Παναθηναϊκός - Φοίνικας Σύρου 1-3: Το «πειρατικό» στο Final 4 του Κυπέλλου

Ο Φοίνικας Σύρου προσπέρασε το εμπόδιο του Παναθηναϊκού στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν εντυπωσιακός στο κλειστό του Αγίου Θωμά και νικώντας τον Παναθηναϊκό με 3-1 έκλεισε πρώτος θέση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο Final 4.

Η ομάδα της Ερμούπολης κυριάρχησε των «πρασίνων» και θα πάει στο Final 4 με υψηλές βλέψεις, σε ένα θεσμό που έχει να επιδείξει μόλις μία παρουσία σε τελικό, το 2103 απέναντι στον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη». Από την άλλη ο Παναθηναϊκός των έξι κατακτήσεων στο Κύπελλο Ελλάδας, με τελευταία το 2012, μετά την Ευρώπη μένει εκτός από ένα βασικό στόχο της χρονιάς.

Κορυφαίοι για τον Φοίνικα ήταν οι Μιχάλοβιτς (27 πόντοι, με 64% στην επίθεση ο Σλοβάκος), Τζούριτς (7 από τα 21 μπλοκ της ομάδας του) με τον Φοίνικα να προκρίνεται για τρίτη συνεχόμενη φορά στο φάιναλ φορ.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ

Ο Παναθηναϊκός που αγωνίστηκε χωρίς τον Στάλεκαρ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ αρχικά (3-5) αντέδρασε γρήγορα (6-5) και είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 21-19. 3 Τα σερβίς του Μιχάλοβιτς και τα μπλοκ του Τζούριτς έφεραν το σκορ στο 21-23, όμως το φιλέ του Στερν έδωσε την αλλαγή στον ΠΑΟ, ο Πρωτοψάλτης πήγε στο σερβίς κι οι γηπεδούχοι με συνολικό σερί 4-0 (τελευταίος άσος του Έλληνα ακραίου) πήραν το σετ.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα (2-5, 6-10) με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στον πόντο (11-12 με κόντρα επίθεση του Πρωτοψάλτη), χωρίς όμως ποτέ να ισοφαρίσει και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στο 1-1 (18-25).

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να λειτουργεί καλύτερα στο μπλοκ-άμυνα και να ξεφεύγει 7-4, φτάνοντας μέχρι και το 12-9, όπου οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα μπλοκ ισοφάρισαν 12-12, με τον Ράπτη να παίρνει τη θέση του Ανδρεόπουλου. Με άσο του Βαν Ντεν Ντρις ο ΠΑΟ έφτασε στο 15-13, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε άμεσα και μετέτρεψε το 17-17 σε 17-20 με μπλοκ του Τζούριτς για να κλείσει το σετ με χαμένο σερβίς του Ράπτη (22-25).

Ο Φοίνικας και στην εκκίνηση του δ' σετ είχε εξαιρετική παρουσία στο μπλοκ φτάνοντας γρήγορα στο 1-4, με τον Αλέξανδρο Ράπτη να απαντά και με εξαιρετικά σερβίς να φέρνει την πρώτη ανατροπή στο σετ για το 6-5 με τους πράσινους να φτάνουν στο +3 (13-10) το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το 14-11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΒΟΛΕΪ

Εκεί όμως το μπλοκ του Φοίνικα άλλαξε και πάλι την εικόνα με τους Συριανούς να ισοφαρίζουν αρχικά σε 14-14 και το 15-14 έγινε 15-17 με δύο νέα μπλοκ του Τζούριτς. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε 19-19 με άσο του Πρωτοψάλτη και 21-21 με νέο άσο του Μπάση, όμως στο 21-22 ο Ρανγκέλ κάρφωσε άουτ κι αμέσως μετά δύο ακόμη μπλοκ του Τζούριτς στον Ράπτη έδωσαν τη νίκη και την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης, Διαιτητής Challenge: Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κατερλή, Κατσιάρας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23
2ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 8-5, 16-15, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 21-25

Τα σετ: 25-23, 18-25, 22-25, 21-25 σε 112΄

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 21 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ.-38% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/13 επ., 47% υπ.-35% άριστες), Βαν ντε Ντρις 16 (13/36 υπ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 61% υπ.-39% άριστες), Ράπτης 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-22% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 27 (23/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιερεσουέλο 7 (2/2 επ., 5 μπλοκ), Κόστα 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (4/11 επ., 2 άσσοι, 7 μπλοκ), Φράγκος 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ.-33% άριστες), Στερν 8 (4/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες) / Καρασαβίδης (λ, 53% υπ.-34% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος.

Τα άλλα παιχνίδια της ημέρας

ΔΑΚ Πολίχνης 18.00 Πήγασος Πολίχνης - Ο.Φ.Η.
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

«Μ. Μερκούρη» 19.00 Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Διαιτητές: Πρέντζας, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Αρβανίτης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Βαθέως 19.00 Α.Σ. Κέρκης Σάμου - Π.Α.Ο.Κ.
Διαιτητές: Κουτσούλας, Καραδημητρίου, Παρατηρητής: Περρής, Γραμματεία: Βαρβάτε.

@Photo credits: eurokinissi