ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE
Παναθηναϊκός: Πρωταθλητής στο βόλεϊ εφήβων!

Παναθηναϊκός: Πρωταθλητής στο βόλεϊ εφήβων!

Παναθηναϊκός: Πρωταθλητής στο βόλεϊ εφήβων!

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη επί του Μίλωνα με 3-0 σετ σε επίπεδο εφήβων και αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας και σε αυτή την ηλικιακή κατηγορία, μετά τους άνδρες του «τριφυλλιού»!

Οι «πράσινοι» κατέκτησαν τον 1.600ο τίτλο στην ιστορία του συλλόγου, με τα παιδιά του Δημήτρη Μαρκάκη να φτάνουν στο 3-0 και να κατακτά το πρωτάθλημα δίχως καν να έχει απολέσει σετ στην τελική φάση του θεσμού!

  • Αναλυτικά η ανακοίνωση του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού:

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στους έφηβους στο βόλεϊ νικώντας τον Μίλωνα με 3-0 σετ (25-11, 25-18, 25-18) κατακτώντας τον 1600ο τίτλο στην ιστορία του Συλλόγου.

Μεγάλη νίκη για τους έφηβους του Δημήτρη Μαρκάκη καθώς επιβλήθηκαν του Μίλωνα με 3-0 σετ (25-11, 25-18, 25-18)  μέσα στην έδρα του. Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο και είναι χαρακτηριστικό ότι κατέκτησε το πρωτάθλημα χωρίς να χάσει ούτε σετ στην τελική φάση του θεσμού.

Αυτό ήταν το 4ο πρωτάθλημα Ελλάδας εφήβων για τον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ και τα προηγούμενα τρία ήταν το 1965, το 1982 και το 2019.

Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 21 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 13 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Στυλιανού): Χανδρινός 11 (11/24 επ., 35% υπ.), Καφούρος 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 30% υπ.), Ηλιακόπουλος Χρ. 1 (1/3 επ.), Παπαδάκης 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αναγνωστόπουλος 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Κανάσαρος 3 (3/15 επ., 25% υπ.) / Κωνσταντακόπουλος (λ, 35% υπ.), Σεμιτέκολος (λ), Ηλιακόπουλος Ν. 1 (1/1 επ.), Καραμπάγιας 1 (1 άσσος), Λούβρος 1 (1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μαρκάκης): Ανδρεόπουλος 9 (7/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ 45% υπ.), Ράπτης 17 (13/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ.), Παλαιολόγος 12 (9/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαρσέλλος 7 (4/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιλιππακόπουλος 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ρουσόπουλος 4 (1/1 επ., 3 άσσοι) / Σωνάκης (λ, 55% υπ.), Πίντζος (λ), Μάρκου 4 (4/5 επ.), Μπακοδήμος, Σερεμέτης, Τάτσης, Μήτσουρας, Πετσιάς.

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ Κ21
ΕΤΟΣ (ΠΟΛΗ) ΟΜΑΔΑ

2020 (Μίλωνα) Παναθηναϊκός ΑΟ
2019 (Θεσσαλονίκη) Παναθηναϊκός ΑΟ
2018 (Νεάπολη) Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015
2017 (Καρδίτσα) Πήγασος Πολίχνης
2016 (Ναύπακτος) Πήγασος Πολίχνης 
2015 (Καρπενήσι) Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
2014 (Κόνιτσα) Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων 
2013 (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξ/πολης 
2012 (Αργυρούπολη, Αττική) Εθνικός Αλεξ/πολης
2011 (Αλεξανδρούπολη) Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλ.
2010 (Ν. Ερυθραία Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2009 (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής  
2008 (Αγ. Δημήτριος Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2007 (Ζάκυνθος) Γ.Σ.Ηρακλής
2006 (Αργυρούπολη Αττικής) Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
2005 (Νάουσα) Ζαφειράκης Νάουσας 
2004 (Σκύδρα) Μακεδονικός Νεάπολης
2003 (Δραπετσώνα) Γ.Σ.Ηρακλής
2002 (Μίκρα) Γ.Σ.Ηρακλής
2001 (Δραπετσώνα) Αρης Νίκαιας
2000 (Μετς, Αθήνα) Αρης Νίκαιας
1999 (Γουδή/Αθήνα) Αρης Νίκαιας
1998 (Γουδή, Αθήνα) Ορφέας Ηλιούπολης
1997 (Ρέντης) Γ.Σ.Ηρακλής
1996 (Ρέντης) ΑΟ Ορεστιάδας
1995 (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1994 (Παιανία/Αθήνα) Φιλία Ηλιούπολης 
1993 (Χαλκίδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1992 (Φλώρινα) ΑΟ Ορεστιάδας 
1991 (Πάτρα) Α.Ο.Ορεστιάδας 
1990 (Ξάνθη) Αρης Α.Σ.
1989 (Χανιά) Πανελλήνιος Γ.Σ.
1988 (Ορεστιάδα) ΑΟ Ορεστιάδας
1987 (Σέρρες) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1986 (Καρδίτσα) Πανελλήνιος
1985 (Θεσσαλονίκη) Αρης
1984 (Αθήνα) Δημόκριτος
1983 (Βόλος) ΠΑΟΚ
1982 (Τρίκαλα) Παναθηναϊκός
1981 (Λάρισα) Αρης
1980 (Λάρισα) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
1979  
1978 (Θεσσαλονίκη) Νηρέας
1977  
1976 (Λάρισα) Εθνικός Αλεξανδρούπολης
1975  
1974  
1973  
1972  
1971 (Λάρισα) Ολυμπιακός
1970 (Θεσσαλονίκη) Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
1969  
1968 (Αθήνα) Ολυμπιακός
1967  
1966 (Θεσσαλονίκη) Αρης
1965 (Πειραιάς): Παναθηναϊκός Α.Ο.