαδά 5 (2/4 επ. 3 μπλοκ), Τσούμπα 23 (21/51 επ., 2 μπλοκ), Σίλβα 8 (1/9 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Αλεξάκου 24 (18/39 επ., 6 άσσοι, 15% υπ.-12% άριστες), Μπέτσεβα 9 (8/25 επ., 1 άσσο, 45% υπ.-32% άριστες) / Κακουράτου (λ, 45% υπ.-27% άριστες), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Καϊσέδο (0/8 επ., 60% υπ.-00% άριστες), Σαλαγκούδη.

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Μετά από πολύ καιρό παίξαμε σχεδόν πλήρης, χωρίς να σημαίνει ότι είμαστε στο 100%. Ο Άρης είναι καλή ομάδα και κάνει έναν καταπληκτικό δεύτερο γύρο. Είμαστε μονίμως και ξέραμε πως αν τραβήξει το παιχνίδι τόσο πολύ θα είχαμε πρόβλημα. Δεν έχω όμως παράπονο από τις αθλήτριές μου. Έχουμε την διακοπή τώρα για να μπορέσουμε να ετοιμαστούμε για τα ματς φωτιά στα πλέι άουτ».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Θέλω να ξεκινήσω πως καθώς κατεβαίναμε από την Θεσσαλονίκη, περάσαμε από το δυστύχημα των αμαξοστοιχιών και όλοι μας ήμασταν συγκλονισμένοι. Οι αγώνες είναι σε δεύτερη μοίρα. Εν συντομία να πω πως χρειαζόμασταν τους βαθμούς και σε ένα κακό παιχνίδι αντιδράσαμε και πήραμε τη νίκη. Έχουμε δύσκολους αγώνες μπροστά μας και θέλουμε να κατοχυρώσουμε την παρουσία μας στα πλέι οφ».

ΑΟ Θήρας

ΑΟ Θήρας – Μαρκόπουλο 3-2

Σ' ένα ματς γεμάτο ανατροπές ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil επικρατώντας μετά από μια πραγματική μάχη που διήρκησε 147 λεπτά.

Ο ΑΟΘ έκανε δύο μεγάλες ανατροπές στο 1ο και 5ο σετ με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν από 2-0 σε 2-2, αλλά να μην μπορούν να κρατήσουν το προβάδισμα με 5-10 στο 5ο σετ.

Η πρώτη μεγάλη ανατροπή ήρθε στο πρώτο σετ όπου ο ΑΟΜ με άσσο της Ευαγγελίου προηγήθηκε 20-22 και έφτασε στο 22-24, αλλά επίθεση Κέτσμαν, μπλοκ και επίθεση της Μερκάδα διαμόρφωσαν το 25-24 με την Θήρα να παίρνει το σετ στο 28-26 με μπλοκ των Λάγκεγκερ, Κιουτσιούκη.

Στο β' σετ το 2-5 των φιλοξενούμενων έγινε 10-5 με τα σερβίς της Μερκάδο κι ο ΑΟΘ με επιμέρους σκορ 13-1 προηγήθηκε με 15-6 για να κάνει εύκολα το 2-0.

Εξίσου εύκολα όμως το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 2-2 καθώς στο 3ο και 4ο σετ είχε 10 από τα 13 συνολικά μπλοκ για να φτάσουμε στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν νωρίς με 2-5 και μετέτρεψαν το 5-7 σε 5-10 έχοντας μάλιστα και κόντρα επίθεση που περασε ανεκμετάλλευτη. Η Μπόζις με άσσο μείωσε σε 8-10 και με μπλοκ της Λάγκεγκερ έγινε το 10-11 με τον ΑΟΜ να φτάνει στο 11-13, αλλά στη συνέχεια να δέχεται σερί 3-0 για το ματς μπολ του ΑΟΘ. Η Μερκάδο έχασε το σερβίς, το Μαρκόπουλο έφτασε σε δικό του ματς μπολ με την Λέιθαμ να καρφώνει άουτ (15-15) και στο 18-18 υπέρβαση της Λέιθαμ στο σερβίς και κόντρα της Μερκάδο έδωσαν τη νίκη στην ομάδα της Σαντορίνης.

