Παναθηναϊκός – ΑΟ Θήρας 3-0: Σαρωτικές οι «πράσινες» στον Άγιο Θωμά

Στη καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ του Α.Ο. Θήρας στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 9η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Χωρίς προβλήματα το τρίποντο για τον Ολυμπιακό μέσα στο Μαρκόπουλο.

Η ομάδα της Σαντορίνης εκτός από την απουσία της Αλεξάντρα Χόλστον είχε να διαχειριστεί και την απουσία της αρχηγού της, Μαριαλένας Αρτακιανού. Οι «πράσινες» πίεσαν από τη γραμμή του σερβίς, είχαν σταθερή υποδοχή και μπλοκ και με μόλις ένα λάθος στην επίθεση έφτασαν μετά από 68 λεπτά στην όγδοη φετινή τους νίκη.

Στο πρώτο σετ, ο Α.Ο. Θήρας προηγήθηκε με 9-7 και μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Απόστολος Οικονόμου, ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 4-0 για το 11-9, έχοντας ως αιχμή του δόρατος την Κρος σε σερβίς και μπλοκ. Η διαφορά σταδιακά ανέβαινε, για το 1-0 σετ του τριφυλλιού με 25-17.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες ξεκίνησαν ιδανικά με 5-0, αναγκάζοντας τον Κώστα Παπαδόπουλο να καλέσει πολύ νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Με το σκορ στο 15-8, ο Α.Ο. Θήρας πήρε το side out και με σέρβερ την Λαμπρινή Κωνσταντινίδου μείωσε στον πόντο (15-14), ενώ λίγο αργότερα ήρθε και η ισοφάριση (17-17). Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί 3-0 (20-17), για να τελειώσει λίγο αργότερα το σετ η Μάρετ Γκρόθες διαμορφώνοντας το 25-22.

Με την Μάρετ Γκρόθες να βάζει δύσκολα στην υποδοχή της Σαντορίνης, την Μανωλίνα Κωνσταντίνου να τελειώνει όλες τις μπαλιές που τις δόθηκαν και τις Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου, Μαργκαρίτα Στεπανένκο να κλείνουν καλά στο μπλοκ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το τρίτο σετ με 8-1. Ο Κώστας Παπαδόπουλος σε αυτό το σημείο είχε ήδη καλέσει τα δύο τάιμ άουτ που δικαιούται, όμως η διαφορά αντί να μειωθεί αυξήθηκε για το 25-09 και το τελικό 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Σπίγγου, Χατζηθωμά, Γραμματεία: Τάλαρου.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 27 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-22, 25-09) σε 68'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 6 (1/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 17 (15/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Κρος 12 (7/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στεπανένκο 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ), Γκρόθες 3 (3/9 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Παπαφωτίου 4 (4/4 επ.) / Ξηντάρα (λ, 62% υπ. - 43% άριστες), Κωνσταντέλου 1 (1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 1 (1/1 επ.), Μεταξά, Καραγκούνη 1 (1/3 επ.).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 14 (12/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Μουρίλο 3 (3/22 επ.), Διάλλα 1 (1/4 επ.), Κωνσταντινίδου 1 (1 άσσος), Μίτροβιτς 10 (8/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 22% άριστες), Αργυρίου 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ) / Δροσοπούλου (λ, 36% υπ. - 0% άριστες), Αδαμοπούλου, Μερκούρη 1 (1 άσσος).

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Όταν μία ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός έχει δύο ήττες σε μία εβδομάδα, σε πονάει και θέλεις να αντιδράσεις. Σήμερα ήταν ένα παιχνίδι κομβικό για την ψυχολογία μας και έκρινα πως έπρεπε να παίξουν οι συγκεκριμένες αθλήτριες που ήταν πιο έτοιμες, έτσι ώστε όχι μόνο σήμερα αλλά και την Τετάρτη με την Οστράβα να κερδίσουμε. Αντιδράσαμε όπως έπρεπε και αυτό το πιστώνονται όλες οι αθλήτριες. Όταν μία ομάδα αντιδράει είναι σε καλό φεγγάρι».

