Φιλική ήττα από την Σλοβακία για Εθνική γυναικών

Την ήττα με 3-1 σετ στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι με την Σλοβακία στην Πορταριά γνώρισε η Εθνική γυναικών. Την Παρασκευή το τρίτο παιχνίδι των δύο ομάδων.

Παρά την καλή εμφάνιση της Εύας Χαντάβα που πέτυχε 28 πόντους, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την πρώτη της ήττα στις μέχρι στιγμής φιλικές αναμετρήσεις. Το τρίτο και τελευταίο φιλικό με την Σλοβακία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 6/8 στις 18.00.

Η Εθνική μας ομάδα κατέκτησε το πρώτο σετ, η Σλοβακία ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με 2-1 σετ, παρά την προσπάθεια της γαλανόλευκης που γύρισε το τρίτο σετ από 21-15 σε 24-24. Στο τέταρτο σετ η Σλοβακία προηγήθηκε με 16-10, η Εθνική κατάφερε να ισοφαρίσει και να έχει ευκαιρία να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, όμως η Σλοβακία πήρε το σετ με 28-26.

Ο Ισπανός ομοσπονδιακός Γκιγιέρμο Ναράνχο δεν χρησιμοποίησε τις Χριστοδούλου, Βασιλαντωνάκη, Στράντζαλη, Λαμπρούση και Γιώτα, με την Χαντάβα να πετυχαίνει 28 πόντους και την Μάρθα Ανθούλη 17.

Τα σετ: 1-3 (29-27, 17-25, 24-26, 26-28)

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Βεργίδου, Ανθούλη 17 (15/43 επ., 2 μπλοκ), Χαντάβα 28 (22/48 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 26% υπ. - 11% άριστες), Καλαντάτζε 4 (4/12 επ.), Βλαχάκη 10 (10/19 επ., 43% υπ. - 9% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ. - 27% άριστες), Αρτακιανού (λ, Κοσμά 5 (4/16 επ., 1 άσσος, 42% υπ. - 27% άριστες), Πολυνοπούλου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Φενόλιο): Αμπράμοβα 13 (9/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοσέκοβα 5 (1/1 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμιέσκοβα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ραντόσοβα, Κρίσκοβα 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ζέρνοβιτς 14 (14/34 επ.) / Σπάνκοβα (λ, 45% υπ. - 36% άριστες), Παλγκούτοβα 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ), Χούσεσκα 8 (3/7 επ., 1 άσσπς, 4 μπλοκ), Φρίκοβα 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 17% άριστες).