Οστράβα – Παναθηναϊκός 3-2: Ήττα με ελπίδες πρόκρισης οι «πράσινες»

Φώτης Καρακούσης

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Οστράβα στην Τσεχία με 3-2, ωστόσο τόσο τα δύο σετ που πήρε, όσο και η συνολική εμφάνιση αφήνουν πολλές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Ναι μεν αλλά για τον Παναθηναϊκό στην επιστροφή του σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 11 χρόνια. Οι «πράσινες» ηττήθηκαν στην Τσεχία από την Οστράβα με 3-2 (28-26, 25-23, 18-25, 18-25, 15-11), αλλά τόσο με τα δύο σετ που πήραν, όσο και με την εμφάνιση συνολικά στο ματς, έδειξαν πως η υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup είναι στο χέρι τους στη ρεβάνς στον Άγιο Θωμά.

Στα του αγώνα στα δύο πρώτα σετ οι δύο ομάδες πάλεψαν ως το τέλος για να τα πάρουν με την Οστράβα να κάνει το 2-0 στις λεπτομέρειες, με τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν σημαντικό προβάδισμα. Στα επόμενα δύο οι «πράσινες» ήταν απόλυτες κυρίαρχες στον αγώνα και δεν άφησαν τις αντιπάλους τους να φτάσουν ούτε στους 20 πόντους, κάνοντας με χαρακτηριστική άνεση το 2-2.

Έτσι το ματς πήγε στο τάι μπρέικ με την Οστράβα να παίρνει από νωρίς προβάδισμα τριών πόντων, να το κρατάει ως στο τέλος και να πανηγυρίζει τη νίκη. Μια νίκη που με βάση την εικόνα των δύο ομάδων, άνετα μπορεί να ανατραπεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά και ο Παναθηναϊκός να συνεχίσει στο Challenge Cup.

Πρώτη σκόρερ για τις Τσέχες ήταν Κοτλάμποβα με 26 πόντους και την ακολούθησε η Στρίμποβα με 20. Για τις «πράσινες» η Στεπανένκο είχε 33, η Χατζηευστρατιάδου 12 και οι Γκρόθες, Κρος και Χαντάβα από 11.

Τα σετ: 28-26, 25-23, 18-25, 18-25, 15-11 σε 125'

*Οι πόντοι της Οστράβα προήλθαν από 9 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 65 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΣΤΡΑΒΑ (Ζντένεκ Πόμερ): Γεντλίτσκοβα 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ), Ποσπισίλοβα 3 (0/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νεσιπορούκα 14 (12/41 επ., 2 άσσοι, 48% υπ.-20% άριστες), Στρίμποβα 20 (16/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ.-15% άριστες), Ζεμάνοβα 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ), Κοτλάμποβα 26 (22/50 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) / Γιάντσοβα (λ, 65% υπ.-41% άριστες), Κασπάροβα 1 (1/1 επ.), Μπαουέροβα 2 (2/3 επ.), Γιασέτσκοβα 3 (2/7 επ., 1 άσσο), Τσλάντκοβα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (6/14 επ., 6 μπλοκ), Κρος 11 (8/15 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 33 (28/63 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκρόθες 11 (9/22 επ., 2 άσσοι, 65% υπ. - 25% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 11 (9/23 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 06% άριστες) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. - 33% άριστες), Ξηντάρα (λ, 36% υπ.-07% άριστες), Κωνσταντίνου 7 (5/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 29% άριστες), Παπαστεργίου, Μεταξά, Καραγκούνη (67% υπ.-67% άριστες).