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο το ματς. Δεν είναι δικαιολογία ότι δεν ήμασταν πλήρεις. Σε κάποια σημεία παίξαμε στα στάνταρ μας αλλά δεν είχαμε διάρκεια. Ο Παναθηναϊκός δίκαια νίκησε. Εμείς όσο περνούσε το παιχνίδι είχαμε ατονία. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να είναι σχεδόν αλάνθαστος στην επίθεση αλλά έπρεπε και εμείς να κάνουμε παραπάνω πράγματα στα σημεία που ο αντίπαλός μας δεν είχε ποιοτική υποδοχή. Ο Παναθηναϊκός είχε ένα λάθος στην επίθεση και με οποιοδήποτε αντίπαλο και να παίζεις με αυτά τα ποσοστά είναι δύσκολο».

Ολυμπιακός

Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός 0-3: Περίπατος στα Μεσόγεια για «ερυθρόλευκες»

Με τον Σπύρο Σαραντίτη στον πάγκο ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 8η νίκη του σε 9 ματς στη Volley League γυναικών και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Το Μαρκόπουλο αντιθέτως γνώρισε 6η συνεχόμενη ήττα, ενώ σε δεύτερο σερί εντός έδρας ματς υπήρξε τραυματισμός αθλήτριας της γηπεδούχο ομάδας καθώς μετά τη Δικαιούλια (είχε χτυπήσει στο ματς με τον ΑΟΘ) σήμερα αποχώρησε στο 12-17 του γ' σετ η Σάντος.

Όσον αφορά τον αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός από τη γραμμή του σερβίς καθώς στο πρώτο σετ το 3-3 έγινε 3-10 και 6-16, ενώ και στο δεύτερο πήρε νωρίς μια σημαντική διαφορά (3-9, 7-14)...

Ο ΑΟΜ αντέδρασε στο τρίτο σετ καθώς προηγήθηκε 6-2 και μετά το 7-7 ξέφυγε 11-8, εκεί όμως ο Ολυμπιακός πίεσε από το σερβίς και με σερί 0-6 προσπέρασε με 11-14 για να φράσει στο 14-20. Η γηπεδούχος ομάδα πλησίασε σε 17-20, ωστόσο οι ερυθρόλευκες πήραν την αλλαγή και η Γενιτσαρίδη με τα σερβίς της τελείωσε το ματς.

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Κοσμόπουλος, Κώτσιας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 15-25, 17-25) σε 66'

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 25 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Νίκος Μπουτσουρής): Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Αλλαγιάννη 4 (1/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γράβαρη 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 10 (8/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Σάντος 6 (4/17 επ., 2 άσσοι, 8% υπ. - 0% άριστες), Κούλερκαν 11 (10/14 επ., 1 μπλοκ) / Καραγιάννη (λ, 17% υπ. - 17% άριστες), Κωτσαρά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Εμμανουηλίδου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 31% υπ. - 12% άριστες), Χριστοδούλου 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χίπε 20 (16/23 επ., 4 άσσοι), Γενιτσαρίδη 17 (9/19 επ., 7 άσσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ. - 10% άριστες), Κελεσίδη 5 (3/3 επ., 2 άσσοι) / Κακουράτου (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Τοτσίδου (λ), Συριστατίδη.

Νίκος Μπουτσουρής (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί και πριν το παιχνίδι. Μας πίεσε πολύ με το σερβίς του και στο μπλοκ, στοιχεία που ξέραμε ότι θα υπάρχουν. Δεν με ευχαριστεί το γεγονός ότι φοβηθήκαμε το παιχνίδι, χωρίς να υπάρχει λόγος να το κάνουμε. Περίμενα να το παλέψουν, να το διασκεδάσουν και ήταν κάτι που δεν είδα. Αντιμετωπίζουμε τις απώλειες που έχουμε καθημερινά και προσπαθούμε με αυτό που έχουμε για το καλύτερο δυνατό».

