Πήρε το League Cup και έκλεισε με λίγα χαμόγελα τη χρονιά ο Παναθηναϊκός (vids)

Το League Cup κατέκτησε ο Παναθηναϊκός

Την αντίδραση που είχε βγάλει στον πρώτο τελικό συνέχισε και στο 2ο ο Παναθηναϊκός, με τους «πράσινους» να επικρατούν του Ολυμπιακού με 3-2, να κατακτούν το 2ο συνεχόμενο League Cup και να κλείνουν με λίγα χαμόγελα την χρονιά.

Έχοντας μείνει εκτός τελικού στο Challenge Cup, εκτός τελικών του πρωταθλήματος και εκτός τελικού του Κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός τα έπαιζε όλα για όλα στους τελικούς του League Cup κόντρα στον Ολυμπιακό, προκειμένου να κλείσει την χρονιά με χαμόγελα, έστω και λίγα. Οι «πράσινοι» μετά τη νίκη μέσα στο Ρέντη με 3-2, επικράτησαν και στο ΟΑΚΑ επίσης με 3-2 (22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12) και έκαναν δικό τους το τρόπαιο, το 2ο συνεχόμενο και 3ο συνολικά.

Από την άλλη οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-1, βρέθηκαν με την σειρά τους κοντά στο 1-3 και τον τίτλο, αλλά δεν μπόρεσαν, χάνοντας μετά την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού, τον 2ο συνεχόμενο τελικό, μετά από αυτό του Κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ.

Τα σερβίς του Ιντάλγκο έκριναν το πρώτο

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που ουσιαστικά κρίθηκε στο ξεκίνημα και στους συνεχόμενους άσους του Ιντάλγκο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 6-6, όταν πήγε στο σερβίς ο Κουβανός και με τρεις άσους έκανε το 6-10. Οι Πειραιώτες κράτησαν την διαφορά, ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, με ένα μπλοκ στον Ερνάντες και ένα χαμένο σερβίς του Ερνάντες να κάνουν το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Με άνεση το 1-1 ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο σετ στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν ένας περίπατος για τον Παναθηναϊκό. Ένας περίπατος που είχε να κάνει και με την άνοδο των γηπεδούχων, αλλά και με τα πολλά λάθη που έκαναν οι φιλοξενούμενοι. Οι Πειραιώτες έδωσαν εύκολους πόντους στους «πράσινους», που με την σειρά τους μειώσαν σε μεγάλο βαθμό τα δικά τους λάθη, φτάνοντας έτσι με χαρακτηριστική άνεση το 1-1.

Με την ίδια άνεση προηγήθηκε ο Ολυμπιακός

Ό,τι είδαμε στο δεύτερο σετ, είδαμε και στο τρίτο, αλλά με άλλους πρωταγωνιστές. Στο 3ο αυτλός που είχε τον έλεγχο του ματς ήταν ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 3-8 και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Και τελείωσαν γιατί σε κανένα σημείο μέχρι και το τέλος του σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλό του, με το 17-25 να τα λέει όλα.

Μεγάλο ντέρμπι και ισοφάριση για «πράσινους»

Το 4ο σετ ήταν και το μοναδικό που είχαμε ντέρμπι. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι με την ψυχολογία υπέρ τους μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-6. Στο σημείο εκείνο όμως με τον Γιάκομπσεν στο σερβίς και κλείνοντας εξαιρετικά στο μπλοκ, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 6-0 σερί και πήραν προβάδισμα δύο πόντων. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί και όλα κρίθηκαν στο 22-22. Εκεί ένα λάθος σερβίς του Παγένκ και μια λάθος επίθεση του Στερν έκαναν το 24-22 και με ένα ακόμα λάθος σερβίς του Τράβιτσα διαμορφώθηκε το τελικό 25-23 και το 2-2.

Μεγάλο ντέρμπι και το τάι μπρέικ και κούπα οι «πράσινοι»

Στο πέμπτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ (δεν θα ήταν αν ο Ολυμπιακός έκανε το 2-3), οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε ένα μεγάλο ντέρμπι. Στο 7-7 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 2, ωστόσο με συνεχόμενες επιθέσεις του Κουμεντάκη οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 11-11. Στο σημείο εκείνο όμως ένα 3-0 που έκαναν οι «πράσινοι» έγινε το 14-11 και εκεί τελείωσαν όλα, με το «τριφύλλι» να κατακτά το League Cup.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος. Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα.