Τένις: Η κλήρωση της Ελλάδας στο United Cup

Newsroom
Τένις: Η κλήρωση της Ελλάδας στο United Cup
Η Ελλάδα κατεβαίνει με φουλ ομάδα στο πρώτο United Cup στα τέλη Δεκέμβρη στην Αυστραλία και θα μπει στη κλήρωση ως επικεφαλής γκρουπ!

Λόγω της υψηλής θέσης τους στη παγκόσμια κατάταξη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη, φέρνουν την Ελλάδα επικεφαλής στην κλήρωση που θα γίνει για το United Cup!

Η νεοσύστατη διοργάνωση που θα φιλοξενηθεί στην Αυστραλία το διάστημα 29 Δεκεμβρίου - 8 Ιανουαρίου, θα γίνει με 18 χώρες που θα συγκροτήσουν δύο τετράδες (4 άνδρες και 4 γυναίκες), με την Ελλάδα να δηλώνει τους καλύτερους διαθέσιμους που έχει.

Τσιτσιπάς, Πρεβολαράκης, Σακελλαρίδης, Πέτρος Τσιτσιπάς και Σάκκαρη, Γραμματικοπούλου, Παπαμιχαήλ, Σακελλαρίδη θα αποτελούν την ομάδα, την ώρα που και οι υπόλοιπες χώρες κατεβαίνουν με σχεδόν όλα τα αστέρια της.

Η χώρα μας κληρώθηκε στον ίδιο όμιλο με το Βέλγιο, ενώ η τρίτη ομάδα θα προκύψει από επιλογή της ATP (υπάρχουν δύο κενές θέσεις, η μία θα καλυφθεί από την ATP ενώ η άλλη θα είναι μία μικτή ομάδα από τενίστες διάφορων χωρών). Ο όμιλος θα πραγματοποιηθεί στο Περθ.

Η διοργάνωση χωρίζεται σε έξι ομίλους των τριών ομάδων, με το Περθ, το Μπρισμπέιν και το Σίδνεϊ να φιλοξενούν τους ομίλους. Οι νικητές από κάθε όμιλο θα παίξουν μεταξύ τους στη κάθε πόλη και οι τρεις νικητές των πόλεων θα πάνε στο Final-4 στο Παρίσι. Η τέταρτη θέση θα συμπληρωθεί από τον καλύτερο χαμένο βάσει αποτελεσμάτων.

Οι αγώνες θα γίνονται με δύο ματς ανδρών, δύο γυναικών και ένα μεικτό.

Ναδάλ, Μπαντόσα ηγούνται της Ισπανίας, ενώ οι Αμερικανοί θα έχουν Φριτζ, Τιάφο, Πεγκούλα και Κις. Η Πολωνία κατεβαίνει με Σβιόντεκ και Χουρκάτζ, η Ιταλία με Μπερετίνι, Μουζέτι, Τρεβιζάν η Γαλλία με την Γκαρσία και η Αυστραλία με Κύργιο, Ντε Μινόρ και Τομλγιάνοβιτς.

Οι όμιλοι

ΠΕΡΘ

Α’ γκρουπ: ΕΛΛΑΔΑ, Βέλγιο, επιλογή ομάδας από ΑΤΡ

ΣΤ γκρουπ: Γαλλία, Κροατία, Αργεντινή

ΜΠΡΙΣΜΠΕΪΝ

Β΄ Γκρουπ: Πολωνία, Ελβετία, μεικτή ομάδα

Ε’ Γκρουπ: Ιταλία, Βραζιλία, Νορβηγία

ΣΙΔΝΕΫ

Γ’ Γκρουπ: ΗΠΑ, Γερμανία, Τσεχία

Δ’ Γκρουπ: Ισπανία, Αυστραλία, Μ. Βρετανία

Τα 16 ρόστερ (εκκρεμούν δύο ομάδες)

ΕΛΛΑΔΑ: Σ. Τσιτσιπάς, Πρεβολαράκης, Σακελλαρίδης, Π. Τσιτσιπάς, Σάκκαρη, Παπαμιχαήλ, Γραμματικοπούλου, Σακελλαρίδη

Πολωνία: Χουρκάτζ, Μάρζακ, Μιχάλσκι, Κούμποτ, Σβιόντεκ, Λινέτ, Φαλκόφσκα, Ροσόλσκα

ΗΠΑ: Φριτζ, Τιάφο, Κούντλα, Ρις, Πεγκούλα, Κις, Παρκς, Κράβτσικ

Ισπανία: Ναδάλ, Μπούστα, Βινόλιας, Χερνάντες, Μπαντόσα, Ντίας, Μανέιρο

Ιταλία: Μουζέτι, Μπερετίνι, Βαβασόρι, Μπορτολότι, Τρεβιζάν, Μπρονζέτι, Ροσατέλο, Μπρανκάτσιο

Γαλλία: Ρίντερνεκ, Μαναρινό, Γκινάρντ, Βαζελέν, Γκαρσία, Κορνέ, Ζανζάν, Πονσέ

Αυστραλία: Κύργιος, Ντε Μινόρ, Κούμπλερ, Πιρς, Τομλγιάνοβιτς, Χάιβς, Ινγκλις, Στόζουρ

Κροατία: Κόριτς, Γκότζο, Πέσοκιτς, Μάρτιτς, Βέκιτς, Βουρθ, Μαρτσίνκο

Ελβετία: Βαβρίνκα, Χέσλερ, Στρίκερ, Ρίτσχαρντ, Μπένσιτς, Τίχμαν, Αλμπον, Ζούγκερ

Γερμανία: Ζβέρεφ, Οτε, Αλτμάιερ, Φάλερτ, Σίγκεμπουντ, Νιεμάιερ, Φρίσνταμ, Λόχοφ

Βραζιλία: Μοντέιρο, Αλβες, Αλμέιδα, Μάτος, Χαντάντ Μάια, Πιγκόσι, Αλβες, Στεφάνι

Βέλγιο: Γκοφέν, Μπερκς, Κοπεγιάνς, Γκεερτς, Μέρτενς, Βαν Ούιτβανκ, Κέμπεν, Φλίπκενς

Τσεχία: Λεχέτσκα, Μάνχατς, Ρόσολ, Σβρίντσκα, Κβίτοβα, Μπούζκοβα, Μαλέτσκοβα

Βρετανία: Νόρι, Εβανς, Τσοίνσκι, Ο΄Μάρα, Νταρτ, Σουάν, Μπρόγκαν, ΜακΝτόναλτ

Αργεντινή: Σβάρτσμαν, Σερουντόλο, Κορία, Μολτένι, Ποντορόσκα, Κάρλε, Ορμαέντσα

Νορβηγία: Ρουντ, Ντουράσοβιτς, Πέτροβιτς, Εϊκερι, Χέλγκο, Χάσεθ.


Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

 

UNITED CUP Τελευταία Νέα