Ο Ζβέρεφ απέκλεισε τον μαχητικό Μάρεϊ

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επικράτησε με 2-0 σετ του Αντι Μάρεϊ και συνεχίζει στους «16» του Indian Wells.

Δύο ώρες και 8 λεπτά χρειάστηκε ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ για να κάμψει την αντίσταση του Αντι Μάρεϊ στο Indian Wells.

Ο Γερμανός επικράτησε πολύ δύσκολα με 2-0 σετ (6-4,7-6) σε ένα ματς όπου οι δύο αντίπαλοι είχαν ελάχιστες διαφορές στα στατιστικά. Είναι χαρακτηριστικό πως στο σερβίς είχαν αμφότεροι 8 άσους και 4 διπλά λάθη, με τον Γερμανό να έχει καλύτερο ποσοστό στους πόντους από πρώτο σερβίς (72% έναντι 66%).

Ο Μάρεϊ ξεκίνησε δυνατά έχοντας προβάδισμα 3-0 στα games, όμως ο Ζβέρεφ αντέδρασε και γύρισε το σετ κερδίζοντας τα επόμενα έξι από τα επτά που έπαιξαν.

Και στο δεύτερο ο Μάρεϊ άρχισε ιδανικά κάνοντας μπρέικ, ωστόσο το σετ οδηγήθηκε σε tie break εκεί όπου ο Ζβέρεφ ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και το κέρδισε με 7-4. Αυτή ήταν και η πρώτη του νίκη επί του Μάρεϊ στην καριέρα του.
Πλέον, στους «16» θα αντιμετωπίσει τον νικητή από την αναμέτρηση Μονφίς – Αντερσον.