Ολυμπιακός – Ηλυσιακός 3-0: Πιο εύκολα και από προπόνηση οι «ερυθρόλευκες»

Χωρίς να συναντήσουν το παραμικρό πρόβλημα τα κορίτσια του Ολυμπιακού επικράτησαν του Ηλυσιακού με 3-0 επιστρέφοντας στις νίκες.

Παίζοντας σοβαρά σε όλο τον αγώνα, ο Ολυμπιακός μετά την ήττα του στο ντέρμπι από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 (25-16, 25-14, 25-17) του Ηλυσιακού για την 4η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Ο αγώνας όπως φαίνεται και από την διαφορά στα σετ ήταν ένας υγιεινός περίπατος των γηπεδούχων που σε κανένα σημείο δεν άφησαν τον αντίπαλό της να σκεφτεί πως θα μπορέσει να τις απειλήσει.

Στα του αγώνα οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν όσα χρειαζόταν προκειμένου και εύκολα να νικήσουν, αλλά και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του πρώτου αγώνα με την Ζοκ στη Σερβία την ερχόμενη Τετάρτη στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Champions League.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Χίπε που έφτασε τους 20 πόντους και την ακολούθησε η Κόστα με 12 και Γενιτσαρίδη με 10. Για τις ηττημένες μόνο η Λέγκρος με 10 είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα σετ: 3-0 σε 1:15. 25-16 (23’), 25-14 (25’), 25-18 (27’)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο): Γιώτα 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Μαριάνα Κόστα 12 (9/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 31% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Χίπε 20 (16/23 επ., 4 άσσοι), Γενιτσαρίδη 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 23% άριστες) / Κακουράτου (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Τοτσίδου (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Ζιώγα 3 (3/5 επ.), Μιλεντίγιεβιτς, Συριστατίδη, Κελεσίδη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1 μπλοκ).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Βαγγέλης Περόπουλος): Σωτηρίου 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25 άριστες), Λέγκρος 10 (8/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 26% άριστες), Σέβκενεκ 3 (3/5 επ.), Ζίγκα 1 (1/2 επ.), Παπαδέδε 4 (4/16 επ., 23% υπ. - 23% άριστες), Τζαλαλή 1 (1/5 επ.) / Τζαγκαράκη (λ, 23% υπ. - 8% άριστες), Μπλιάτσου 1 (1/8 επ.), Τσιάκουλα 1 (1 μπλοκ), Ράντοβιτς).

Η γνώμη του πάγκου

Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο (Προπονητής Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.): «Το σημερινό ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο έπρεπε να βγάλουμε ενέργεια και αντίδραση μετά από το τελευταίο στη Θεσσαλονίκη. Τώρα πρέπει να ανακτήσουμε τις δυνάμεις μας και να ξεκουραστούμε πριν το παιχνίδι για τον τελευταίο γύρο του Champions League. Η προσοχή μας στρέφεται στην αναμέτρηση με τη Ζοκ και στόχος μας είναι να παίζουμε καλύτερα από παιχνίδι σε παιχνίδι».

Βαγγέλης Περόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού Α.Ο.): «Τελείωσε για εμάς μία δύσκολη σειρά αγώνων με Παναθηναϊκό, Α.Ε.Κ. και Ολυμπιακό και πριν αντιμετωπίσουμε τον Π.Α.Ο.Κ. έχουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στην έδρα μας με τον Αίαντα. Αυτό που εύχομαι είναι όλες οι αθλήτριες μας να είναι γερές και υγιείς γιατί ακόμα δεν έχουμε παίξει όλοι μαζί».

ΠΑΟΚ<

Αίαντας – ΠΑΟΚ 0-3: Άνετο τρίποντο στο ντεμπούτο της Γιάε Γέονγκ

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Ευόσμου επικρατώντας εύκολα του τοπικού Αίαντα στο ματς όπου έκανε ντεμπούτο και η Γιάε Γεόνγκ Λι.