Σάσκια Χίπε (Διαγώνια Ολυμπιακού): «Είμαι πολύ χαρούμενη, γιατί κερδίσαμε 3-0 και παίξαμε πολύ καλά σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι, να συνεχίσουμε να παίζουμε στην ίδια κατεύθυνση. Θέλουμε μόνο να κερδίζουμε και έτσι θα συνεχίσουμε και στα επόμενα παιχνίδια που έχουμε να δώσουμε».

ΠΑΟΚ

Λαμία – ΠΑΟΚ 0-3: Με περίπατο επέστρεψαν στις νίκες οι «ασπρόμαυρες

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ που μετά την εντός έδρας ήττα από τη Θέτιδα, νίκησε με 3-0 τη μαχητική Λαμία.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την ευρωπαϊκή του επιτυχία (3-0 στην έδρα της Αστερίξ) ο Δικέφαλος πολύ δυνατά στο πρώτο σετ έχοντας από την αρχή σημαντικές διαφορές στο σκορ (3-8, 8-14) με την Λαμία να μειώνει σε 14-18, αλλά να ακολουθεί σερί 1-7 από τις ασπρόμαυρες.

Από το δεύτερο σετ και μετά η Λαμία ήταν πολύ πιο ανταγωνιστική, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει 14-14 (από 10-14) και να μειώσει σε 17-18 (από 14-17) όμως οι φιλοξενούμενες άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (18-21) κι έφτασαν στο 0-2.

Στο τρίτο σετ η Λαμία προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και είχαμε απίστευτη μάχη με τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 9-7 σε 9-12 αλλά η γηπεδούχος επέστρεψε ισοφαρίζοντας 17-17 και το έκανε ξανά όταν το 19-22 έγινε 22-22. Η Λαμία με άσο έφτασε σε σετ μπολ, το οποίο έσβησε η Κογιάρ με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε ματς μπολ με απίθανο πόντο (κακή συνενόηση Λι, Πολυνοπούλου και κακή άμυνα της Λαμίας) όμως έπρεπε να φτασουμε στο 27-27 όπου η Λι έκανε το μπλοκ στην Ρόμπλες και η πετυχημένη κόντρα της Μετρέκη έδωσαν τέλος στον αγώνα.

Διαιτητές: Κουτσής, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Σκορδαρά, Στάικος, Γραμματεία: Γούβαλη.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 19-25, 27-29) σε 79'

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Δάρδα 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Κοντονάσιου 1 (1 μπλοκ), Περέιρα 16 (15/30 επ., 1 άσσος), Νούσια 4 (4/12 επ., 45% υπ. - 36% άριστες), Αραούχο 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Ρόμπλες 15 (13/41 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. - 21% άριστες) / Ζήκου (λ, 30% υπ. - 15% άριστες), Κουντουρά 1 (1 μπλοκ), Κούμπουρα, Γιαννέλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 16 (11/16 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 9 (6/9 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 32% άριστες), Κογιάρ 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ), Φιντόν 8 (8/15 επ., 36% υπ. - 36% άριστες), Ντα Γεόνγκ Λι 3 (1/1 επ., 2 άσσοι) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. - 36% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Ηλίας Αγγέλης (ΑΟ Λαμία 2013): «Σε γενικές γραμμές παλέψαμε απέναντι σε μία ανώτερη ομάδα και διαφορετικούς στόχους. Θέλουμε να κρατήσουμε την απόδοση και το πάθος του τρίτου σετ για την δύσκολη συνέχεια και στα παιχνίδια που πρέπει να πάρουμε βαθμούς. Ευχάριστο και το γεγονός ότι επέστρεψε και η Έλενα Κουντουρά, η οποία την Παρασκευή έκανε την πρώτη της προπόνηση μετά από αρκετό καιρό».

