Vienna Open: Με Τιαφό στον δεύτερο γύρο ο Τσιτσιπάς

Κώστας Ευθυμιάδης
Ο Φράνσις Τιαφό ξεπέρασε το εμπόδιο του Λάζοβιτς (2-0 σετ) και θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά στην Βιέννη.

Έναν παίκτη που έχει βρει αρκετές φορές στον δρόμο του φέτος, θα συναντήσει στον δεύτερο γύρο του Vienna Open o Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο λόγος για τον Φράνσις Τιαφό ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Ντούσαν Λάζοβιτς με 2-0 σετ (6-4, 6-4).

Ο Τιαφό που μπήκε από τα προκριματικά στο κυρίως ταμπλό, με 21 winners και μόλις 12 αβίαστα λάθη, κατάφερε να βρει τρία μπρέικ στο ματς, με το τελευταίο να είναι στο 4-4 του δεύτερου σετ, που ουσιαστικά τον οδήγησε και στη νίκη έπειτα από 1 ώρα και 22 λεπτά.

Ο Τιαφό έχει βρεθεί δύο φορές φέτος στον δρόμο του Τσιτσιπά. Η πρώτη ήταν στον πρώτο γύρο του Wimbledon όπου ο Αμερικανός έκανε την έκπληξη και κέρδισε με 3-0 σετ, ενώ ο Τσιτσιπάς πήρε ρεβάνς στο Τόκιο και τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Έχουν παίξει επίσης μαζί το 2018 στο Next Gen στη φάση των ομίλων όπου πάλι κέρδισε ο Τσιτσιπάς, αλλά και το 2017 σε προκριματικό στο Τόκιο όπου ο Στέφανος ήταν επίσης ο νικητής.