Ολυμπιακός – Αρκάς 3-2: Φοβεροί οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη και ελπίζουν σε πρόκριση (vids)

Φώτης Καρακούσης
Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν εναντίον της Αρκάς

Σε μία ματσάρα που χρειάστηκε 5 σετ για να υπάρξει νικητής, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 της Αρκάς και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στον ημιτελικό του CEV Cup.

Σε ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το βόλεϊ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη επί της Αρκάς με 3-2 (26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-7) στο Ρέντη. Μια νίκη που δίνει ελπίδες στην ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι για πρόκριση στον ημιτελικό του CEV Cup. Οι κάτοχοι του περσινού Challenge Cup θα πάνε στην Άγκυρα είτε για να νικήσουν με οποιαδήποτε διαφορά τους Τούρκους, είτε για να χάσουν με 3-2 και να διεκδικήσουν την πρόκριση στο χρυσό σετ. Αν από την άλλη η Αρκάς επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 τότε θα πάρει αυτή την πρόκριση για τον ημιτελικό. Όποια περάσει θα αντιμετωπίσει το νικητή του Λούνεμπουργκ – Μίλωνας με τους Γερμανούς να επικρατούν στο πρώτο μας στη Γερμανία με 3-0.

Μεγάλη ανατροπή και 1-0 οι Πειραιώτες

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι Τούρκοι του σπουδαίου Γκρόζερ μπήκαν καλύτερα και έφτασαν να προηγούνται με 5 πόντους (10-15), δείχνοντας πως είναι το φαβορί για το 0-1. Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν την διαφορά καταφέρνοντας μάλιστα με ένα σερί 7-0 να πάρουν προβάδισμα με 21-19. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 23-23 και στο 24-24, μια επίθεση του Ιντάλγκο και ένα μπλοκ του Στερν έκαναν το 26-24 και το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Το τελείωσε ο Γκρόζερ με 4 συνεχόμενους άσους

Ακόμα μεγαλύτερο ήταν το ντέρμπι στο δεύτερο σετ, καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει μια διαφορά. Οι Πειραιώτες στο 15-15 έκαναν ένα 2-0 και πήραν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά η Αρκάς απάντησε άμεσα. Έτσι φτάσαμε στο 21-20, εκεί ο Παγένκ έχασε το σερβίς και έγινε το 21-21, με τον Γκρόζερ να πηγαίνει αυτός με την σειρά του στο σερβίς. Ο σπουδαίος Γερμανός διαγώνιος πήρε 4 άσους, κάτι που μόνο συχνά δεν βλέπουμε ειδικά σε τέτοιο παιχνίδι, κάνοντας το 21-25 και το 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Με νέα ανατροπή προβάδισμα ο Ολυμπιακός

Το τρίτο σετ είχε πολλές ομοιότητες με το πρώτο. Οι Τούρκοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 4 πόντους (6-10). Και πάλι όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και στο 13-16 με ένα 4-0 πήρε αυτός το προβάδισμα και στην συνέχεια έκανε το 19-17 και 20-18. Η Αρκάς με δικό της 3-0 στο 22-109 ισοφάρισε, και όλα τελείωσαν στο 25-25, όταν ένα λάθος σερβίς του Σούμπασι και μια λάθος επίθεση του Γκρόζερ (η μπάλα βρήκε την αντένα) έκαναν το 27-25 και το 2-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Πιο εύκολα από όσο δείχνει το 23-25 το 2-2

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, η Αρκάς εκμεταλλεύτηκε σε μεγάλο βαθμό το σερβίς της στο 4ο σετ και πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα 3 πόντων που ο Ολυμπιακός το έριχνε στους 2. Οι Τούρκοι με επίθεση του Μαντιράτσι έφτασαν στο 21-24, αλλά και πάλι οι Πειραιώτες έδειξαν σκληροί για να πεθάνουν μειώνοντας σε 23-24. Ο Μαντιράτσι και πάλι όμως κατάφερε να πάρει τον νικητήριο πόντο κάνοντας και το 2-2.

Μόνο Πειραιώτες στο τάι μπρέικ

Στο τάι μπρέικ μόνο ο Ολυμπιακός υπήρξε στο γήπεδο. Οι Πειραιώτες με τον Καρασαββίδη λίμπερο, καθώς ο Τζιάβρας είχε ενοχλήσεις και έπαιξε δύο σετ, μπήκαν από την αρχή δυνατά και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους φτάνοντας έτσι με χαρακτηριστική άνεση στο 15-7, παίρνοντας την μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο.

Πρώτος σκόρερ για τους θριαμβευτές ήταν ο Στερν με 19 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ιντάλγκο, Κουμεντάκης και Παγένκ με 18, 13 και 11 αντίστοιχα. Γα τους ηττημένους ο Γκρόζερ με 28 ήταν ασταμάτητος και τον ακολούθησαν οι Μαντιράτσι, Σούμπασι και Γκαζί με 17, 15 και 11 αντίστοιχα.

ΤΑ ΣΕΤ: 26-24, 21-25, 26-24, 23-25, 15-7

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Αρκάς προήλθαν από 14 άσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Στερν 19 (17/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (13/25 επ., 29% υπ. – 16% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 9 (3/6 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (14/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 43% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 27% υπ. – 9% άριστες), Κομητούδης, Καρασαββίδης (λ., 57% υπ. – 43% άριστες), Γκουσταβάο 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνη, Δαλακούρας 2 (2/4 επ.)

ΑΡΚΑΣ (Γκλεν Χογκ): Κιγιάκ 1 (1/1 επ.), Μαντιρατσί 17 (14/35 επ., 3 άσοι, 37% υπ. – 30% άριστες), Γκαζί 11 (6/8 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Σουμπάσι 15 (10/24 επ., 5 μπλοκ, 48% υπ. – 37% άριστες), Γκρόζερ 28 (18/46 επ., 9 άσοι, 1 μπλοκ), Εζτούρκ 4 (3/6 επ., 1 άσος) / Καρατάς (λ., 32% υπ. – 25% άριστες), Τσακίρ (λ.), Γιουκσέλ, Ουλάς

@Photo credits: eurokinissi