Γραμματικοπούλου: Τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του Βανκούβερ!

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου κέρδισε και την Κλόι Πακέ και είναι στην 4αδα του τουρνουά του Βανκούβερ.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου συνεχίζει ακάθεκτη στο 125αρι τουρνουά της WTA στο Βανκούβερ!

Η Ελληνίδα τενίστρια που ξεκίνησε από τα προκριματικά, πέρασε στον ημιτελικό της διοργάνωσης, κερδίζοντας και την Γαλλίδα Κλόι Πακέ. Κέρδισε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) σε 1 ώρα και 16 λεπτά, σερβίροντας εκπληκτικά (78% πρώτο σερβίς) και κάνοντας έξι break στην αντίπαλό της!

Με 4 συνεχόμενα break ξεκίνησε ο αγώνας για τις δύο αντίπαλες, με την Γραμματικοπούλου στο 3-3 να κάνει ένα ακόμη break και με ένα τέταρτο στο σετ, να το κατακτά με 6-3!

Στα ίσια πήγε το δεύτερο σετ, με την Βαλεντίνη να παίρνει προβάδισμα με 4-3 και να σπάει το σερβίς της Γαλλίδας, φτάνοντας στη συνέχεια εύκολα στη νίκη. Επόμενη αντίπαλος στα ημιτελικά μία εκ των Μπρενγκλ (Νο1) και Ναβάρο, αμφότερες Αμερικανίδες.