Paris Masters: Γλίτωσε ο Αλιασίμ και συνεχίζει να ελπίζει για Τορίνο

Ο Φελίξ Ογκέρ Αλιασίμ κέρδισε με ανατροπή τον Ιταλό Μαγκέρ στο Παρίσι.

Τις λιγοστές ελπίδες του για πρόκριση στο ATP Finals διατήρησε ζωντανές ο Φελίξ Ογκέρ Αλιασίμ.

Ο Καναδός τενίστας πήρε δύσκολη νίκη επί του Ιταλού Τζιανλούκα Μαγκέρ στο Paris Masters με 2-1 σετ, κάνοντας ανατροπή (4-6, 6-4, 6-1).

Ο Αλιασίμ βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ και να πασχίζει στο δεύτερο να κρατήσει το σερβίς του. Το κατάφερε όμως και στο 5-4 ο Μαγκέρ με διπλό λάθος στο σερβίς του έδωσε το μπρέικ στον Καναδό που ισοφάρισε σε 1-1 και έμεινε ζωντανός στο ματς.

Αυτό το λάθος του Ιταλού άλλαξε και την ροή του αγώνα καθώς ο Αλιασίμ έκανε δύο γρήγορα μπρέικ στο τρίτο σετ και έτσι προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ντομινίκ Κέπφερ ο οποίος χθες απέκλεισε τον Μάρεϊ.

Αν ο Αλιασίμ περάσει και αυτό το εμπόδιο, θα πέσει λογικά πάνω στον Χουρκάτζ, σε ένα ματς «τελικό» και για τους δύο, για το ATP Finals.

@Photo credits: Rolex Paris Masters