Η Μάρθα Ματούλα δεν πέτυχε την ανατροπή και αποκλείστηκε στο Κλουζ

Δημήτρης Ντζάνης
Η Μάρθα Ματούλα
Η Μάρθα Ματούλα έσωσε δύο match points, όμως στο τέλος γνώρισε την ήττα από τη Ρουμάνα, Πατρίσια Τιγκ με 2-1 σετ και αποκλείστηκε από το 250άρι τουρνουά στην Κλουζ-Ναπόκα.

Η Μάρθα Ματούλα για τρεις ώρες και έξι λεπτά μονομάχησε για την πρόκριση στον 2ο γύρο στο 250άρι τουρνουά στο τουρνουά της Κλουζ-Ναπόκα, όμως στο τέλος γνώρισε την ήττα από τη Ρουμάνα, Πατρίσια Τιγκ με 6-4, 6-7(5), 6-3.

Η 26χρονη Ελληνίδα έσωσε δύο match points στο 2ο σετ, πήγε το παιχνίδι στο 3ο σετ, όμως δεν άντεξε. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 17 break (10 η Τιγκ) και 25 συνολικά διπλά λάθη, τα 14 η Ρουμάνα.

Στα επτά από τα 10 game του πρώτου σετ υπήρξε break, τέσσερα από την Τιγκ και τρία από τη Ματούλα, που την οδήγησαν να προηγηθεί με 4-1.

Όμως η 29χρονη Τιγκ είχε απάντηση. Με δύο στη σειρά break ισοφάρισε 4-4, με love game προσπέρασε με 5-4, προηγήθηκε 15-40 και στο 2ο set point κατέκτησε το σετ με 6-4.

Η Ματούλα άρχισε με break το 2ο σετ, όμως η Τιγκ προηγήθηκε με 4-1 και 5-2. Η Ελληνίδα παίκτρια μείωσε σε 5-3 και στο 9ο game έγινε τρομερή μάχη: Η Ματούλα έφθασε σε break point (30-40), η Τιγκ στη συνέχεια είχε δύο σερί match points, που δεν εκμεταλλεύτηκε, με την Ματούλα να φθάνει σε break και να μειώνει σε 5-4.
Στο 10ο game η Ματούλα έφθασε σε τρία διαδοχικά αβαντάζ για να φθάσει στην ισοφάριση (5-5).

Η Τιγκ πήρε ξανά την πρωτοπορία (6-5), με τη Ματούλα να ισοφαρίζει 6-6 και το σετ να κρίνεται στο tie break. Εκεί η Τιγκ προηγήθηκε 4-1, η Ματούλα επανήλθε, προσπέρασε με 6-5 έχοντας set point και έφθασε στην κατάκτησή του με 7-6(5).

Με πέντε διαδοχικά break στο 3ο σετ, η Τιγκ προηγήθηκε με 3-2 και διατηρώντας το σερβίς της προηγήθηκε 4-2 και στη συνέχεια με 5-3.
Αμέσως μετά η Ρουμάνα προηγήθηκε 0-40, έχοντας τρία νέα match points και στο 2ο έφθασε στο 6-3 και στην τελική επικράτηση.

*Νωρίτερα η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου με συμπαίκτρια την Ελιξιάν Λεσιμιά, ηττήθηκαν στο διπλό από τις Ζανζάν (Γαλλία) και Στράχοβα (Ουκρανία) με 6-2, 6-2.