Παπαμιχαήλ: Αποκλεισμός στις λεπτομέρειες στο Μεξικό

H Δέσποινα Παπαμιχαήλ έκανε ένα καλό παιχνίδι στο Σαν Λουί Ποτόσι στο Μεξικό, αλλά «λύγισε» στο τρίτο σετ από την Μπόλσοβα.

Μετά από ένα παιχνίδι 2,5 ωρών, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ ηττήθηκε από την Ισπανίδα Αλιόνα Μπόλσοβα στο Μεξικό.

Η Μπόλσοβα επικράτησε με 6-1, 3-6, 6-4 και προκρίθηκε στη φάση των «16» του τουρνουά στο Σαν Λουί Ποτόσι. Η Ισπανίδα παίκτρια κέρδισε τα 7 από τα 8 πρώτα games του αγώνα και προηγήθηκε με σετ και με break στο 6-1, 1-0. Η Παπαμιχαήλ ωστόσο αντέδρασε και πήρε τα 5 από τα 6 επόμενα games, για να προηγηθεί με 5-2 και να πάρει τελικά το σετ στο 6-3.

Στο τρίτο και καθοριστικό, η Μπόλσοβα έκανε break στο 2-0 μετά από 9 ισοπαλίες και 5 χαμένες ευκαιρίες της Παπαμιχαήλ για το 1-1! Η Ελληνίδα τενίστρια ωστόσο πήρε πίσω το break και ισοφάρισε σε 2-2. Στο 5-4 υπέρ της Μπόλσοβα, δέχτηκε το break και έμεινε εκτός συνέχειας στο απλό.

Η Παπαμιχαήλ συνεχίζει ωστόσο στο διπλό όπου μαζί με την Νάντια Ποντορόσκα θα παίξει αύριο στα προημιτελικά πάλι κόντρα στην Μπόλσοβα, η οποία έχει συμπαίκτρια την Γκαμίζ.