Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1: Προβάδισμα τίτλου με κυρίαρχη εμφάνιση οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για τον τίτλο με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν με 3-1 και να προηγούνται με 1-0 στη σειρά. Φοβερά τα κορίτσια του Παρίζι στο 4ο σετ το οποίο κατέκτησαν με 25-8!

Σε ένα μεγάλο παιχνίδι για τρία σετ και έναν υγιεινό περίπατο στο τέταρτο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 (20-25, 25-19, 25-23, 25-8) του Παναθηναϊκού και έκανε το 1-0 στον τελικό των playoffs της Volley League Γυναικών, με τον τίτλο να κρίνεται στις 3 νίκες. Τα κορίτσια του Κάρλο Παρίζι ήταν καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και έκαναν το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζονται, κόντρα στις «πράσινες» που παρότι ξεκίνησαν καλά, έδειξαν να μένουν από ενέργεια, ενώ στο τέταρτο σετ ήταν σαν να μην κατέβηκαν στο τάραφλεξ. Ο επόμενος τελικός είναι στον Άγιο Θωμά την Τρίτη και ο τρίτος την Παρασκευή στο Ρέντη.

Καλύτερο ξεκίνημα και 0-1 για Παναθηναϊκό

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 8-8. Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενες πήραν ένα προβάδισμα 2 πόντων που στην συνέχεια έγιναν 4 (10-14). Τα κορίτσια του Γκάιτς βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες και πιέζοντας στο σερβίς έφτασαν στο 14-20, δείχνοντας πως θα κάνουν με άνεση το 0-1. Οι «ερυθρόλευκες» με την σειρά τους προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 19-22 και 20-23 και δικαίως διαμαρτύρονται για την φάση στην οποία η Χίπε έκανε επίθεση με την μπάλα να είναι μέσα όπως φάνηκε στο ριπλέι και ο επόπτης να δίνει έξω. Έτσι αντί για το 21-23, έγινε το 20-24 και όλα τελείωσαν και τυπικά με το πέρασμα της Κρος.

Αντίδραση Ολυμπιακού και 1-1

Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων (9-6), με τις φιλοξενούμενες να αντιδρούν και να μειώνουν σε 9-8 και στην συνέχεια να ισοφαρίζουν σε 11-11. Σε εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχες με ένα σερί 5-0 το οποίο σε μεγάλο βαθμό είχε να κάνει με την άνοδο της Σάλας έκαναν το 16-11 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν στο συγκεκριμένο σετ, μιας και οι «πράσινες» μείωσαν στους 3, αλλά δεν μπόρεσαν να πιέσουν περισσότερο με το 1-1 να γίνεται με άνεση για τον Ολυμπιακό.

Μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες το τρίτο

Με τα δύο πρώτα να κερδίζονται σχετικά άνετα για τις ομάδες που τα πήραν, στο τρίτο είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι αντάξιο των ονομάτων του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού. Αρχικά τα κορίτσια του Παρίζι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 4 πόντους (8-4), με τις αντιπάλους τους να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν σε 9-9. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν και πάλι προβάδισμα με 15-11, για να κάνουν οι «πράσινες» το 15-15 με δικό τους σερί. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον Ολυμπιακό να κάνει το 21-18 και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει και πάλι κάνοντας το 22-22. Ένα λάθος σερβίς της Παπαφωτίου και μια επίθεση της Χίπε έκαναν το 24-22 και μετά το 24-23 από λάθος σερβίς της Κελεσίδη, η Γενιτσαρίδη που ήταν παίκτρια κλειδί για τον Ολυμπιακό στο συγκεκριμένο σετ παίρνοντας τη θέση της Άγκοστ, έκανε το 25-23 και το 2-1 για τις γηπεδούχες.

Μόνο ο Ολυμπιακός στο 4ο και άνετο 3-1

Για το τέταρτο και τελευταίο σετ δεν μπορούμε να γράψουμε κάτι γιατί ουσιαστικά στο τάραφλεξ του Ρέντη εμφανίστηκε μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν ο Ολυμπιακός. Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά ήταν σαν να μην κατέβηκε καν με τις «ερυθρόλευκες» να κάνουν ότι θέλουν όπως άλλωστε φαίνεται και από το εμφατικό 25-8. Έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0, παίρνοντας προβάδισμα για τον τίτλο, ο οποίος ξαναλέμε θα κριθεί στις 3 νίκες.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Βουδούρης, Επόπτες: Τόλιος, Παπαγιαννόπουλος, Κατσιάρας, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καπουράνη, Παρατηρητής Αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-19, 25-23, 25-08) σε 97'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 9 (2/7 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ), Άγκοστ 10 (9/30 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 18% άριστες), Σάλας 20 (16/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. - 22% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 17 (14/44 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 12% άριστες), Γενιτσαρίδη 3 (3/7 επ., 29% υπ. - 0% άριστες), Κελεσίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/10 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 8 (8/19 επ.), Γκρόθες 12 (11/34 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 11 (8/27 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. - 13% άριστες) / Ρόγκα (λ, 35% υπ. - 29% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Μεταξά, Μπραμπίλα 1 (1 μπλοκ).

Η γνώμη του πάγκου

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις αθλήτριες μου, παρά το πρώτο σετ, που ήταν φυσιολογικό να ξεκινήσουμε έτσι, είναι τελικοί και είναι διαφορετικά τα ματς αυτά από τα υπόλοιπα. Μπήκαμε νευρικά, αλλά βήμα-βήμα, βρήκαμε τις σωστές συνθήκες στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν η πρώτη νίκη, συνεχίζουμε στο δεύτερο ματς, το οποίο δεν θα είναι εύκολο, αλλά εμείς θα τα δώσουμε όλα. Θέλω να πω ένα ευχαριστώ στον κόσμο μας, τον θέλουμε συνέχεια εδώ στο γήπεδο, μας βοήθησε πολύ σήμερα να γυρίσουμε το ματς, μετά το πρώτο χαμένο σετ».

Μπράνκο Γκάιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Ξεκινήσαμε καλά, αλλά μετά το πρώτο σετ ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Δεν πιέσαμε από το σερβίς μας για να χαλάσουμε την υποδοχή τους και να μπορέσουμε να κάνουμε περισσότερα πράγματα πάνω στο φιλέ. Ήταν ένα κακό παιχνίδι, αλλά είναι μόλις το πρώτο της σειράς. Το αφήνουμε πίσω και βλέπουμε το επόμενο που είναι στην έδρα μας και θα δουλέψουμε για να παρουσιάσουμε μια καλύτερη εικόνα».