Η Κορεάτισα ακραία (τελείωσε το ματς με 13 πόντους) μαζί με τη δίδυμη αδερφή της Ντα Γεόνγκ και τη Γαλλίδα Φιντόν ήταν η τριπλέτα των ξένων που επέλεξε ο Τάκης Φλώρος αφήνοντας εκτός την Κογιάρ, με τον ΠΑΟΚ να επιβεβαιώνει την ανωτερότητα του χωρίς να πιεστεί σε κανένα σημείο του αγώνα, ενώ και οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλες τις αθλήτριες τους.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Μπέλλος Εμ., Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Καπλάνης, Βασδέκης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Τα σετ: 0-3 (10-25, 15-25, 16-25) σε 61'.

*Οι πόντοι του Αίαντα προήλθαν από 2 άσσους, 25 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Χαντζή 3 (3/14 επ.), Χαμαλίδου 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Πήττα 3 (0/2 επ., 3 μπλοκ), Νταντούλα 1 (1/2 επ.), Θεοδοσίου Λ. 6 (5/20 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 47% άριστες), Πιτσιγκώνη 10 (10/22 επ., 19% υπ. - 12% άριστες) / Θεοδοσίου Β. (λ, 27% υπ. - 27% άριστες), Μότσιανου (λ), Παπαδοπούλου 2 (2/5 επ.), Σαχανίδου, Χαϊτλή, Ντράγκοβιτς

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Τσιόγκα 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Λι Γιάε Γεόνγκ 13 (11/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 50% άριστες), Κυπαρίσση 11 (7/17 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ), Φιντόν 8 (7/8 επ., 1 άσσος, 58% υπ. - 47% άριστες), Λι Ντα Γεόνγκ 4 (1/3 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Μερτέκη 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/6 επ., 75% υπ.-50% άριστες), Τερζόγλου 1 (1/1 επ.).

Ελπίδα Πιτσιγκώνη (Ακραία Α.Π.Σ. Αία): «Μετά το παιχνίδι με τις Αμαζόνες ανέβηκε η αυτοπεποίθησή μας και θέλαμε να τα δώσουμε όλα με τον Π.Α.Ο.Κ.. Ο αντίπαλός μας είναι δυνατή ομάδα και μέσα στο ματς δώσαμε το 100% και το ευχαριστηθήκαμε. Συνεχίζουμε την δουλειά για τα επόμενα παιχνίδια».

Τάκης Φλώρος (Προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Ήταν ένα παιχνίδι που όπως είπα στις αθλήτριες πριν ξεκινήσει δεν πρέπει να το υποτιμήσουμε. Δείξαμε σοβαρότητα, μοιράστηκε ο χρόνος συμμετοχής και ήρθε το αποτέλεσμα που θέλαμε».

Άρης

Άρης – Πορφύρας 3-1: Τέσσερα στα τέσσερα με πρώτη απώλεια σετ οι «κίτρινες»

Ο Άρης έχασε το πρώτο του σετ στη φετινή σεζόν, αλλά έκανε το 4χ4 επικρατώντας του μαχητικού Πορφύρα με 3-1 στο κλειστό της Μίκρας.

Η ομάδα του Πειραιά αιφνιδίασε στην εκκίνηση του αγώνα, αλλά μετά το 0-1 ο Άρης ανέβασε την απόδοση του και με πίεση στο σερβίς έφτασε στη νίκη.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία χωρίς κάποια να μπορεί να ξεφύγει μέχρι το 19-18 που έγινε 19-24 για τον Πορφύρα με τα σερβίς της Αλισάνοβα και τα λάθη των κιτρίνων που έτσι έχασαν το πρώτο τους σετ.