Διαιτητές: Κουτσής, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Θεοδοσίου, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Ιωάννου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 14-16, 20-21, 28-26

2ο σετ: 8-5, 16-7, 21-10, 25-18

3ο σετ: 8-6, 10-16, 12-21, 17-25

4ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 20-25

5ο σετ: 2-5, 5-10, 10-12, 20-18

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 8 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ο Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 10 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-18, 17-25, 20-25, 20-18) σε 147'.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Μπόζιτς 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 23 (16/37 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 48% υπ.-15% άριστες), Μερκάδο 23 (19/56 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κέτσμαν 18 (17/43 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ.-56% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (6/16 επ., 1 άσσος) / Μπελιά (λ, 38% υπ.-25% άριστες), Καραμπάση (λ, 58% υπ.-31% άριστες), Ζιώγα 2 (2/5 επ.), Τσοχατζή, Φάκη.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 16 (13/31 επ., 3 μπλοκ, 36% υπ.-09% άριστες), Νάγκελς 4 (0/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φίτερερ 14 (11/21 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Αλλαγιάννη 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Λέιθαμ 19 (16/53 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 12 (9/42 επ., 3 άσσοι, 50% υπ.-22% άριστες) / Γούλα (λ, 41% υπ.-28% άριστες), Κωτσαρά 1 (1/2 επ.), Γράβαρη 9 (4/10 επ., 2 άσσοι 3 μπλοκ), Ευαγγελίου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Σπανάκη 1 (1/3 επ.), Βαϊοπούλου.

Θέτιδα Βούλας

Θέτιδα Βούλας – ΖΑΟΝ 3-0

Επιστροφή στις νίκες για τη Θέτιδα που επικράτησε με 3-0 του ουραγού της βαθμολογίας ΖΑΟΝ.

Ο Γιώργος Ρούσης έδωσε ανάσες σε αρκετές βασικές (Πολιτάνσκο, Σιρίνινα, Παπαγεωργίου, Χάρντεμαν) και αυτό επέτρεψε στον ΖΑΟΝ του Στέφανου Αμαξόπουλου να είναι αρκετά ανταγωνιστικός (ειδικά στο πρώτο σετ) με την ομάδα της Βούλας να πανηγυρίζει το άνετο τρίποντο.

Διαιτητές: Οικονόμου Β., Μάλφας, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Τσεκούρας, Μέκιος, Γραμματεία: Κοκκινέλου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-16

2ο σετ: 8-5, 16-6, 21-08, 25-10

3ο σετ: 8-5, 16-7, 21-09, 25-13

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΖΑΟΝ προήλθαν από 2 άσσους, 17 επιθέσεις, 0 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-10, 25-13) σε 60'.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 8 (6/19 επ., 2 άσσοι), Χέιντεν 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ.-18% άριστες), Γαροφαλάκη 3 (0/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Συριστατίδη 9 (7/9 επ., 2 άσσοι), Μανάι 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-30% άριστες), Παπαδεράκη 9 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 73% υπ.-36% άριστες), Κοντονή (λ), Παυλοπούλου 1 (1/1 επ.).

Ζ.Α.Ο.Ν. (Στέφανος Αμαξόπουλος): Καλαικούδα 3 (3/13 επ.), Παπαδάκη 2 (2/10 επ., 27% υπ.-18% άριστες), Κουμπούνη 1 (1/1 επ.), Κονσολάκη 1 (0/3 επ., 1 άσσος), Ευαγγέλου, Ρεντούμη 10 (10/34 επ., 27% υπ.-13% άριστες) / Πικουλή (λ, 14% υπ.-00% άριστες), Τσιάκου (λ, 17% υπ.-17% άριστες), Κοβάνη, Ζερβούδη 2 (1/7 επ., 1 άσσος), Γρυλλάκη, Αλυσανδράτου, Θανοπούλου.

Γιώργος Ρούσης (προπονητής ΑΣΠ Θέτις): «Το παιχνίδι σήμερα ήταν... τυπικής σημασίας. Χαίρομαι με κάποια παιδιά που άρπαξαν την ευκαιρία που τους δόθηκε, όχι όμως όλα. Πήραμε το τρίποντο και θέλουμε ως το τέλος να πάρουμε όλα τα ματς για να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται».

Στέφανος Αμαξόπουλος (προπονητής ΖΑΟΝ): «Συγχαρητήρια στη Θέτιδα για τη νίκη, αλλά κι ένα πολύ μεγάλο μπράβο στα παιδιά των ακαδημιών του ΖΑΟΝ τα οποία κάθε εβδομάδα κάνουν υπέρβαση. Αγωνίζονται απέναντι σε επαγγελματίες, αποκομίζουν εμπειρίες και είμαι περήφανος γι' αυτά τα παιδιά. θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μέχρι το τέλος θέλω να πιστεύω με την ίδια διάθεση».