Ολυμπιακός – Μπουργκάς 3-0: Περίπατος στο πρώτο ματς και μια ανάσα από την πρόκριση οι Πειραιώτες (vid)

Φώτης Καρακούσης

Στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός, με τους Πειραιώτες να επικρατούν της Μπουργκάς με 3-0 και να κάνουν άλμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Ο καλύτερος τρόπος για να αντιδράσει μια ομάδα από ήττα σε ντέρμπι, είναι να επιστρέψει και μάλιστα εμφατικά στις νίκες. Αυτό έκανε και ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες μετά την ήττα στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό για την Volley League, επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις επικρατώντας της Μπουργκάς με 3-0 (25-19, 25-22, 25-18) και απέκτησαν σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι θέλει 2 σετ στη Βουλγαρία για να μπορέσει να συνεχίσει στο θεσμό και αν κρίνουμε από την σημερινή της εμφάνιση είναι το μεγάλο φαβορί για να το πετύχει. Στα του αγώνα και στο πρώτο σετ, οι Πειραιώτες έχοντας και πάλι δυνατό σερβίς κατάφεραν να προηγηθούν με 8-2 και στην συνέχεια με 19-12, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο 1-0, παρά την προσπάθεια των Βούλγαρων να μειώσουν.

Στο δεύτερο είχαμε ντέρμπι, καθώς μπορεί και πάλι οι γηπεδούχοι να πήραν γρήγορο προβάδισμα και να βρεθούν στο 19-16, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 20-20. Εκεί όμως οι Στερν και Ιντάλγκο με δύο μπλοκ έκαναν το 22-20 και ουσιαστικά τελείωσαν όχι μόνο το σετ, αλλά και τον αγώνα. Και τελείωσαν και τον αγώνα, καθώς στο τρίτο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν άμεσα μια μεγάλη διαφορά, την κράτησαν σχετικά εύκολα και πανηγύρισαν τη νίκη που ουσιαστικά είναι μισή πρόκριση, καθώς δύσκολα δεν θα μπορέσουν να πάρουν στη Βουλγαρία τα δύο σετ που χρειάζονται.