Στα δύο επόμενα όμως οι αθλήτριες του Τσαϊρέλη έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο και πήραν από την αρχή σημαντικές διαφορές (10-6, 14-10, 17-12 στο πρώτο, 8-4, 16-6 στο τρίτο) για να προηγηθούν εύκολα με 2-1.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 5-1 στην αρχή του δ' σετ αλλά ο Πορφύρας αντέδρασε και έφτασε στο 8-9, όμως σε εκείνο το σημείο η Σουάν με συνεχόμενους πόντους ξεκόλλησε τον Άρη που ξέφυγε με 16-11 και 21-15 για να πάρει τελικά το τρίποντο.

Διαιτητές: Σταυριανίδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Κοτσικάρη, Κακάτσιου, Γραμματεία: Πασπαλά.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-18, 25-12, 25-18) σε 96'.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 7 (4/8 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Μερκάδο 21 (16/38 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 7 (4/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 2 (2/9 επ.), Σουάν 15 (13/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 91% υπ. - 73% άριστες), Έβανς 17 (14/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 31% υπ. - 19% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 47% υπ. - 41% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Γαϊτανίδου, Λάππα.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Σάντε 4 (4/9 επ.), Θαλασσινού 5 (5/17 επ., 38% υπ. - 24% άριστες), Ποντικάκη 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 15 (15/46 επ.), Παβλένκο 13 (12/34 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 30% άριστες), Αλισάνοβα 7 (3/5 επ., 4 άσσοι)/ Μπουτσελάκου (λ, 40% υπ. - 24% άριστες), Παγωμένου, Ευαγγέλου 1 (1/2 επ.), Μασούρα, Αλμπάνη 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ).

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Α.Σ. Άρης): «Η πίεση καμία φορά που έχει μία ομάδα όταν ξέρει ότι το παίχνιδι γέρνει προς αυτήν, μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ. Έτσι έγινε και στο πρώτο σετ με τον Πορφύρα να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι. Στη συνέχεια βγάλαμε τη τακτική που δουλέψαμε στις προπονήσεις, πιέσαμε στο σερβίς και το παιχνίδι έγειρε προς το μέρος μας».

Βασίλης Πανδής (Προπονητής Α.Ο.Φ. Πορφύρας): «Μας προβληματίζει ότι δεν έχουμε διάρκεια γιατί έχει συμβεί ξανά. Είμαστε μία καινούργια ομάδα γιατί άργησαν να ενσωματωθούν δύο ξένες μας. Δουλεύουμε σκληρά και πιστεύω να βελτιωθούμε στο μέλλον. Κάναμε πολλά λάθη στα πιο απλά πράγματα και για το επίπεδο της κατηγορίας είναι απαγορευτικά. Ομάδες όπως ο Άρης δεν χαρίζονται και σε τιμωρούν».

ΑΕΚ

ΑΕΚ – Πανναξιακός 3-1: Ασταμάτητη η Ένωση

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε η Α.Ε.Κ., η οποία χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή στο «Απόστολος Κόντος» στη Νέα Φιλαδέλφεια απέναντι στον Πανναξιακό. Η Ένωση βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ, αλλά στη συνέχεια οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο τρίποντο.

Μεγάλη ανατροπή χρειάστηκε να κάνει και ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17-12. Το 19-17 έγινε 19-21 για τη Νάξο, που πήρε προβάδισμα στα σετ με 23-25. Από το δεύτερο σετ και μετά ο Κώστας Αρσενιάδης άλλαξε λίμπερο, με την Μπελιά να κρατάει την υποδοχή της Ένωσης και με κορυφαίες στην επίθεση τις Αμερικανίδες Λίντσεϊ, Τερέλ και Μπράουν κατέκτησε τα τρία επόμενα σετ και πήρε τη νίκη.

Βράβευση στην KYANA MVP Καζμίρ Μπράουν

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η Καζμίρ Μπράουν παρέλαβε το βραβείο της KYANA MVP για τη 2η αγωνιστική. Την απονομή του βραβείου και το δώρο της χορηγού εταιρείας KYANA παρέδωσε ο κ. Σταμάτης Παπασταμάτης Α' Αντιπρόεδρος της Α.Ε.Κ. και Διοικητικός Υπεύθυνος του Τμήματος Χάντμπολ.

Διαιτητές: Ράντσιου, Μάλφας, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Κολλάρου, Κοσμόπουλος, Γραμματεία: Κρανιά.

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-15, 25-17, 25-19) σε 103'

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 7 (4/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 10% άριστες), Λίντσεϊ 20 (19/35 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 15% άριστες), Τσοχατζή 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τερέλ 17 (15/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 10 (5/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπράουν 11 (6/13 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 71% υπ. - 29% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 36% υπ. - 18% άριστες), Καββαδία.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Γιώργος Δερμάτης): Νικολογιάννη 12 (9/27 επ., 3 άσσοι, 53% υπ. - 19% άριστες), Πεϊσότο 10 (10/25 επ., 52% υπ. - 22% άριστες), Βλάσιτς 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μητακίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 20 (16/36 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 56% υπ. - 22% άριστες), Μανάι 1 (1 μπλοκ), Σαρλάνη, Φλιάκου, Χαιρετάκη.

Γιώργος Δερμάτης (Προπονητής Πανναξιακός Α.Ο.Ν.): «Προσπαθήσαμε για το καλύτερο που μπορούσαμε. Ο αντίπαλος μας πίεσε πολύ. Στα κρίσιμα σημεία κάναμε συνεχόμενα λάθη και το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά. Στο πρώτο σετ είχε προβάδισμα η Α.Ε.Κ., την πλησιάσαμε και σε εκείνο το σημείο ήμασταν αλάνθαστοι. Στη συνέχεια βελτιώθηκε ο αντίπαλός μας, κράτησε υποδοχή και ήταν πολύ δυνατός στην επίθεση».

ΑΟ Θήρας

ΑΟ Θήρας – Θέτιδα 3-2: Ματσάρα και νίκη για τις νησιώτισσες

Μετά από ένα θρίλερ διάρκειας 136 λεπτών ο ΑΟ Θήρας πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του λυγίζοντας την αντίσταση της Θέτιδας στο τάι μπρέικ.

Η ομάδα της Βούλας, η οποία την επόμενη εβδομάδα θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Ευρωπαϊκό ματς, είχε σε μεγάλη μέρα την Μάρθα Ανθούλη (35 πόντους) κι ο ΑΟΘ την Άμποτ με 30, σ' έναν αγώνα με πολλά σκαμπανεβάσμα.

Ο ΑΟΘ έκανε εύκολα το 1-0 αλλά στο 2ο σετ από τον 10 πόντο και μετά κυνηγούσε το σκορ με τη Θέτιδα να φτάνει στο 17-23 και 20-24 που έγινε 23-24, αλλά η Σιρίνινα πήρε τον 25ο πόντο.

Η γηπεδούχος ομάδα με πίεση στο σερβίς έκανε πάλι εύκολα το 2-1 για να ακολουθήσει ένα απίθανο 4ο σετ όπου το σκορ ήταν ισόπαλο μέχρι το 14-14 για να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενες με 14-18 και 17-21. Με τα σερβίς της Κωνσταντινίδου ο ΑΟθ ισοφάρισε 21-21 και με νέο σερί έφτασε σε διπλό ματς μπολ (24-22) με άσσο και κόντρα επίθεση της Άμποτ. Όμως η Αμερικανίδα έχασε το σερβίς και η Ανθούλη με τη βοήθεια του φιλέ χάλασε την υποδοχή και η Αποστολάκη ισοφάρισε 24-24, ενώ μετά από νέα κακή υποδοχή η ίδια έκανε το 24-25. Ο ΑΟΘ ισοφάρισε με την Μίτροβιτς όμως επίθεση της Ανθούλη και πλασέ της Ρουσνατσένκο έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί το 8-7 έγινε 12-9, αλλά το θρίλερ είχε συνέχεια καθώς η Θέτις ισοφάρισε σε 13-13 και είχε κόντρα μπάλα για να προσπεράσει, όμως η Άκτας κάρφωσε άουτ και η εκπληκτική άμυνα της Αρτακιανού έδωσε την ευκαιρία στην Μίτροβιτς να τελειώσει το ματς.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 23-25, 25-16, 25-27, 15-13) σε 136'

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 11 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Α.Σ.Π.

