Τσιτσιπάς: Ο Περ επόμενος αντίπαλος, κέρδισε 3-1 σετ τον Ντιμιτρόφ

Ο Περ έκανε την έκπληξη κερδίζοντας με 3-1 σετ τον Ντιμιτρόφ και παίζει με τον Τσιτσιπά στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Ο Μπενουά Περ θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στο Australian Open.

Ο Γάλλος που βρίσκεται στο Νο56 της παγκόσμιας κατάταξης, υπέταξε τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 3-1 σετ (6-4, 6-4, 6-7, 7-6) σε 3 ώρες και 18 λεπτά και θα βρεθεί στον δρόμο του Στέφανου, με «φόντο» την φάση των «16».

Ο Περ είχε 14 άσους στο ματς και 82% κερδισμένα πρώτα σερβίς, καθώς και 50 winners, με τα λάθη του να είναι 42 έναντι 48 του Βούλγαρου.

Οι δυο τους γνωρίζονται καλά καθώς έχουν παίξει άλλες τέσσερις φορές, με τις τρεις να βρίσκουν νικητή τον Τσιτσιπά.

Ο Περ τον είχε κερδίσει στο Μετς το 2017, αλλά ακολούθησαν μία νίκη του Στέφανου το 2019 στην Ουάσιγκτον και άλλες δύο το 2021 σε Ακαπούλκο και Μαδρίτη, αμφότερες με μεγάλη ευκολία.
Αν ξεπεράσει κι αυτό το εμπόδιο ο Τσιτσιπάς, στους «16» θα παίξει με έναν εκ των Μπαουτίστα Αγκούτ ή Φριτζ.