Wimbledon: Πέρασε η Οσταπένκο και περιμένει Σάκκαρη

Στα τρία σετ προκρίθηκε στην επόμενη φάση η Γιέλενα Οσταπένκο επί της Μπέγκου και το απόγευμα θα μάθει αν αντίπαλός της θα είναι η Μαρία Σάκκαρη.

Αν και ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, η Γιέλενα Οσταπένκο πήρε την πρόκριση στην τρίτη φάση του Wimbledon.

To No17 της παγκόσμιας κατάταξης, χρειάστηκε τρία σετ για να κάμψει την αντίσταση της Ρουμάνας Ι. Μπέγκου και το έκανε με ανατροπή.

Εχασε με 6-3 το πρώτο σετ, αλλά ήταν καταιγιστική στα επόμενα δύο, κερδίζοντάς τα με 6-1, 6-1, με το ματς να τελειώνει έπειτα από 1 ώρα και 28 λεπτά.

Η Οσταπένκο είχε πολλά προβλήματα στο σερβίς της (7 αβίαστα λάθη, 51% πρώτο σερβίς), αλλά κάθε φορά που το πρώτο της σερβίς περνούσε, δύσκολα έχανε τον πόντο (29/37). Συνολικά είχε 28 winners και 27 αβίαστα λάθη, στην πλειοψηφία τους βέβαια στο πρώτο σετ.

Πλέον, περιμένει να μάθει αργότερα αν θα βρει στον δρόμο της την Μαρία Σάκκαρη, ή την Τατιάνα Μαρία.