Θέτις προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 15 (13/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Άμποτ 30 (21/52 επ., 6 άσσους, 3 μπλοκ, 65% υπ. - 43% άριστες), Διάλλα 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μίτροβιτς 19 (17/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 23% άριστες), Αργυρίου 8 (3/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ / Αρτακιανού (λ, 54% υπ. - 42% άριστες), Δροσοπούλου, Καλαπόδα 2 (2 μπλοκ), Μερκούρη.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 6 (4/10 επ., 2 άσσοι), Αποστολάκη 11 (11/36 επ., 52% υπ. - 38% άριστες), Ανθούλη 35 (29/64 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ρουσατσένκο 4 (4/9 επ.), Άκτας 6 (6/31 επ., 36% υπ. - 22% άριστες), Παπαγεωργίου 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Απλαδα, Χατζηγρηγορίου, Δραγουμάνου, Παναγοπούλου.

Κώστας Παπαδόπουλος (τεχνικός Α.Ο. Θήρας): «Ήταν ένα πολύ σημαντικό και σκληρό παιχνίδι, όπου οι δύο ομάδες πρόσφεραν όμορφο θέαμα. Για εμάς είναι πολύ σημαντικό ότι παρά την απώλεια του βαθμού, συνεχίζουμε το νικηφόρο σερί μας και μάλιστα απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, όπως η Θέτιδα, που μας κάνει να πιστεύουμε ακόμη περισσότερο στους εαυτούς μας. Στο 2ο και 4ο σετ η Θέτιδα μας πίεσε, είχαμε κάποια κενά διαστήματα, και αντιδράσαμε αργά. Ωστόσο, δεν παίζουμε μόνοι μας, και ακόμη και αυτή την αντίδραση που βγάλαμε, οι αθλήτριές μου κι εγώ το βλέπουμε με θετικό πρόσημο. Είμαστε ικανοποιημένοι για την μαχητικότητά μας και για την 3η συνεχόμενη νίκη μας, αλλά και το αήττητο της έδρα μας».

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Α.Σ.Π. Θέτις): «Κρατάω το χαρακτήρα που δείξαμε και επιτέλους βγάλαμε στο γήπεδο, μετά από δύο νωθρές εμφανίσεις. Έτσι πρέπει να παλεύουμε όλα τα παιχνίδια, ανεξαρτήτου αντιπάλου. Αυτή η εμφάνιση μας δίνει ώθηση για το ευρωπαϊκό παιχνίδι που ακολουθεί».

Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός – Λαμία 3-0: Στο ρελαντί τέσσερα στα τέσσερα οι «πράσινες»

Αήττητος για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι με 3-0 σετ του Α.Ο. Λαμίας 2013.

Το τριφύλλι χρειάστηκε 66 λεπτά για να πάρει το τέταρτο φετινό του τρίποντο, με τον Απόστολο Οικονόμου να έχει την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του ρόστερ και να τις κρατήσει όλες σε ετοιμότητα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Η Εύα Χαντάβα με 15 πόντους ξεχώρισε για τις νικήτριες στην επίθεση, με την Μαργκαρίτα Στεπανένκο να την ακολουθεί με 11. Η Γιουνέσκα Ρόμπλες με 13 πόντους η πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Λαμίας.

