Και στο τέλος το παίρνει πάντα ο ΠΑΟΚ (vids)

paok omadiki

Ένας εντυπωσιακός ΠΑΟΚ με φοβερούς τους Ράπτη και Βαν ντεν Ντρις κατάφερε παρότι βρέθηκε πίσω με 1-0, να επικρατήσει με 3-1 του Ολυμπιακού και να κάνει το δικό του το Κύπελλο για 4η συνεχόμενη φορά και 5η συνολικά. ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΦΩΤΗΣ ΚΑΡΑΚΟΥΣΗΣ.

Τι και αν μπήκε πολύ άσχημα στο ματς και βρέθηκε να χάνει και μάλιστα με άνεση το πρώτο σετ; Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την εξαιρετική του παράδοση στο Κύπελλο. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν στην Καλαμάτα με 3-1 (25-18, 20-25, 21-25, 21-25) του Ολυμπιακού και έκαναν δικό τους το 4ο συνεχόμενο Κύπελλο και 5ο στην ιστορία τους.

Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι με τους Ράπτη και Βαν ντεν Ντρις σε εξαιρετική βραδιά, ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους μετά το πρώτο σετ και έφτασαν έτσι στην μεγάλη νίκη επί των «ερυθρολεύκων» που λίγες βδομάδες πριν είχαν κατακτήσει το Challenge Cup. Οι Πειραιώτες από την άλλη δεν μπόρεσαν να πιέσουν στο σερβίς τους αντιπάλους τους και από την στιγμή που το σερβίς είναι και το μεγάλο τους όπλο, γνώρισαν την ήττα.

Ανώτερος ο Ολυμπιακός και άνετο 1-0

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που κατέκτησε με άνεση ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν στο σερβίς, είχαν σε εξαιρετική φόρμα τον Τράβιτσα και δεν είχαν πρόβλημα να κάνουν το 1-0. Ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ σε καμία στιγμή του σετ δεν μπόρεσε να τους κοιτάξει στα μάτια, ειδικά από την στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σταματήσουν σε μεγάλο βαθμό τον Βαν ντεν Ντρις που ωστόσο δεν πήρε και τις καλύτερες πάσες από τον Ουόλς. Έτσι το 25-18 έγινε άνετα για την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι που πήρε έτσι το προβάδισμα στον τελικό.

Δια χειρός Ράπτη και Ουόλς το 1-1

Το δεύτερο σετ ήταν σε μεγάλο βαθμό ίδιο με το πρώτο, αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κυριάρχησε σε μεγάλο βαθμό σε σημείο που το 20-25 να τον αδικεί. Οι Θεσσαλονικείς πήραν γρήγορα ένα προβάδισμα που σε μεγάλο βαθμό είχε να κάνει με τον Ουόλς που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και μαζί και αυτή της ομάδας του. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-21 και 15-22, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 18-22. Στο σημείο εκείνο ο Ράπτης πήρε μια κρίσιμη επίθεση, ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 5, πήρε και τους τρεις τελευταίους πόντους και έτσι έγινε με άνεση το 1-1.

Ντερμπάρα το τρίτο που πήρε στο τέλος ο ΠΑΟΚ

Στο τρίτο σετ είχαμε μια διαφήμιση του βόλεϊ και για τις δύο ομάδες που πραγματικά η μία έπαιζε καλύτερα από την άλλη. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έδειχνε να είναι πιο κοντά στο να πάρει προβάδισμα, όταν προηγήθηκε με 17-13 και 18-14, αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στον πόντο και να ισοφαρίσει σε 19-19. Στο 20-19, οι Θεσσαλονικείς με ένα εντυπωσιακό 0-3 με δύο μπλοκ του Σκιέντορφ πήραν προβάδισμα, το κράτησαν ως το τέλος και με άσο του Ράπτη έκαναν το 21-25 και το 1-2 στα σετ.

Δεν γινόταν να το χάσει...

Στο 4ο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος του αγώνα. Πήρε νωρίς την διαφορά, την κράτησε ως το τέλος και έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου. Οι Θεσσαλονικείς άντεξαν στα σερβίς του Ολυμπιακού, είχαν και στο σετ αυτό σε μεγάλη βραδιά του Ράπτη, Βαν ντεν Ντρις και Ουόλς και με επίθεση του Βουλκίδη πήραν την μεγάλη νίκη και την κούπα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Αντωνούλης, Τσάλεντζ ρέφερι: Μυλωνάκης, Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου, Καπουράνη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-18

2ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 16-12, 20-21, 21-25

4ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 21-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-18, 20-25, 21-25, 21-25) σε 120'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Στερν 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (6/15 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. - 39% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 12 (8/26 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 33% υπ. - 24% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνι.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 2 (2/18 επ., 35% υπ. - 29% άριστες), Γουόλς 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 11 (7/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράπτης 28 (25/33 επ., 3 άσσοι, 50% υπ. - 32% άριστες), Σκρέντου 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 16 (12/40 επ., 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Σωτηρίου, Τακουρίδης.

Τα αποτελέσματα του final-4

Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023

Α' Ημιτελικός, Κλειστό γυμναστήριο «Τέντα» 18.00 (ERTSPORTS 1): Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (15-25, 23-25, 19-25)

Β' Ημιτελικός, Κλειστό γυμναστήριο «Τέντα» 21.15 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-1 (25-27, 25-17, 25-20, 25-22)

Σάββατο 1 Απριλίου 2023

Τελικός, Κλειστό γυμναστήριο «Τέντα» 21.30 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 1-3 (25-18, 20-25, 21-25, 21-25)