Τάκης Φλώρος (ΠΑΟΚ): «Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα για εμάς με το πρώτο Ευρωπαϊκό ταξίδι και την επιστροφή μας. Στα δύο πρώτα σετ νομίζω ότι ήμασταν ααρκετά καλοί, αλλά στο τρίτο ο συνδυασμός της ανόδου της Λαμίας της δικής μας κούρασης και χαλάρωσης έφερε αυτό το αμφίρροπο σετ. Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι ικανοποιημένος από τη σημερινή εμφάνιση».

Αμαζόνες

Πανναξιακός – Αμαζόνες 1-3: Σπουδαίο διπλό στη Νάξο για Αμαζόνες

Το τρίποντο με 3-1 σετ πανηγύρισαν επί του Πανναξιακού στη Νάξο οι Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας για την 9η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης η ομάδα του Κώστα Γκούντα εδραιώθηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα πλέι οφ και πλέον βρίσκεται στο +5 από το 9ο Μαρκόπουλο. Αντίθετα, ο Πανναξιακός έχασε την ευκαιρία να ανέβει 9ος μετά και τις ήττες του Μαρκόπουλου και του Α.Ο. Λαμίας.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ ο Πανναξιακός το δεύτερο το κατέκτησε με μεγάλη διαφορά (25-12) αλλά με το ίδιο νόμισμα ανταπέδωσε στο τρίτο σετ η ομάδα των Αμαζόνων (16-25).

Στο τέταρτο σετ, ο Πανναξιακός είχε τρεις ευκαιρίες να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, χωρίς όμως να τις εκμεταλλευτεί. Με το σκορ στο 24-22 η Ιωάννα Κασδοβασίλη μείωσε στον πόντο (24-23) και η ίδια με άσσο έφερε το σετ στα ίσια (24-24). Στο επόμενο σερβίς η Ελληνίδα κεντρική των Αμαζόνων έστειλε τη μπάλα στο φιλέ, όμως η Νικολέτα Καραφουλίδου δεν κατάφερε στη κόντρα επίθεση να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Στη συνέχεια, μία άουτ επίθεση της Αθανασίας Λιάγκη και ένα μπλοκ της Κατερίνας Μαστοράκη στην διαγώνια της Νάξου διαμόρφωσαν το 27-25 για τις Αμαζόνες και το τελικό 3-1 σετ.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, βραβεύτηκε η ΚΥΑΝΑ MVP της 6ης αγωνιστικής Αθανασία Λιάγκη. Την βράβευση έκανε ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού και Πολιτισμού του Δήμου Νάξου κ. Ευάγγελος Κατσαράς.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μαύρος, Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Κουκουμάκας, Θεοδόσιου, Γραμματεία: Καλιγέρη.

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 13 άσσους, 55 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (27-29, 25-12, 16-25, 25-27) σε 102'

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Γιώργος Δερμάτης): Νικολογιάννη 15 (11/37 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 11% άριστες), Πεϊσότο 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 44% υπ. - 25% άριστες), Βλάσιτς 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μητακίδου 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 26 (19/53 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. - 22% άριστες), Γρυλλάκη (λ), Μανάι, Σαρλάνη, Ορφανού.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 1 (1 άσσος), Σάντος 23 (16/39 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Γουάτκινς 3 (3/3 επ.), Κασδοβασίλη 10 (6/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 34% υπ. - 11% άριστες), Γκρέκα 11 (8/30 επ., 3 μπλοκ, 42% υπ. - 0% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 63% υπ. - 26% άριστες), Βυθούλκα 1 (1 μπλοκ), Κουρλαμπά, Μαστοράκη 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Κορρέ 2 (2/9 επ.).

Αθανασία Λιάγκη (Διαγώνια Πανναξιακού Α.Ο.Ν.): «Είμαστε στεναχωρημένες από το τελικό αποτέλεσμα. Μπορούσαμε καλύτερα αλλά κάποιες φάσεις δεν μας βγήκαν και κάναμε λάθη σε κρίσιμα σημεία. Πρέπει όμως να ξεχάσουμε το παιχνίδι, να δούμε τα λάθη μας και να προχωρήσουμε στα επόμενα παιχνίδια».