Διαιτητές: Μαρκάτης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Κώτσιας, Σταυράτη, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-20, 25-14) σε 66'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 4 (4/9 επ.), Κρος 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Στεπανένκο 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 4 (4/10 επ.), Παπαφωτίου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Χαντάβα 15 (15/24 επ., 48% υπ. - 33% άριστες) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου 7 (7/11 επ., 83% υπ. - 50% άριστες), Κωνσταντέλου, Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μεταξά 4 (4/5 επ.), Καραγκούνη.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά, Δάρδα, Περέιρα 8 (8/25 επ.), Νούσια 5 (5/10 επ., 17% υπ. - 17% άριστες), Αραούχο, Ρόμπλες 13 (12/38 επ., 1 άσσος, 48% υπ. - 31% άριστες) / Μπούκουρα (λ, 52% υπ. - 48% άριστες), Κοντονάσιου, Κούμπουρα, Γιαννέλου 1 (1/1 επ.).

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού Α.Ο.): «Νομίζω είχαμε σοβαρότητα σε όλη την διάρκεια του ματς και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη και την εμφάνιση. Η λέξη κλειδί αυτή την εβδομάδα είναι η πρόοδος. Αν θυμάστε το ματς με τον Πανναξιακό είχαμε πολλές αυξομειώσεις ενώ την Τετάρτη ήμασταν καλύτερα με την Θέτιδα. Σήμερα είχαμε πάλι μεγάλη σοβαρότητα ανεξαρτήτου των αλλαγών και γενικότερα θέλουμε να κάνουμε συνεχώς αλλαγές και να μην χάνεται η ποιότητα όπως έγινε και σήμερα. Οπότε θέλω να δώσω και πάλι συγχαρητήρια και στις 14 παίκτριες μου για την προσπάθεια που κάνουν στις προπονήσεις και τους αγώνες».

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Α.Ο. Λαμίας 2013): «Για εμάς εξαρχής ήταν ένα δύσκολο μας. Θεωρώ ότι έπρεπε να πιέσουμε στο σέρβις για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε πράγματα από το ματς ωστόσο δεν τα καταφέραμε. Ούτως η άλλως πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικές ομάδες με διαφορετικούς στόχους. Εμείς βάζουμε το κεφάλι κάτω και συνεχίζουμε να δουλεύουμε για να είμαστε καλύτερα στα επόμενα ματς».

Αμαζόνες

Αμαζόνες – Μαρκόπουλο 3-2: Μεγάλη νίκη για τις Αμαζόνες

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι 131 λεπτών, οι Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας έκαμψαν την αντίσταση του Μαρκόπουλου και πήραν μεγάλη νίκη με 3-2 σετ για την 4η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Ο αγώνας πρόσφερε πολλές συγκινήσεις σε όλους όσοι βρέθηκαν στο «Στέλιο Καλαϊτζής», με την ομάδα του Κώστα Γκούντα να πανηγυρίζει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και με τους δύο βαθμούς της νίκης έφθασε τους 6 μετά από 4 αγώνες. Αντίθετα, ο Α.Ο.Μ. με τον βαθμό που απέσπασε έφθασε τους 7.

