Τουρκία - Ελλάδα 3-1: Προσπάθησε, έχασε, αλλά συνεχίζει η Εθνική

Δημήτρης Ντζάνης
Ο Πετρέας με την εθνική ομάδα στο ευρωπαϊκίο πρωτάθλημα

Η εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών γνώρισε την ήττα από την Τουρκία με 3-1 στο 3ο παιχνίδι της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και στον όμιλο του Τελ Αβίβ.

Η εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών αν και κατέκτησε το πρώτο σετ απέναντι στην Τουρκία, τελικά ηττήθηκε με 3-1 σετ στο 3ο παιχνίδι της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και τον Δ' Όμιλο, που φιλοξενείται στο Τελ Αβίβ.

Οι διεθνείς πάλεψαν απέναντι στην Τουρκία, που προερχόταν από δύο ήττες, όμως δεν τα κατάφεραν. Η εθνική ομάδα με μια νίλη και μια ήττα στο τάι μπρέικ στα προηγούμενα παιχνίδια της, συνεχίζει την προσπάθειά της στον όμιλο και σε ένα ακόμα κρίσιμο παιχνίδι την Κυριακή (3/9, 17:00) θα αντιμετωπίσει τη Ρουμανία.

Με ανατροπή το 1-0 η Ελλάδα

Η Τουρκία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε με 9-5 και 11-8, όμως σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση της Ελλάδας. Με άσο από τον Κουμεντάκη ισοφάρισε σε 11-11, για να ακολουθήσει ένα «γαλανόλευκο» σερί 5-0, με πρωταγωνιστή τον Πετρέα, που έφερε την εθνική ομάδα στο 19-15. Οι διεθνείς διατήρησαν τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα και με μπλοκ άουτ από τον Ράπτη, κατέκτησαν το 1ο σετ με 25-22.

Έχασε το προβάδισμα και 1-1

Αντίστροφο ήταν το σενάριο στο 2ο σετ. Οι παίκτες της εθνικής ομάδας, έχοντας και την ψυχολογία, έφθασαν πρώτοι στους 10 πόντους (10-7), προηγήθηκαν 16-13, η Τουρκία ισοφάρισε 17-17, με τους Τζούριτς και Ράπτη η εθνική ομάδα πήγε στο 19-17, όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 20-20 και με πόντους από τον Σουμπασί προηγήθηκαν 23-21 και 24-22, η Ελλάδα με άσο από τον Μούχλια και μπλοκ από τον Τζούριτς επέστρεψε στο 24-24, όμως το άστοχο σερβίς και η άουτ επίθεση από τον Μούχλια, έφεραν το 26-24 υπέρ της Τουρκίας.

Το 3ο σετ ανήκε στην Τουρκία. Στο 4-3, υπέρ της Ελλάδας ο Τζούριτς φάνηκε να τραυματίζεται, όμως συνέχισε το παιχνίδι. Η εθνική προηγήθηκε 7-5, όμως η συνέχεια ανήκε στους Τούρκους, που πήραν το προβάδισμα με 10-7, το αύξησαν σε 15-10 και 20-12 και παρά την προσπάθεια των διεθνών (21-17, 22-18) κατέκτησαν το σετ με 24-19.

Χαμένο στις λεπτομέρειες το 4ο σετ

Μάχη έγινε στο 4ο σετ. Η Τουρκία είχε συνεχώς προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 12-10, η επίθεση στην ευθεία από τον Ράπτη έφερε το 12-12. Οι Τούρκοι διατήρησαν το +2 μέχρι το 21-19, με επίθεση από τον Μούχλια και άσο από τον Πετρέα η Ελλάδα ισοφάρισε 21-21, αρχικά προσπέρασε 22-21, όμως η τουρκική πλευρά ζήτησε εξέταση του βίντεο για φιλέ και δικαιώθηκε για το δικό της 22-21, το μπλοκ στον Πρωτοψάλτη έκανε το 24-22, ο Τζούριτς με τον ίδιο τρόπο κράτησε ζωντανή την ελπίδα (24-23), όμως ο Λακουμτζίγια τελείωσε το σετ (25-23) και τον αγώνα.