Κώστας Γκούντας (Προπονητής Αμαζόνων): «Ήταν ένα παιχνίδι που εξαργυρώνει την προσπάθεια που έχουμε κάνει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες. Όλη η ομάδα ήταν προσηλωμένη στον στόχο κόντρα σε μία καλή ομάδα και σε μία δύσκολη έδρα. Στόχος είναι να είμαστε σε κάθε αγωνιστική ανταγωνιστικοί και να παίρνουμε αυτό που μας αναλογεί».

Πορφυρας

Πορφύρας – Αίαντας 3-0: Πρώτη νίκη για τις Πειραιώτισσες

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών πανηγύρισε ο Πορφύρας, επικρατώντας για την 9η αγωνιστική με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου στο «Παναγιώτης Σαλπέας».

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης, η ομάδα του Πειραιά μπαίνει για τα καλά στο κόλπο της παραμονής στη κατηγορία και πλέον βρίσκεται σε απόσταση μόλις ενός βαθμού από την ομάδα του Ευόσμου.

Και τα τρία σετ του αγώνα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τις αθλήτριες του Βασίλη Πανδή να πραγματοποιούν δύο μεγάλες ανατροπές στο πρώτο και στο τρίτο σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Αίαντας βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 23-21, όμως ο Πορφύρας με σερί 4-0 έκανε την ανατροπή και το κατέκτησε με 25-23.

Ανατροπή έκανε και στο δεύτερο σετ, με τα σερβίς της Ποντικάκη να φέρνουν τα πάνω κάτω, καθώς το 24-20 υπέρ του Αίαντα έγινε 26-24 για τον Πορφύρα για το 2-0 σετ.

Με το σκορ στο 19-19 στο τρίτο σετ, η Σακιζλή πάει στη γραμμή του σερβίς και με δύο συνεχόμενους άσσους βάζει μπροστά την ομάδα της με δύο πόντους (21-19), διαφορά που κράτησε ο Πορφύρας μέχρι το τέλος για το 25-22 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μενεσλής, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Μουζακίδη, Ιωάννου, Γραμματεία: Νικολάου.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 26-24, 25-22)

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Ροντρίγκες 29, Θαλασσινού 11, Ποντικάκη 2, Σάντε 3, Μασούρα 2, Παγωμένου 6 / Μπουτσελάκου (λ) Σακιζλή 2, Ευαγγέλου.

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Ντράγκοβιτς, Χαντζή 9, Χαμαλίδου 13, Πήττα 8, Θεοδοσίου Λ. 4, Νταντούλα 3 / Θεοδοσίου Β. (λ), Χαϊτλή 1, Πιτσιγκώνη 4.

*Λόγω τεχνικού προβλήματος α αναλυτικά στατιστικά του αγώνα θα είναι διαθέσιμα την Κυριακή (21/11) το πρωί.

Βασίλης Πανδής (Προπονητής Πορφύρα): «Μεγάλη νίκη η σημερινή και για βαθμολογικούς λόγους αλλά κυρίως για ψυχολογικούς. Τα κορίτσια έχουν δουλέψει πάρα πολύ και αυτή ήταν η ελάχιστη επιβράβευση και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Είχαμε μια ακόμη δύσκολη εβδομάδα η οποία ευτυχώς τελείωσε με ιδανικό τρόπο. Είναι βέβαιο πως έτσι όπως εξελίχθηκε θα μας δώσει αυτοπεποίθηση για την δύσκολη συνέχεια».

Κώστας Παπαδημητρίου (Προπονητής Αίαντα Ευόσμου): «Δεν πήγαν καλά τα πράγματα σήμερα, δεν βρήκαμε λύσεις στα κρίσιμα σημεία και έτσι ήρθε αυτή η ήττα, μπορεί να αξίζαμε κάτι σήμερα αλλά δικαιωματικά δεν το πήραμε. Δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες, πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά γιατί το πρωτάθλημα είναι μακρύ και δύσκολο».