Vienna Open: Στον δεύτερο γύρο ο Αλιασίμ

Κώστας Ευθυμιάδης
Ο Φελίξ Ογκέρ Αλιασίμ επικράτησε του Ρικάρντας Μπεράνκις με 2-0 σετ και συνεχίζει στη Βιέννη.

Εύκολα έφτασε στον δεύτερο γύρο του Vienna Open ο Φελίξ Ογκέρ Αλιασίμ.

Ο Ρικάρντας Μπεράνκις δεν μπορούσε να προβάλει αντίσταση, με τον Καναδό να κερδίζει με 2-0 σετ (6-3, 6-2), σε 1 ώρα και 34 λεπτά.

Ο Καναδός με 5 άσους στο ματς (κανέναν ο Λιθουανός) και γρήγορη απάντηση στο μπρέικ που του έκανε στην αρχή του δεύτερου σετ ο Μπεράνκις, ξεκαθάρισε τα πράγματα σχετικά εύκολα.
Με μπρέικ πήρε το πρώτο σετ στο 6-3, ενώ στο δεύτερο βρέθηκε να χάνει το σερβίς του, αλλά βρήκε δύο μπρέικ στη συνέχεια για να πάρει προβάδισμα με 5-2 και να σερβίρει για το ματς.

Δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πλέον στον επόμενο γύρο θα περιμένει έναν εκ των Νόρι ή Φούσοβικ, με τον πρώτο να είναι το φαβορί.

Το ενδεχόμενο να παίξουν Νόρι και Αλιασίμ θα κρίνει πολλά και για το Race του ATP Finals καθώς ο Καναδός θέλει να φτάσει μέχρι το τέλος στη Βιέννη για να διατηρήσει τις ελάχιστες ελπίδες που έχει (σ’ αυτό βοήθησε και ο γρήγορος αποκλεισμός του Χουρκάζ), ενώ ο Νόρι είναι μια θέση πίσω από την 9η που κατέχει ο Πολωνός ο οποίος ηττήθηκε από τον Μάρεϊ.

@Photo credits: Match point Canada