Στο πρώτο σετ, οι Αμαζόνες βρισκόντουσαν σταθερά μπροστά στο σκορ και παρά την προσπάθεια του Α.Ο.Μ. να ισοφαρίσει (21-19), οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 σετ με 25-22. Στο δεύτερο σετ, οι Αμαζόνες είχαν το σετ μπολ που θα τους έβαζε μπροστά με 2-0 σετ (24-23), όμως με σερί 3-0 το Μαρκόπουλο διαμόρφωσε το 26-24 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο, η ομάδα της Νέας Ερυθραίας απέβαλε από την αρχή το ρυθμό της και το κατέκτησε με 25-21. Ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο σετ αλλά αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή το Μαρκόπουλο, το οποίο μετά το αρχικό 8-5 των Αμαζόνων, ανέβασε την αποδοσή του και με το 25-20 οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Φοβερές συγκινήσεις έκρυβε το πέμπτο και τελευταίο σετ. Οι Αμαζόνες αρχικά προηγήθηκαν με 7-3 και 9-5 με την αρχηγό Χρυσάνθη Χριστοδούλου να τελειώνει τις επιθέσεις. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 9-7 με την Κούλερκαν, όμως οι γηπεδούχες αντέδρασαν πάλι με Χριστοδούλου αλλά και με την Σάντος ξέφυγαν με +3 (11-8) αλλά το εξαιρετικό Μαρκόπουλο δεν παράτησε το ματς. Με την είσοδο της Νίκης Κωτσαρά που πήρε δύο σερί πόντους, η ομάδα των Μεσογείων μείωσε στον πόντο (12-11) και έδωσε νέα παράταση στην αγωνία. Η Σοφία Γκρέκα έδωσε ανάσα στις Αμαζόνες (13-11), η Κουβανέζα Σάντος στην επόμενη φάση κάρφωσε άουτ και το Μαρκόπουλο μείωσε στον πόντο (13-12). Στην εξέλιξη η Καλανταρίδου δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει φέρνοντας σε ματς μπόλ την ομάδα της Ν. Ερυθραίας (14-12). Στη τελευταία φάση του αγώνα η επίθεση της Κούλερκαν σταμάτησε πάνω στα υψωμένα χέρια της Αρβανιτοπούλου και με δικό της μπλοκ διαμορφώθηκε το 15-12 και το τελικό 3-2.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο Πρόεδρος της Ε.Ο.ΠΕ. Γιώργος Καραμπέτσος μαζί με τον τεχνικό σύμβουλό Εθνικών ομάδων Τάκη Καβαλλιεράκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τσίτσικας Ν., Χατζηθωμά, Γραμματεία: Ταλάρου.

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 24-26, 25-21, 20-25, 15-12) σε 131'

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 6 (3/14 επ., 3 μπλοκ), Σάντος 15 (11/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουάτκινς 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 18 (14/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 10% υπ. - 0% άριστες), Μαστοράκη 8 (1/5 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Γκρέκα 18 (18/51 επ., 48% υπ. - 15% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 41% υπ. - 28% άριστες), Κασδοβασίλη 6 (2/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουρλαμπά, Κορρέ 2 (2/5 επ.).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Νίκος Μπουτσουρής): Δικαιούλια 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Αλλαγιάννη 6 (5/13 επ., 1 άσσος), Καλανταρίδου 18 (13/35 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Σάντος 14 (12/44 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 27% άριστες), Κούλερκαν 29 (21/52 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Κόττα (λ, 50% υπ. - 31% άριστες), Κωτσαρά 3 (3/4 επ.), Γράβαρη, Καραγιάννη.

Χρυσάνθη Χριστοδούλου (Ακραία Α.Ο.Ν. Αμαζόνες): «Ήταν ένα ματς που κρίθηκε στα σημεία. Χρειαζόμασταν αυτήν τη νίκη ειδικά μετά το στραβοπάτημα στον Αίαντα. Ήταν μια δύσκολη και κουραστική εβδομάδα, έπρεπε να βρούμε ψυχολογικά και σωματικά αποθέματα για να κερδίσουμε. Πριν το παιχνίδι είπαμε ότι θα παλέψουμε κάθε φάση μέχρι τέλος με διάθεση και πάθος και είμαι χαρούμενη που το πετύχαμε. Δούλεψε πολύ καλά ο συνδυασμός μπλοκ άμυνα και είχαμε τελειώματα στις φάσεις διαρκείας».

Νίκος Μπουτσουρής (προπονητής Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil): «Δεν ήμασταν καλοί σήμερα και δεν δικαιούμασταν κάτι παραπάνω. Οδηγήσαμε το ματς στο τάι μπρέικ αλλά δεν ήμασταν ψύχραιμοι στο τέλος. Ξέραμε ότι οι Αμαζόνες θα αντιδράσουν μετά την ήττα στον Εύοσμο, αλλά δεν μπήκαμε όπως έπρεπε στο παιχνίδι κάνοντας το ίδιο λάθος με τον προηγούμενο αγώνα στην έδρα του Πορφύρα. Σίγουρα μας έλειψε το καθαρό μυαλό στο τελείωμα του παιχνιδιού».