Ευρωπαϊκό παίδων: Δεύτερη ήττα για την Εθνική, 3-0 η Ιταλία

Δεύτερη ήττα για την εθνική ομάδα Κ18 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για την Εθνική ομάδα βόλεϊ των παίδων στο Ευρωπαϊκό της Τιφλίδας. Μετά την Πολωνία και η Ιταλία επικράτησε του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, με 3-0 σετ.

Κόντρα στην «σκουάντρα ατζούρα» η μεγάλη διαφορά ήταν στο σερβίς (6-2 οι άσσοι), αλλά και στην επίθεση (52% οι Ιταλοί, 42% η ελληνική ομάδα αν και αυτό οφείλεται κυρίως στο κακό τρίτο σετ).

Στο πρώτο σετ μετά το 8-7 η ελληνική ομάδα έχασε την επαφή με το σκορ (16-11) για να μειώσει προς το τέλος χωρίς όμως να πετύχει κάτι παραπάνω.

Στο δεύτερο σετ η είσοδος του Κοντοστάθη βοήθησε στο να λειτουργήσει καλύτερα και να έχει σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας στο 17-19, αλλά εκεί δέχτηκε σερί 4-0 (21-19) και με επιμέρους σκορ 8-2 οι Ιταλοί έφτασαν στο 2-0.

Το τρίτο σετ θύμισε το πρώτο με το 8-7 να γίνεται 16-8 και την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να επιστρέψει στο ματς.

Αύριο η Εθνική παίδων αντιμετωπίζει τη Βουλγαρία στις 14:00.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-15) σε 73'

*Οι πόντοι της Ιταλίας προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 2 άσσους, 27 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΙΤΑΛΙΑ (Μικέλε Ζανίν): Μαλιάνο 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 15% άριστες), Σελέρι 1 (1 μπλοκ), Φιλιπέλι 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπαρότο 9 (9/16 επ.), Καρπίτα 9 (7/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 29% άρστες), Μάτι 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ) / Μορατζίνι (λ, 46% υπ. - 31% άριστες), Λορέτι (λ), Μπριστότ 10 ( (8/12 επ, 2 άσσοι, 25% υπ.-12% άριστες), Φράσκιο 1 ( (1/3 επ.), Μπονισόλι, Ποτζεμπόνι.

ΕΛΛΑΔΑ (Παναγιώτης Λακασάς): Σουσουρίδης 1 (1/2 επ.), Τζάρας 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαλίλης 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος 4 (4/13 επ., 36% υπ. - 27% άριστες), Ρούσος, Σταθέλος 4 (0/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Πηλίτσης (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Τσαδήμας (λ), Αδάμος, Γεροδήμος, Κοντοστάθης 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ, 36% υπ.-18% άριστες), Καμαρινόπουλος 1 (1 μπλοκ), Μούχλιας 1 (1/2 επ.).