Πολωνία – Σερβία 3-0: Χάλκινο μετάλλιο για Πολωνούς σε μια φοβερή ατμόσφαιρα (vid)

Φώτης Καρακούσης

Με τον κόσμο της Πολωνίας να δημιουργεί εξαιρετική ατμόσφαιρα, η παρέα του Λεόν επικράτησε της Σερβίας με 3-0 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Eurovolley.

Πήγε στο φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ως το μεγάλο φαβορί για το χρυσό, μετά και την αποτυχία στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ωστόσο η Σλοβενία είχε άλλη άποψη, καθώς άφησε εκτός τελικού την Πολωνία. Τουλάχιστον η ομάδα του Χέινεν έφυγε με ένα μετάλλιο από το φετινό Eurovolley, επικρατώντας με 3-0 (25-22, 25-16, 25-22) της Σερβίας στον μικρό τελικό.

Όπως φαίνεται και από την διαφορά στα σετ, οι γηπεδούχοι μπροστά στον κόσμο τους που δημιούργησε φανταστική ατμόσφαιρα, δεν συνάντησαν ουσιαστικά προβλήματα, φτάνοντας σχετικά άνετα στην μεγάλη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους Πολωνούς ήταν ο Λεόν με 14 πόντους και τον ακολούθησε ο Κούρεκ με 11. Για τους ηττημένους που στον μικρό τελικό δεν παρουσιάστηκαν όπως στα περισσότερα παιχνίδια του τουρνουά, ο Ίβοβιτς είχε 10 και ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό.