Μεγάλη νίκη στη Σλοβενία και φαβορί για πρόκριση ο Ολυμπιακός

Σπουδαία νίκη με 3-1 σετ στη Σλοβενία κόντρα στην Κάλτσικ Κάμνικ πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για να προκριθεί στις 16 καλύτερες ομάδες της CEV Cup γυναικών.

Η τριάδα Σάλας, Γουίντερς και Κούμπουρα οδήγησε τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα στην επίθεση, ο οποίος αν και υπέπεσε σε 29 λάθη είδε τον αντίπαλό του να κάνει 9 παραπάνω, ενώ υστέρησε στο κομμάτι του μπλοκ με 12-4.

Στον επαναληπτικό της Τρίτης 20/12 (20.00) στο Μελίνα Μερκούρη στο Ρέντη ο Ολυμπιακός θέλει δύο σετ για να πάρει το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ, μετά το 10-10 ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (10-13) και σταδιακά με την Βίλμα Σάλας κατάφερνε να μεγαλώσει τη διαφορά για να το κατακτήσει με 18-25.

Ίδιο σκηνικό με το πρώτο σετ είχαμε και στο δεύτερο με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά η Κάμνικ ήταν αυτή που ξέφυγε μετά το 9-9. Οι γηπεδούχες είχαν σταθερή υποδοχή και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός έσωσε τέσσερα σετ μπολ της Κάμνικ (24-23, 25-24, 26-25, 27-26), με την Στέλλα Χριστοδούλου να ισοφαρίσει σε 27-27, με άσσο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα της (27-28) και στην επόμενη φάση η ακραία της Κάμνικ Άνα Βοβκ κάρφωσε άουτ για το 27-29 και το 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκες» με την ψυχολογία με το μέρος τους πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (7-12, 8-13), αλλά η Κάμνικ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με το σκορ στο 10-14 οι Σλοβένες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 14-14 και 16-16 και με σερί να περάσουν μπροστά με 19-16. Οι αθλήτριες του Λορέντζο Μιτσέλι άφησαν όμως το καλύτερο για το τέλος, καθώς με το σκορ στο 20-19 η Σάλας ισοφάρισε σε 20-20 και με τα σερβίς της Γούιντερς οι «ερυθρόλευκες» με σερί 5-0 διαμόρφωσαν το 20-25 για το τελικό 1-3 σετ.

Διαιτητές: Μπέρνστρομ (Σουηδία), Κοβάτσεβιτς (Μαυροβούνιο).