Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0: Σαρωτικές οι «πράσινες» και ο τίτλος θα κριθεί στο Ρέντη

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Ολυμπιακό. Οι «πράσινες» επικράτησαν με 3-0, ισοφάρισαν σε 2-2 και ο τίτλος θα κριθεί στον 5ο τελικό στο Ρέντη.

Θυμίζοντας την ομάδα που πριν οι τρεις ξένες (Γκρόθες, Κρος, Στεπανένκο) κολλήσουν κορονοϊό, έδειχνε ανίκητη, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει το 2-2 κόντρα στον Ολυμπιακό στέλνοντας την σειρά των τελικών στο 5ο ματς που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (19:00) στο Ρέντη. Οι «πράσινες» επικράτησαν με 3-0 (25-23, 25-20, 25-18) και μετά από χρόνια θα δούμε ο τίτλος να κρίνεται στον τελικό των τελικών.

Μεγάλο ντέρμπι στο πρώτο σετ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ, ένα σετ που ενώ αρχικά φαινόταν πως θα καταλήξει άνετα στον Παναθηναϊκό, στο τέλος είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι, αντάξιο των δύο ομάδων. Αρχικά οι «αιώνιοι» έφτασαν μαζί ως το 5-5 και στο σημείο εκείνο με πίεση στο σερβίς οι γηπεδούχες έκαναν ένα σερί 4-0 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, που έγινε ακόμα μεγαλύτερο όταν έφτασαν στο 15-8, με την Παπαφωτίου να είναι εξαιρετική από την τελική γραμμή, ενώ μόλις έγινε και το 20-12 όλοι περίμεναν πως θα γινόταν άνετα το 1-0.

Ο Κάρλο Παρίζι από την πλευρά του προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, έβαλε στην θέση της Χριστοδούλου την Ξανθοπούλου και οι «ερυθρόλευκες» άρχισαν να μειώνουν την διαφορά, φτάνοντας στο σημείο να ισοφαρίσουν σε 23-23, προσπαθώντας να κάνουν μια τεράστια ανατροπή. Στο 23-23 όμως μια επίθεση της Γκρόθες και ένας άσος της Παπαφωτίου έδωσαν το προβάδισμα στις «πράσινες» που πήραν ένα εξαιρετικά σημαντικό για την εξέλιξη του αγώνα σετ.

Τα σερβίς καθάρισαν το δεύτερο για τον Παναθηναϊκό

Και στο δεύτερο σετ είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός πήγαιναν μαζί μέχρι το 13-13. Στο σημείο εκείνο ένα σερβίς της Κωνσταντίνου δόθηκε άουτ, ο Γκάιτς πήρε βίντεο τσεκ και το κέρδισε και αντί για 13-14, έγινε το 14-13 και στην συνέχεια το 17-13, με τις «πράσινες» να δείχνουν έτοιμες για το 2-0. Ο Ολυμπιακός όμως και πάλι αντέδρασε και ισοφάρισε σε 19-19 και 20-20, προηγήθηκαν μάλιστα και με 21-20, αλλά στο 21-21 μίλησε η Κρος. Η Καναδή κεντρική πήγε στο σερβίς δυσκολεύοντας σε τεράστιο βαθμό τις «ερυθρόλευκες» με το «τριφύλλι» να κάνει έτσι το 25-21 και το 2-0.

Αντίδραση από Παναθηναϊκό και νίκη

Στο τρίτο είχαμε και πάλι μια ομάδα να παίρνει το προβάδισμα και την άλλη να αντιδρά, αλλά με διαφορετική σειρά από ότι στα δύο πρώτα. Συγκεκριμένα ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 9-12 και 10-13 και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αντιδράσει και να προηγηθεί με 16-13. Αυτό το 6-0 ουσιαστικά τελείωσε και τον αγώνα, με τις φιλοξενούμενες να μην μπορούν να βγάλουν άλλη αντίδραση και τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού την Πέμπτη στο Ρέντη στον πέμπτο τελικό.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή – Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Παρατηρητής Αγώνα: Γεωργόπουλος, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης, Διαιτητής Challenge: Γεροθόδωρος.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-18) σε 86'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 12 (11/30 επ., 1 άσσος), Κρος 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 16 (16/27 επ., 62% υπ. - 46% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 23% άριστες), Μεταξά 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. - 59% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 3 (3/4 επ.), Στεπανένκο 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (3/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 1 (1/5 επ.), Σάλας 13 (13/28 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (6/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. - 28% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 10 (9/29 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 42% υπ. - 42% άριστες), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη 1 (1 άσσος), Ξανθοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Μπράνκο Γκάιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Αποδείξαμε καλά ότι είμαστε καλή ομάδα και πρέπει να το κάνουμε και στο επόμενο ματς. Είναι η τελευταία ευκαιρία για όλους μας. Έχουμε την ποιότητα και την ικανότητα να το κάνουμε. Ότι κάνουμε στις προπονήσεις πρέπει να το δείξουμε την Πέμπτη στον αγωνιστικό χώρο και να πάρουμε τη νίκη. Πρέπει να έχουμε ηρεμία και να κοιτάξουμε το παιχνίδι πόντο με τον πόντο.

Πιστεύω στην ομάδα θα δώσουμε ότι έχουμε για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Ευχαριστώ τον κόσμο του Παναθηναϊκού για τη στήριξη που είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα».

Εύα Χαντάβα (Ακραία Παναθηναϊκού): «Ξέραμε ακριβώς τι έπρεπε να κάνουμε. Ο εγωισμός ήταν αρκετός και είμαστε ομάδα και το δείχνουμε. Θα δώσουμε τα πάντα για να κερδίσουμε την Πέμπτη.

Θεωρώ ότι στο Ρέντη κάναμε πολλά λάθη και δεν έπρεπε να ξανασυμβεί αυτό. Θα πάμε με αυτό το σκεπτικό και μεθαύριο».

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε σήμερα κάποιες ευκαιρίες σε κρίσιμα σημεία. Εμείς δεν πιάσαμε την απόδοση που θέλαμε και δεν επιτρέπεται σε αυτά τα ματς να χάνουμε πολλούς πόντους στη σειρά. Στο πρώτο σετ, επιστρέψαμε από το 20-12 και είχαμε την ευκαιρία να το κερδίσουμε, αλλά δεν το κάναμε, όπως και στο δεύτερο σετ, στο 21-19. Γενικά, δεν είχαμε την εικόνα που θέλαμε, δεν είχαμε καλό μπλοκ και άμυνα, κάναμε πολλά λάθη. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το ματς και να μαζέψουμε όλη μας την ενέργεια για τον πέμπτο τελικό».